Chat na www.mesec.cz

(www.mesec.cz, 28.5.2008)

Jeden z nejvlivnějších mužů měnové politiky České republiky, tak se dá charakterizovat pozice člena bankovní rady a vrchního ředitele České národní banky - Roberta Holmana. Profesor VŠE, je jedním ze sedmi lidí ve státě, na jehož komentáře čeká pravidelně celý domácí (a leckdy i zahraniční) finanční svět. Robert Holman je muž, který krom své akademické dráhy stihl působit ve funkcích poradce ministra financí, předsedy vlády, předsedy Poslanecké sněmovny i prezidenta republiky, přednášel doma i v cizině a publikoval řadu odborných statí. Ptejte se ho na aktuální ekonomická témata - na zdražování i vývoj inflace, na přechod k jednotné měně euro, na prognózu vývoje českého hospodářství, nezaměstnanost či důchodovou reformu. A ptejte se na vše ostatní, co vás zajímá. Profesor Holman odpovídá v on line rozhovoru ve středu 28. května od 14:00 hod. Své otázky posílejte už nyní.

Pavla S.: Dobrý den, pane profesore, co je hlavní náplní Vaší práce v bankovní radě centrální banky. Díky, zdravím.
13:44:09 - Holman Robert: Tak jako ostatní členové bankovní rady - vyhodnocujeme prognózy inflace, připravujeme se na měnová zasedání, rozhodujeme ve věcech dohledu nad finančním trhem, řídíme chod centrální banky. Já osobně dohlížím na odbor výzkumu a finanční stability a na sekci rozpočtu a účetnictví.

Student VŠE: Vážený pane Holmane, děkuji Vám za napsání knihy Ekonomie. Díky ní jsem získal lásku k tomu nejlepšímu oboru, jaký snad existuje. Kéž by si alespoň tuto nebo podobnou knihu přečetlo co nejvíce lidí a hlavně politiků, než začnou rozhodovat o veřejných prostředcích. Má otázka: Bylo by vhodné zavést základy ekonomie nebo lépe základy ekonomického myšlení jako povinný předmět na základní škole?
13:46:24 - Holman Robert: V dnešním světě a v dnešní době je znalost ekonomie stejně důležitá jako například znalost literatury, matematiky nebo přírodních věd. Bylo by žádoucí zavést samostatný a povinný předmět ekonomie (nikoli ekonomiky) na středních školách včetně gymnázií.

Fíla: Pane Holmane, jak předpokládáte, že se budou vyvíjet ceny potravin, už to dosáhlo dost těžko představitelných výšin.
13:53:03 - Holman Robert: Rostoucí světová poptávka po potravinách, hlavně z rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, tlačí ceny nahoru. Ale na tento růst cen reagují výrobci zvětšováním osevních ploch, poroste tedy i nabídka. Nedomnívám se proto, že by ceny potravin dlouhodobě rostly nebo zůstávaly vysoké

Fíla: Ještě by mě zajímal váš názor na ceny nafty a benzinu. Jaký je váš odhad, že budeme za pohonné hmoty platit např. za rok. Podle mého soudu už je cena ropy daleko za svou tržní hodnotou - není to cítit kartelem OPEC až příliš?
13:56:38 - Holman Robert: Na rostoucích cenách ropy se do jisté míry podílejí spekulace, vyvolané krizí na finančních trzích, kdy velcí investoři přesměrovávají poptávku z akciových instrumentů na komoditní trhy včetně ropy. Je ovšem pravda, že trh ropy není konkurenční a existence kartelu OPEC se na vyšších cenách ropy částečně podepisovala vždy. U nás bude růst cen benzínu stále ještě mírněn posilováním koruny vůči dolaru.

Katy: Dobrý den, chtěla bych vědět, zda má odkládání přijetí eura nějaký opodstatněný ekonomický důvod. Maastrichtská kritéria plníme, nebo bychom s trochou snahy plnit mohli a euro nám jako malé, na zahraničním obchodě závislé ekonomice přinese řadu výhod. Tak proč to otálení?
14:00:54 - Holman Robert: Pro ekonomickou výhodnost společné měny plnění Maastrichtských kritérií nestačí. Naše ekonomika musí být více sladěna s eurozónou ve smyslu hospodářského cyklu a musí mít vyšší stupeň konvergence ve smyslu cenové hladiny a důchodu na obyvatele. Pro úspěch eura u nás potřebujeme docílit pružnějších pracovních trhů, je nutné zde provést mnohé reformy. Jinak by rizika a ekonomické náklady mohly převážit nad přínosy.

