Chci pokračovat

Rozhovor se Zdeňkem Tůmou, guvernérem ČNB

(Týden 30.8.2004 strana 34, rubrika: Rozhovor)

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma chodí rád po horách, učí se hrát golf, zkouší to i na snowboardu. Příští rok v únoru může získat na všechny své záliby mnohem víc času. Pokud prezident Václav Klaus nedokáže potlačit osobní antipatie, Tůma jako šéf centrální banky skončí.

* Prezident Václav Klaus letos vyšel na Sněžku, vy jste v srpnu vystoupal na Gerlachovský štít, který je o více než tisíc metrů vyšší. Těší vás to?

Mám za sebou ještě vyšší kóty. V květnu 1998 jsem byl v horolezecké expedici Everest 98. Radek Jaroš a Vladimír Nosek tehdy dosáhli vrcholu nejvyšší hory světa, mně se podařilo vystoupat do Severního sedla do výšky asi sedm tisíc metrů. Jako turista jsem byl spokojen.

* Když jste vystoupal tak vysoko, nemůže vás přece prezident odvolat z vedení České národní banky! Žádný jiný guvernér centrální banky zřejmě v takových výškách nebyl.

Myslím si, že pracovní pozice nijak nesouvisí s dosaženou nadmořskou výškou.

* Jaké to je, být vydán všanc libovůli jednoho muže, tedy Klause? (Prezident má brzy rozhodnout, jestli Tůma zůstane guvernérem České národní banky, pozn. red.)

Nic dramatického. Prostě to tak je. Od okamžiku mého nástupu do ČNB v roce 1999 bylo zřejmé, že dříve nebo později skončím. Mandát je na šest let a jeho prodloužení o dalších šest let je vždy nejisté. Rozhodování o tom, zda pokračovat, navíc není jen na straně prezidenta. Záleží i na mně, mohu říci ne.

* Vaše jmenování do čela ČNB v prosinci 2000 vzbudilo velké emoce. Tehdejší premiér Miloš Zeman vás označil za exponenta "ucelených a propojených zájmových skupin", pro českou ekonomiku jste prý neštěstím. Klaus hovořil o další politizaci ČNB. Kde se v obou mužích vzala taková averze?

Nevím, jestli tehdy Václav Klaus opravdu použil moje jméno, byly to spíše výhrady k celému procesu jmenování. Se Zemanem to bylo trošku jiné. Opravdu atakoval přímo mě, ale nemyslím si, že důvodem byla přímo moje osoba. Byl to spíš spor mezi oběma dotyčnými pány, jejž jsem se stal předmětem.

* Ale Zeman vás přece označil za exponenta dvou konkrétních skupin, společnosti Patria Finance a spolku Lípa.

Mé jmenování nakonec vzal jako fakt, po několika měsících jsme si to vysvětlili. Prý se bál, že jsem nebezpečný jestřáb a šílenec, který nastoupí do čela bankovní rady a začne zuřivě zvyšovat úrokové sazby. Nevím, jak k tomu přišel.

* Máte zájem nadále zůstat v guvernérském křesle?

Není to snadné rozhodování. Být guvernérem ČNB je z pracovního a společenského hlediska nesmírně zajímavá pozice. Taková nabídka se tudíž těžko odmítá. Na druhou stranu se ptám, co mi těch šest dalších guvernérských let dá a co mohu já nabídnout bance. V posledních měsících ve mně začíná převažovat rozhodnutí, že kdybych nabídku na pokračování dostal, asi bych ji neuměl odmítnout.

* Takže byste ji přijal?

Ano.

* Myslíte si, že prezident je nakloněn tomu, abyste dál zůstal guvernérem?

Nemám tušení. Nemluvili jsme o tom spolu, naše vztahy jsou, dalo by se říci, nijaké. Ani dobré, ani špatné. Takže skutečně nevím, jak se prezident dívá na celou věc a konkrétně na mě.

Klaus se nikdy netajil tím, že vaše jmenování mu není po chuti. Co mu na vás vadí? Jde o odborné věci, nebo spíš o prostředí, z nějž jste přišel?
Vážně si nepamatuji, že by veřejně vyslovil jakoukoliv výhradu vůči mé osobě. Takže ani netuším, co by mu případně mohlo vadit.

* Co třeba Patria Finance, Dřevíčská výzva, Lípa?

Nemyslím si, že by se jednalo o nějaké zločinecké spolky.

* Hlavně o Dřevíčské výzvě hovořil Klaus velmi hanlivě, bral si ji dost osobně.

