(Ekonom 1.6.2006 strana 80, rubrika: Peníze - Konjunktura)
ČNB: Rok 2005 přinesl viditelné obnovení úvěrů podnikové sféře.
Rok 2005 přinesl české ekonomice 7% ekonomický růst, zrychlení meziročního růstu úvěrové emise soukromému sektoru o 10 p. b. na více než 16 %, a více než 30% dynamiku úvěrů domácnostem. To jsou čísla, která jistě vedou k zamyšlení.
Jedním z cílů právě dokončené Zprávy o finanční stabilitě za rok 2005, kterou ČNB zveřejnila na své webové stránce, je vyhodnotit vývoj úvěrové emise bankovního sektoru a strukturu zadlužení domácností a podniků z pohledu potenciálních rizik pro finanční stabilitu.
K zajímavému vývoji dochází ve struktuře tempa růstu úvěrů z hlediska hlavních sektorů. Zatímco růst úvěrů domácnostem se již několik let drží stabilně nad 30 %, v roce 2005 došlo k viditelnému obnovení úvěrů podnikové sféře (+14,3 %). I nadále však klesá váha úvěrů podnikům na celkové úvěrové emisi bank (viz graf 4), a naopak setrvale roste význam úvěrů domácnostem. Ačkoliv nelze více než 30% dynamiku úvěrů domácnostem označit za nízkou, řadí se v porovnání s ostatními novými členskými zeměšení mi EU spíše k »umírněnějším« hodnotám. Rok 2005 byl ve znamení mírného poklesu tempa růstu úvěrů na bydlení, který byl v konečném součtu kompenzován výrazným zrychlením čerpání bankovních spotřebitelských úvěrů (viz graf 5).
Přesto však více než dvě třetiny všech bankovních úvěrů domácností tvoří právě úvěry na bydlení. Vklady domácností v bankách i nadále více než 2,5násobně převyšují jimi čerpané bankovní úvěry. Z důvodu rozdílu mezi úroky z vkladů a úvěrů však dochází k prohlubování čistého úrokového zatížení domácností.
Rozdíl mezi placenými a přijatými úroky dosáhl loni 1,2 % disponibilního příjmu domácností.
Při hodnocení úvěrů domácnostem jsou důležitá nejen agregátní data, ale také pohled do struktury úvěrů dle příjmů jejich příjemců. Z analýzy účtů vyplývá, že hlavní část úvěrů domácnostem je koncentrována ve vysokopříjmových skupinách domácností. Tři nejvyšší příjmové decily domácností (charakteristika polohy rozložení náhodné veličiny, pozn. red.) se v průměru v letech 2000-2004 podílely na nových úvěrech domácnostem z 54 %. Poslední dostupné údaje ovšem naznačují, že zadlužovat se začínají i nízkopříjmové domácnosti.
U nich je riziko, že se mohou dostat do potíží se splácením svých závazků, poněkud vyšší.
Důležitý je také detailnější pohled na úvěry v podnikové sféře. Obnovená úvěrová dynamika podnikům je tažena sektorem malých a středních firem (viz graf 6). Úvěrová zadluženost podniků s více než 100 zaměstnanci se naopak v roce 2005 snížila. Tento vývoj lze interpretovat dvojím způsobem. Jednak jako vítažejí né zmírnění úvěrového omezení sektoru malých a středních podniků, na druhé straně však úvěry tomuto segmentu firem typicky vykazují největší, byť v čase postupně klesající, kreditní riziko.
Kvalita celého portfolia bankovních úvěrů se i nadále mírně zlepšovala. Podíl ohrožených úvěrů na celkových úvěrech klientům se ke konci roku 2005 snížil na 4,1 %.
Pokles váhy ohrožených úvěrů probíhá na pozadí celkového sbližování kvality úvěrů napříč sektory ekonomiky (viz graf 7). Je vhodné ovšem nepřeceňovat tento indikátor, neboť jeho hodnota v situaci rychlého růstu nových úvěrů může být poněkud snižována (a naopak může být zvyšována v případě oslabení úvěrové emise).
Z pohledu finanční stability lze konstatovat, že ve zrychlení úvěrové dynamiky soukromému sektoru se odrárodinných velmi příznivé domácí i zahraniční ekonomické podmínky. Pod celkově příznivým povrchem dochází k zajímavému strukturálnímu vývoji. Dynamika je nově tažena spotřebitelskými úvěry domácnostem a úvěry malým a středním podnikům. Oba tyto segmenty vykazují typicky vyšší kreditní riziko. Tento strukturální vývoj by měl bankovní sektor reflektovat při řízení rizik.
Další analýzy finančního sektoru, vnějšího i domácího makroekonomického prostředí a finanční infrastruktury z pohledu rizik pro finanční stabilitu je možno nalézt ve Zprávě o finanční stabilitě, která tak naplňuje jeden z cílů ČNB - přispět k finanční stabilitě - vytyčený od 1. dubna 2006 novelou zákona o ČNB.