Ekonomika, nebo ideologie

(ČT 24 25.11.2007, rubrika: 13:05 Otázky Václava Moravce II.)


Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Kdy? O to se teď vede největší spor. Premiér Mirek Topolánek prozradil před týdnem v Otázkách, že rok 2012 jako termín přijetí jednotné evropské měny eura v České republice padá. Důvod? V příštím roce by muselo padnout rozhodnutí o vstupu do systému ERM II, což podle premiéra Topolánka není možné ve chvíli, kdy Česko nemá důchodovou reformu nebo reformu zdravotnictví. Podnikatelům, ale i opozici se oddalování přijetí eura nelíbí.


Mirek TOPOLÁNEK, předseda vlády /ODS/
--------------------

Abychom splnili ten rok 2012, tak bychom museli v příštím roce rozhodnout o vstupu do ERM II a to v tuto chvíli nikdo si nevezme na odpovědnost v té situaci nerealizovaných reforem důchodů, zdravotního systému.

 

Václav MORAVEC, redaktor
--------------------

Podle stínového ministra financí z ČSSD Bohuslava Sobotky je ale pravý důvod oddalování přijetí eura Českou republikou jiný, než uvádí vláda. Podle sociálních demokratů jsou to jen ideologické důvody.

 

Bohuslav SOBOTKA, místopředseda strany /ČSSD/
--------------------

My jsme malá otevřená ekonomika, která je založená na exportu, a jako malá otevřená ekonomika podléháme velmi citlivě jakýmkoliv vlivům, které by souvisely s mezinárodní nestabilitou, s poklesem ekonomiky, v jakoukoliv finanční krizí. To vše bude mít na Českou republiku velmi vážný vliv.

 

Václav MORAVEC, redaktor
--------------------

Podle ekonoma a jednoho ze zvažovaných prezidentských kandidátů Jana Švejnara je Česká republika na euro de facto připravena. Švejnar míní, že schodky veřejných rozpočtů nejsou tak velké, aby je Česká republika nedokázala v brzké době snížit. Eurem by se podle něj mělo platit dřív než po roce 2012.

 

Jan ŠVEJNAR, ekonom
--------------------

Já myslím, že čím dříve, tím lépe. Samozřejmě musíme projít určité období, kdy se připravujeme, takže je to otázka pár let, ale myslím, že za pár, za dva, za tři roky bychom to euro mohli přijmout.

 

Václav MORAVEC, redaktor
--------------------

Nebezpečí pozdějšího přijetí jednotné evropské měny vidí Švejnar v možnosti výkyvu kurzu koruny a následné destabilizace.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Největším obchodním partnerem České republiky je právě eurozóna. Pokud byste teď všichni tři měli nejdřív stručně, jasně a výstižně odpovědět na tu základní otázku, převažují podle vás teď nevýhody brzkého přijetí eura v České republice nad nevýhodami, tak jak by zněla vaše odpověď?

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

Výhoda, nevýhoda.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Výhody nad nevýhodami, pane místopředsedo.

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

Já se osobně domnívám, že pro nás jako pro zaměstnance v současné době převažují nevýhody nad výhodou.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Tomáš Sedláček.

 

Tomáš SEDLÁČEK, makroekonomický analytik, ČSOB
--------------------

Já si myslím, že výhody převyšují nad nevýhodami tak jako v ostatních dvanácti zemích na západ od nás.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

A Luděk Niedermayer.

 

Luděk NIEDERMAYER, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------

Tak já na to neodpovím a myslím si, že ten klíč je v tom, co tady řekli kolegové. Pan místopředseda řekl, že pro zaměstnance, pan kolega Sedláček řekl, já si myslím. Já si myslím, že to, co je zřejmé, je, že se nedá změřit, že opravdu ty benefity jsou jasné, všichni o nich ví. Ty rizika, to nejsou ani tak náklady, to jsou rizika, k jejich naplnění může a nemusí dojít, ty jsou taky jasné a tyhle ty dvě věci se nedají zvážit prostě.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

My se tady s Luďkem Niedermayerem potkáváme pravidelně v Otázkách, probíráme termín odsouvání eura. Už tu dobu, co Otázky dělám, to znamená pět let. Minulý týden v Otázkách padl další možný termín. Alespoň z toho politického hlediska, protože vy jako centrální bankéř říkáte - záleží to na politickém rozhodnutí. Mirek Topolánek jako premiér řekl jasné slovo - rok 2012, s ním už nepočítejte. Je to pro ekonomiku špatná zpráva z vašeho pohledu?