To byla škoda, nepochopení. Nikdy jsme spolu o Dřevíčské výzvě nemluvili. Přitom si myslím, že bychom si to snad uměli vysvětlit. Chápu prezidentův postoj, považoval Dřevíč za útok na politické strany a na vládu, že nedělají, co by dělat měly. Podobnou pozici zastával i Miloš Zeman. Nechci jim něco vkládat do úst, ale mám pocit, že jejich tehdejší postoj se dá shrnout takto: pokud někdo chce dělat politiku, ať ji dělá pořádně a nepíše výzvy, neorganizuje občanské aktivity. Já jsem ale přesvědčen, že se dá debatovat i mimo politické strany. V případě Dřevíčské výzvy šlo o diskusi zajímavých lidí, k nimž mám respekt. Upozorňovali jsme na problém s rozpočty, na nutnost řešit penzijní reformu, na nevýhodné postavení věřitelů. Máte pravdu, že řada politiků to pochopila jako osobní útok.

* U prezidenta Klause máte ještě další vroubek, delikátní záležitost týkající se dnešní první dámy. V době, kdy byla tajemnicí České společnosti ekonomické a vy jste byl jejím prezidentem, byla z funkce, řekněme, odstraněna.

Nemyslím si, že výraz odstraněna je úplně správný. Rezignovala sama na svoji pozici tajemnice společnosti a nemá smysl o tom víc spekulovat. Osobně mi to přišlo líto, protože náš vztah byl velmi dobrý a měl jsem pocit, že mě jako prezidenta společnosti podporovala. Velice si Klausové vážím stejně jako toho, co pro společnost udělala.

* Kdy se událost, o které mluvíme, odehrála?

Byl jsem tehdy už viceguvernérem, takže v letech 1999-2000. Moje představa byla taková, že bychom měli debatovat, jak bude fungovat sekretariát společnosti. Připadalo mi, že jeho provoz je drahý, že bychom například mohli víc využívat internet. Dřív než mohlo dojít k nějaké debatě na představenstvu, prohlásila Klausová, že pokud o její pokračování ve funkci nemám zájem, bude rezignovat. Je fakt, že po jejím odchodu se rozpočet snížil zhruba na dvacet procent. Z milionu zhruba na dvě stě tisíc.

* Tušíte, co jste způsobil?

Bylo by samozřejmě lepší najít tehdy příležitost k debatě, aby cesta k úspornějšímu režimu byla pozvolnější. Ale stalo se, je to pryč.

* Čím se živí vaše paní?

V současné době se nejvíc věnuje našim tříletým dvojčatům. Původní profesí je dětská sestra. Od devadesátých let působí v nestátním zdravotnickém zařízení.

* Jak to máte s bydlením?

Do svatby jsme s manželkou měli každý svoje bydlení. Po sloučení domácností jsem svůj obecní byt vrátil. Manželčin je na Praze 6 v unikátním "skleňáku" poblíž dejvického náměstí. Rádi bychom jej odkoupili, ale dům je památkově chráněný, takže z toho asi nic nebude. V současné době bydlíme na Praze 1 v budově, kterou vlastní banka. Byt je rozlehlý a platíme za něj měsíčně se službami pětadvacet tisíc korun. Rozhodně si chceme pořídit vlastní bydlení.

* Souvisí s tím vaše další působení po případném odchodu z ČNB? Uvažoval jste už, co byste dělal jinak? Například přednáškami si na slušné bydlení nevyděláte.

To je pravda. Počítám s návratem do soukromého sektoru, ale vazbu na akademický svět bych si vždy rád podržel.

* Myslíte si, že Klaus rozumí měnové politice?

No, to je těžká otázka. Poměrně dlouho jsme spolu nemluvili. Ale on dělá už patnáct let hlavně politiku, takže by bylo smutné, kdybych o měnové politice nevěděl víc. To bych byl špatný guvernér.

* Dnes jsou členové bankovní rady vybíráni na šest let. Po této době je možné jejich mandát prodloužit o dalších šest let. Myslíte si, že to vyhovuje dnešním poměrům?

Ideální by bylo, kdyby členové bankovní rady měli mandát pouze na jedno osmileté období, jako například v Evropské centrální bance. Teď končí v ČNB mandát čtyřem lidem, a pokud budou vyměněni všichni čtyři najednou, existuje riziko nebo přinejmenším nejistota ohledně kontinuity dalšího vývoje instituce. Bylo by vhodné, aby k obměně docházelo postupně, podobně jako třeba v Senátu.

* Kolik by měla mít bankovní rada členů?

Ve světě je obvyklý počet pět až devět, ale existují i menší bankovní rady. Například švýcarská centrální banka má tři členy. Naopak v Polsku jich je přes deset. Do budoucna by určitě mělo dojít k redukci. V okamžiku, kdy přejde měnová politika do Frankfurtu, zůstane jediným odpovědným člověkem osobně guvernér. Pak jednoznačně dojde k větší monokratičnosti, role guvernéra se zvýrazní. Pět lidí by mělo být maximem, umím si představit i čtyři.

