Tomáš Holub, Petr Král (Hospodářské noviny 6.3.2009 strana 9, rubrika: Názory)
Nejsme frajeři, ani hazardéři
Pan Hladík, viceprezident Českoněmecké hospodářské komory, ve svém dopisu Frajeři, nebo hazardéři?
(HN 2. března) nepovažuje za smysluplné, aby ČNB zveřejňovala svou prognózu vývoje kurzu.
"Centrální banka nemá k dispozici instrumentárium, kterým by mohla účinně a dlouhodobě regulovat vývoj české měny. Podkopává svoji autoritu, když se stylizuje do role, kterou nemůže zodpovědně hrát. Její prognózy se mohou stát nebezpečnými, začnou-li je vývozci a dovozci pokládat za bernou minci," tvrdí pan Hladík.
Smyslem zveřejňování prognózy ale není usměrňovat kurzový vývoj. Smyslem je pouze poskytnout data, na jejichž základě by si každý mohl udělat co nejlepší vlastní úsudek. To nepovažujeme za frajeřinu ani za hazard.
Informovaný a správně uvažující uživatel prognóz ČNB pak například nemůže očekávat, že kurz dále výrazně oslabí a současně bude ČNB snižovat sazby až třeba na jedno procento.
Skutečnost, že momentálně je kurz mimo pásmo nejistoty vějířového grafu, pak není něčím, co by mělo podkopávat autoritu centrální banky. Vějíř pokrývá pouze 90% interval pravděpodobnosti, tj.
v jednom z deseti případů by měl kurz ležet mimo něj.
Vybočení kurzu z vějíře je ve skutečnosti cennou informací pro ty, kteří ČNB profesionálně sledují a dokážou dobře číst její rozhodování. Stručně a jasně řečeno: jelikož bankovní rada na základě prognózy komunikovala, že se úrokové sazby nacházejí zřejmě blízko svého dna, nelze další pokles sazeb v nejbližší době považovat za pravděpodobný; někteří členové bankovní rady dokonce naznačili možnost jejich zvýšení.
Byli bychom rádi, kdyby zveřejňování prognózy měnového kurzu ulehčilo zasvěceným orientaci v hospodářském a měnověpolitickém vývoji, a naopak vysílalo co nejméně falešných signálů.