 

Luděk NIEDERMAYER, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------

Tak asi by bylo hodně špatné, kdybychom šli na nějaký termín, který bychom zase odpískali a ten termín 2010 byl opravdu trestuhodně lehce opuštěn. Druhá věc, kterou bych řekl, pokud by byl ten důvod pro to oddalovat přijetí eura, že bychom si chtěli užít těch rozpočtových schodků delší dobu, tak to by bylo úplně špatně. Ale jinak je to tedy opravdu politická otázka. Samozřejmě ty rizika zejména třeba v posledních měsících, kdy světové finanční trhy nejsou úplně stabilní, všechno možné lítá dolu a nahoru. My shodou okolností jsme ještě stále na té lepší straně, kdy naše měna posiluje. Říká se, že ona je jenom jedna horší věc než příliš rychlé posílení a to je příliš rychlé oslabení. Čili, v každém případě ta rizika v nepřijetí eura existují, ale stejně tak když ta ekonomika není dostatečně připravena, tak přijetí eura se může ukázat nákladné, ale většinou se to ukáže až po několika letech.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Tomáši Sedláčku, to vysvětlení, které minulý týden v Otázkách poskytl ministerský předseda Mirek Topolánek, to znamená, dokud nebude jeho vláda schopná přijmout důchodovou, zdravotní reformu, reformu sociálního systému, tak by bylo pošetilé stanovovat termín přijetí eura. To se nepodaří, rozumějme ty reformy, přijmout do konce příštího roku všechny. Tudíž vláda nemůže stanovit termín přijetí eura. Je vám jako makroekonomovi, je to pro vás postačující vysvětlení?

 

Tomáš SEDLÁČEK, makroekonomický analytik, ČSOB
--------------------

Pro mě to zejména nedává vůbec žádnou logiku s vodpuštěním tedy, jo. Tady hovoříme o dvou věcech, které spolu souvisí jen maličko a to jsou reformy a přijetí eura. Oboje by se pochopitelně mělo dělat s velkou vervou, zejména tedy ty reformy, což bohužel nevidíme. Ale jaksi vymlouvat se na liknavost v plnění reforem ještě dalším odsouváním eura mi nedává smysl. Co se týče například té důchodové reformy, tak ta se dělá z dlouhodobého hlediska. Důchodová reforma se dělá z hlediska udržitelnosti veřejných financí v řádu generace. V krátkém období nám naopak navýší deficit veřejných financí. A pokud chceme čekat s eurem do té doby, než toto navýšení neustane, tak se bavíme o odložení o čtyřicet a padesát let. A to samé s ostatními argumenty. Má naprostou pravdu tady můj spolusedící, že objektivně to zvážit nejde, pokoušela se o to Česká národní banka skrze jakási kritéria sladěnosti. Pokud místo ročních parametrů vezmete kvartální parametry, tak vám vyjdou naprosto, naprosto odlišná čísla. To znamená ta argumentace je velice podřadná, je to argumentace do jisté míry národohospodářská, není to účetnická záležitost, kde jednoduše vidíte, že má dáti převažuje nad dal. Nicméně s těmi reformami to vlastně žádnou moc velkou souvislost nemá.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

To znamená, že premiér Topolánek se bojí veřejnosti říct - my v ODS, my jako nejsilnější vládní strana vlastně euro asi přijmout nechceme, takto natvrdo se to bojí říct, proto se schovává za reformy penzí, sociálního systému?

 

Tomáš SEDLÁČEK, makroekonomický analytik, ČSOB
--------------------

Mám z toho ten dojem. Koneckonců usuzuji i z toho, že tady se vlastně možná dodneška věří, že ekonomika na to nemá, což jsou termíny, které často slyšíme od našich vládních představitelů. Naprostý opak je pravdou, naše ekonomika na to má a má na to možná ještě víc než slovenská ekonomika, která euro přijímá v roce 2009, to znamená zhruba za rok a měsíc a půl od dnešního dne. Je tady pochopitelně jedno jediné kritérium, které nesplňujeme a to je kritérium deficitu veřejných financí. To ale nevypovídá vůbec nic o ekonomice, ale vypovídá to všechno o vládě. Ta vláda prostě, ať už je jakákoliv, to nechci politicky komentovat, není schopná na dlouhou dobu svázat ruce s tím, že nechce hřešit proti budoucím generacím víc než tři procenta ročně. No a prostě to, to dědictví se s námi bohužel bude ještě chvíli táhnout.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Když tady Tomáš Sedláček, Jaroslave Zavadile, říká, že se spíš podle jeho interpretace premiér Topolánek schovává za ty, za ty další reformy a vláda odsouvá přijetí eura, vy jste řekl, že pro zaměstnance to je lepší, čím později, tím lépe do eurozóny. Je možné ...