* Je známo, že jste měl dobrý vztah s premiérem Špidlou. Je vám snad blízké sociálnědemokratické smýšlení?

Uvedená formulace je pro mě nová. Vladimíra Špidlu považuji za seriózního člověka a vážím si ho. To ale neznamená, že jsem sociální demokrat.

* Je pro vás přijatelné, že Špidla přijal funkci eurokomisaře, když jako premiér pohořel?

Myslím si, že to špatně není. Věřím, že může být dobrým komisařem.

* Působí to jako trafika.

Navenek ano, vašemu pohledu rozumím. Ten kontext je nešťastný. Když se ale podíváte na postavení prezidenta, tak o něj je ze zákona slušně postaráno. A je to dobře, protože není důstojné, aby se někde nechal zaměstnat a někomu dělal podržtašku. Co ale s premiérem?

* Stát by se podle vás měl o odstupujícího premiéra postarat a zajistit mu nějakou trafiku?

Neznám žádné dobré řešení. Nerad bych viděl, aby se z bývalých premiérů stávali lobbisti, jejich další působení v politice však může být rovněž problematické.

* Nebylo by lepší dát premiérovi půlmilionový plat a potom ať se stará sám o sebe?
Přesvědčte o tom zákonodárce a daňové poplatníky.

* Prezident Klaus se nedávno strachoval, jak centrální banka zvládne napojování měny na Evropskou unii.

Takové prohlášení mi nedává smysl, neboť úloha centrální banky bude v tomto případě hodně technická a poradní. Euro vzniklo rozhodnutím politiků, nikoliv centrálních bankéřů.

* Z Klausových slov je patrná snaha říci zaobaleně: Všemu rozumím a nemám vás moc rád. Vnímáte to tak?

Řekl bych to jinak. Klausův pohled na centrální banku je dlouhodobě kritický, v tom je konzistentní. Podle mého názoru je však příliš poznamenán zkušeností premiéra a devadesátými lety, kdy komunikace mezi ČNB a vládou nebyla ideální. To také byla jedna z příčin ekonomických problémů v roce 1997.

* Klausova vláda udělala spoustu chyb. Pamatujete si, že by tehdejší premiér provedl nějakou sebereflexi?

Klaus to vidí jinak, necítí potřebu sebereflexe.

* Váš přítel, investiční bankéř Zdeněk Bakala, řekl v roce 1998 pro britské noviny Financial Times, že minové pole, které tu založila Klausova vláda, zdrží vývoj v České republice o několik let. Souhlasíte s tímto příkrým výrokem?

Neznám ten rozhovor, těžko jej mohu komentovat. Samozřejmě že najít chyby není těžké. Mezi největší řadím nedocenění úlohy finančního sektoru a oddálení jeho privatizace. Chyby dělali lidé kolem nás, dělali jsme je i my. Nesmíme ale zapomínat, že se nám za uplynulých patnáct let podařilo vymanit z direktivní ekonomiky a dnes se můžeme řadit po bok hospodářsky vyspělých zemí.

***

Zdeněk Tůma (43) - Od konce roku 2000 je guvernérem ČNB (od roku 1999 členem bankovní rady). Pracoval v Prognostickém ústavu, jeho školitelem byl Karel Dyba. Blízko měl k Vladimíru Dlouhému, Janu Mládkovi, Tomáši Ježkovi. V 90. letech přednášel na Fakultě sociálních věd UK, radil ministru Dlouhému, byl hlavním ekonomem v Patria Finance. Od roku 1998 působil ve vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Je podruhé ženatý, má tři děti. Věnuje se vysokohorské turistice a lyžování, učí se jezdit na snowboardu, vyhrál dva bankovní turnaje ve squashi. Začíná s golfem. Používá překvapivě málo reprezentativní vozy, služební Škodu Superb a starší model Opelu Omegy.

***

"Působí hlavně v politice, takže by bylo smutné, kdybych o měnové politice nevěděl víc," říká Tůma na adresu prezidenta. * Guvernér centrální banky jako otec tří dětí na prázdninové výpravě v horách. Nejvýš vystoupal sedm tisíc metrů nad moře. * V sedle pod nejvyšší horou světa Mount Everest (květen 1998). * "Rozhodně si chceme pořídit vlastní bydlení," říká Zdeněk Tůma. Bydlí s rodinou v bytě, který patří bance. * "Neměli bychom zapomínat, kde jsme byli před rokem 1990 a kde jsme teď." Guvernér v Himálaji. * Mt. Everest na dohled. "Nemám žádné politické ambice. Nabídky se objevily, ale odmítl jsem je." * S nejmocnějším bankéřem kontinentu, guvernérem Evropské centrální banky Jeanem-Claudem Trichetem z Francie. * Na vrcholu nejvyšší slovenské hory Gerlachovský štít (srpen 2004).