Co s nervozitou?

Miroslav Singer (Ekonom 5.3.2009 strana 6, rubrika: Ekonom)

SLOUPKY MANAŽERŮ

Hlubší než očekávané znehodnocení koruny a propady cen akcií na pražské burze jsou nejviditelnějšími projevy nervozity investorů z investic do střední a východní Evropy.

Určité znehodnocení koruny bylo vzhledem k jejímu prudkému zhodnocení ve druhém čtvrtletí minulého roku a také propadu světové ekonomiky více než žádoucí. To, že někteří vývozci zatím nejsou schopni výhodu slabší koruny využít, protože se nezajistili vhodným způsobem (autor tohoto textu se domnívá, že devatenáct let po nástupu tržní ekonomiky by finanční ředitel průměrného exportního podniku měl chápat podstatu i rizika různých nástrojů zajištění), na tom mnoho nezmění.

Na základě konzultací s bankami odhadujeme celkový objem nevykrytých pozic (z hlediska dnešního kurzu ztrát) našich vývozců přibližně na 50 až 60 miliard korun. To sice vypadá působivě, ale při objemu ročního vývozu na úrovni 2460 miliard a odpovídající přidané hodnoty z nich zhruba 500 až 600 miliard korun ročně to z hlediska ekonomiky jako celku není tak znepokojující.

Současná nervozita však vyvolává otázku, do jaké míry jsme schopni přesvědčit investory, že české ekonomice nehrozí narušení stability finančního systému v důsledku oslabování měny. Jde o to, že české banky se nefinancují ze zahraničních zdrojů denominovaných v cizích měnách, ale z vkladů v českých korunách, a rovněž i o to, že české domácnosti si nepůjčují v eurech. Jak známo, epizody nervozity přicházejí a zase odcházejí. Měli bychom však být již natolik poučení, abychom věděli, že nemáme-li co skrývat, ve vlnách obav se nakonec vždy prosadí princip vyhledávání relativně výhodnějších investičních příležitostí, mezi něž budou česká aktiva určitě patřit.

Pro ekonomiku je levnějším kanálem uvážlivá komunikace měnové autority a u skutečností svědčících o fundamentálních kvalitách české ekonomiky jejich opakování, opakování a ... trpělivé opakování.

Další možnost spočívá v použití i jiných měnových nástrojů, které má ČNB k dispozici. U úrokové míry nám může pomoci nejen zveřejňování prognózou očekávaného průběhu měnově-politických sazeb, ale počínaje letošním rokem i zveřejňování prognózou předpokládaného kurzu koruny. Tento přístup nám umožňuje otevřeně poukazovat na to, že odchýlí-li se významně (za ostatních nezměněných podmínek) od předpokládané dráhy kurz, musejí úrokové sazby odpovídajícím způsobem reagovat. * Nezkrácené znění sloupku najdete na Ekonom.cz