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

Také to vysvětlím, proč zastáváme tenhle názor a pak se vrátím k té vaší nedořečené otázce. My se domníváme, že v současné době je průměrný plat zaměstnanců v národním hospodářství jednadvacet tisíc asi šest set korun, ten průměr je vždycky ošidný, je potřeba si uvědomit, kolik je medián a medián se pohybuje dneska vo čtyři tisíce méně. Takže, zhruba sedmdesát procent našeho obyvatelstva, protože k tomu je potřeba ještě připočítat ty, co jsou na minimální mzdě, kterých je zhruba dvě, až tři procenta, takže my, jak máme naše analýzy, tak to vypadá na zhruba sedmdesát procent lidí, kteří jsou na mediánu, to znamená, jejichž průměrný výdělek z hlediska eura je někde kolem čtyři sta zhruba, teď se omlouvám za tu nedokonalost v tom přepočtu, protože mě to teď teprve napadlo. Slovinci vstupovali do eurozóny, když měli jedenáct set euro. Když k tomu připočtu ty vlivy, které bude mít vstup do eurozóny, to znamená, že určitě se dá očekávat určitým způsobem zvednutí cen, které nastalo v těch zemích, byť statisticky se dokladuje, že tomu tak nebylo, ale lidsky a veřejnost vždycky v těch zemích a hlavně v Německu tvrdila, že k tomu zdražení došlo, takže ve své podstatě to máte vliv, který vlastně na ty lidi dopadne tak, že oni vstoupějí nebo vstoupíme do eurozóny, dostanou po papuli s vodpuštěním z hlediska teda toho zdražení cen a v druhé, na druhou stranou se ještě zvýší inflace. Nevím, jestli pak v tomto případě ty zaměstnavatelé to ustojí. Pokud se týká té nedořečené otázky ...

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Ta nedořečená otázka právě byla, že vy v tomto týdnu jste jako Českomoravská konfederace odborových svazů řekli poměrně silné ne zvyšování věku odchodu do důchodu v těch pětašedesáti letech, což je jeden ze základů té první fáze, nikoliv reformy jako takové, ale parametrických změn, jak se tomu říká nečesky nehezky, to znamená, aby se strany vládní koalice a možná i s opozicí dohodly vůbec na nějakých úpravách té, těch penzí. Proč vy jste do toho teď, v tomto týdnu tak radikálně hrábli a řekli ne pětašedesát let odchod do důchodu a postupné zvyšování té věkové hranice?

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

My jsme řekli dvě věci zásadní. První tuto, ale pak ta druhá, tu já považuju za ještě zásadnější a to je eliminace dopadů do některých kategorií, já použiju tohoto výrazu. Víme dobře, že ...

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Mluvil jste o hornících.

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

No o některých kategoriích, já je budu jmenovat, horníci, hutníci, těžké provozy, protože tyhle ty kategorie byly zrušeny, tuším, v roce 91 nebo 92 tehdy Millerem, federálním ministrem a bylo slíbeno, že se těchto věcí uchopí vláda v okamžiku, kdy se bude bavit vo důchodové reformě. My jsme vod samého počátku, už vod roku 92, 93 to tlačili na takzvaný druhý pilíř, na pilíř zaměstnanecko-zaměstnavatelského připojištění, které dokonce bylo již rozpracováno do legislativní podoby. Pak bohužel za Klausovy vlády to bylo smeteno se stolu. My jsme přesvědčeni, že kdyby toto bylo, jaksi dál s tímto počítáno, tak se ta situace u těchto skupin mohla řešit. My dneska chceme, aby ten důchodový systém tyto skupiny řešil, aby mohli odejít dříve do důchodu. Teď se nebudu bavit v jakém věku, ale aby mohli odejít dříve, protože to jejich zatížení, to jejich prostě, bych řekl, pracovně, tak jak jsou, použiju toho výrazu, zdehydrováni, tak to je k tomu doslova a do písmene nutí. Navíc se nedožijou ani toho odchodu do důchodu.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

A pokud by tyto skupiny byly zohledněny v té penzijní reformě, tak byste neměli problém s posouváním hranice.

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

Pokud by tyto skupiny byly naprosto zohledněny, tak se dá mluvit o tom, jestli hranice je taková nebo maková.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

Počkejte, dá se mluvit. Tak byste souhlasili s tím, tak zněla ...

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

A pokud já řeknu a protože mám rád férový odpovědi, pokud by se tohle vyřešilo, tak já osobně bych s tím problém neměl.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

To znamená, že byste byli ...

 

Jaroslav ZAVADIL, Českomoravská konfederace odborových svazů
--------------------

Mluvím za sebe.

 

Václav MORAVEC, moderátor
--------------------

... méně, méně radikálnější.