Jan Lopatka (Reuters 30. 8. 2016)
České ekonomice se daří a vzestup inflace by měl centrální bance umožnit opustit režim kurzového závazku v polovině příštího roku, což zřejmě povede k omezenému posílení koruny a postupnému nárůstu úrokových sazeb o několik měsíců později, uvedl v úterý nový člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.
Česká národní banka se po poklesu sazeb na technickou nulu rozhodla koncem roku 2013 udržovat kurz koruny i pomocí intervencí na slabší straně úrovně 27 za euro, aby zabránila deflaci.
Nicméně vzestup jádrové inflace by měl podle Nidetzkého centrální bance umožnit opustit intervenční režim v polovině roku 2017.
"Důležitý je vývoj jádrové inflace... A právě vývoj tohoto indikátoru mně osobně říká, že bychom se v polovině příštího roku měli začít vracet ke standardním nástrojům měnové politiky," řekl Nidetzký ve svém prvním rozhovoru pro mezinárodní média od svého nástupu na místo v bankovní radě na začátku července.
Podle prognózy České národní banky by měla inflace ve třetím čtvrtletí 2017 zrychlit na 2,2 procenta z 0,5 procenta zaznamenaných v červenci. Jádrová inflace bez pohonných hmot v červenci dosáhla 1,1 procenta.
ČNB nyní řeší otázku, jak vystoupit z kurzového režimu, a opakovaně uvedla, že bude případně intervencemi vyhlazovat prudké výkyvy kurzu koruny.
Nidetzký řekl, že čeká po exitu posílení koruny, ale nebude to podle něj nic dramatického jako například zpevnění až na zhruba 23 za euro, historický rekord z roku 2008.
"Myslím, že koruna (po exitu) určitě posílí," řekl.
"Nemyslím si ale, že posílí nějak výrazně. A ani si nemyslím, že bychom v ČNB nějaké výrazné posílení koruny umožnili," dodal.
Způsob, jakým ČNB opustí režim kurzový závazek, zatím jasný není.
Nidetzký řekl, že v centrální bance teprve musí tato debata proběhnout, zda to má být uvolnění v jednom kroku nebo vytvoření koridoru postupného posilování.
"Podvariantou tohoto kaskádovitého posouvání kurzu je přístup, kdy si řekneme: pusťme to a v momentě, kdy se ukáže, že byl ten skok příliš velký, zaintervenujeme."
V úvahu přicházejí různé scénáře a budou se rýsovat až s blížícím se exitem, dodal.
Zpožděný růst sazeb
Nidetzký, který před nástupem do bankovní rady působil jako generální ředitel obchodu NN pro Českou republiku, očekává nejprve ukončení kurzového závazku; poté bude ČNB sledovat, jak zareaguje trh, a v případě potřeby bude stabilizovat situaci intervencemi. Teprve o několik měsíců později pak přistoupí ke zvýšení sazeb.
"Já osobně jsem přesvědčen, že tam dojde k nějakému zpoždění. Opustíme závazek, stabilizujeme situaci a teprve pak dojde k nárůstu sazeb," řekl.
"Myslím, že tato časová mezera by mohla trvat zhruba jedno čtvrtletí," dodal.
Prognóza národní banky počítá s nárůstem repo sazby do konce roku 2017 přes 1,0 procenta.
ČNB může zvednout sazby ihned s opuštěním závazku, pokud inflace prudce naroste, ale může se naopak zdráhat závazek opustit, kdyby viděla, že se inflace může vrátit pod její cíl, řekl Nidetzký.
Uvedl také, že není zastáncem negativních sazeb, a to ani v případě potřeby stabilizace trhu po opuštění kurzového závazku. Negativní sazby považuje za záchrannou brzdu použitelnou pouze při extrémních scénářích.
Mzdy nahoru
Nidetzký se přidal k ekonomům, podle nichž by měla česká ekonomika přestat soutěžit na mezinárodních trzích prostřednictvím nízkých mezd.
Rychlejší růst mezd by ekonomice určitě prospěl, a projevil by se i do cen, řekl Nidetzký.
Zároveň by nárůst mezd a cenové hladiny pomohl připravit zemi na vstup do eurozóny.
"Euro zavést můžeme, ale měli bychom se podle mě nejdříve platově i cenově přiblížit k eurozóně. Skok mezi eurem a korunou je zde pořád velký."