Donald Trump zase vyhraje, matematika nelže

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 6. 5. 2019 strana 10, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Profesor ekonomie Ray Fair z americké univerzity Yale má takový hezký modýlek na to, kdo bude po volbách v roce 2020 příští prezident. Bere v potaz růst americké ekonomiky a inflaci a na základě toho zkouší vypočítat volební výsledek. Filozofií modelu je, že lepší ekonomické indikátory věští přízeň voličů a říkají, že dosavadní partaj zůstane u moci. Naopak zhoršující se ekonomická data postupně nahrávají opozici a říkají: Pozor, může přijít změna. Koeficienty v rovnicích mírně ve prospěch dosavadního prezidenta zlepšuje to, pokud kandiduje znovu.

Ale zase mírně zhoršuje to, pokud už je daná partaj více než dvě období po sobě u moci. Fair se zabývá studiem volebních výsledků od roku 1978 a úspěšnost jeho modelu je přes 80 procent. Trefil prezidenta Trumpa v roce 2016.

Model zní: očekávaný volební výsledek opozičních demokratů = 45,6 – 0,673 x očekávaný růst HDP na hlavu ve volebním roce 2020 + 0.721 x dosavadní průměrná inflace – 0,792 x kolikrát HDP na hlavu rostlo zatím během volebního období o více než 3,2 procenta. Dosadíme-li údaje do rovnice, vyjde nyní 45,4 % pro potenciálního demokratického kandidáta. Rozdíl do stovky, tedy 54,6 % je podle rovnice očekávatelný výsledek pro Trumpa. Ano, rozhoduje i osobnost kandidátů, kauzy, nějaká neznámá neznámá, ale to zásadní je, jestli lidé v peněženkách mají víc, či méně. Pokud v roce 2020 nepřijde těžká recese a prezident Trump bude obhajovat, má podle modelu velkou šanci znovu vyhrát.