Martin - Plzeň: Vážený pane profesore, jakým způsobem hodnotíte současný vývoj cen v ČR a souhlasíte s názorem, že k jejímu růstu z největší části přispělo zvýšení daně z přidané hodnoty? Děkuji
14:02:47 - Holman Robert: zvýšení DPH a regulovaných cen do určité míry přispělo ke zvýšení inflace spolu s růstem cen potravin. Dopad zvýšení daní však bude jednorázový, očekáváme proto, že se inflace ke konci roku opět sníží na úroveň inflačního cíle ČNB.

Tóša: Jaký je váš názor na tuzemské banky - zdá se vám taky, že jsou nejdražší v Evropě? A může s tím ČNB něco dělat, resp. chtěla by s tím něco dělat, kdyby mohla?
14:09:54 - Holman Robert: To, zda je banka drahá, nezávisí jen na výši jejích poplatků, ale také ny výši její úrokové marže. U nás byly úrokové marže nižší než v zahraničí, poplatky byly vyšší. Je to typické v situaci nízké inflace a nízkých úroků. V současné době se situace u nás začíná měnit ve směru vyšších marží a nižších poplatků. ČNB jako orgán dohledu nemůže bankám regulovat jejich poplatky. Ty jsou ovlivněny hlavně konkurencí v bankovním sektoru.

Slouka: Dobrý den, pane profesore, často se píše, že naše ekonomika je už až příliš závislá na výrobě automobilů. Nehrozí v případě recese krize, která může svým způsobem s sebou stáhnout ke dnu i stovky subdodavatelů, kteří pro automobilový průmysl vyrábějí. Děkuji za odpověď.
14:12:08 - Holman Robert: Určité riziko tohoto druhu zde je. Obecně platí pro každou ekonomiku, že velký podíl jednoho odvětví je vždy rizikem. Nedomnívám se, že by v současné situaci hrozila světová recese, která by výrazně postihla automobilový průmysl.

P. Ježek: Pane řediteli, jak vnímáte situaci, že ČR ještě stále nereformovala svou penzijní politiku. K jakému modelu penzijní reformy byste se vy osobně přiklonil?
14:14:09 - Holman Robert: Nezahájení penzijní reformy pokládám za nešťastné. Je to nezodpovědné odkládání problému, který tak jako tak musí být řešen. Osobně se přikláním k nahrazení průběžne financovaného penzijního systému systémem penzijních fondů.

učitelka: Dobrý den, jak vnímáte současný zlatý boom. Cena zlata, které jako "měnová" komodita v podstatě skončilo, vystoupala k závratným výškám. Odhadnete, jak dlouho tak vysoko vydrží? Je to pro ČNB nějaká výzva, jak naložit se svými finančními rezervami?
14:16:58 - Holman Robert: Cena zlata roste do značné míry kvůli oslabujícímu dolaru, hrozící recesi a rostoucí inflaci, tak jako tomu bylo vždy. Zlato je pro investory vždy nejbezpečnější komodita.

Asia: Prakticky denně se dočítáme o sílící ekonomice Číny a Indie. Dovedete, prosím, odhadnout, zda se tyto miliardové trhy podaří udržet v růstu tak dlouho, aby nedošlo k nějaké velké hospodářské kolizi, natož pak k občanské revoltě.
14:18:28 - Holman Robert: Naopak, jejich pokračující hospodářský růst oslabuje rizika kolizí či hospodářských revolt. Obecně hospodářský růst kterékoli země je na konec ku prospěchu ostatních zemí. To je základní ekonomická pravda.

Mrk: Dobré odpoledne, co si myslíte o slovenské ekonomice, současném stavu její koruny a přechodu na Euro? Myslíte, že Sk ještě posílí? Děkuji za odpověď.
14:20:15 - Holman Robert: Jedním z důvodů rychlejšího zavedení eura na Slovensku bylo, že trh se slovenskou korunou je mnohem mělčí než kupříkladu trh s českou korunou. To vyvolávalo větší volatilitu kurzu slovenské koruny.

Menza: Pane řediteli, co si myslíte o současné potravinové krizi. Je to opravdu mimo jiné i důsledek prosazování biopaliv v EU i jinde ve světe. Asi jste také viděl, že čeští farmáři letos zaseli jenom řepku. Děkuji za vaše názory.
14:22:19 - Holman Robert: Domnívám se, že potravinová krize nehrozí. Nabídka zemědělských komodit ve světě je dostatečně pružná na růst cen. V letošním roce se očekává podstatné zvýšení úrody, protože osevní plochy se značně zvýšily. Rozšiřování biopaliv však představuje závažný dlouhodobý problém zvyšující poptávku po potravinách.

Vostrovský: Dobrý den, na první pohled to vypadá, že v debatě o termínu převzetí eura převládla politická či politicky motivovaná hlediska nad hledisky ryze odbornými (viz například tzv. Klausova kritéria konvergence). Neměla by se proto centrální banka k tomuto tématu vyjadřovat raději méně než více?
14:23:48 - Holman Robert: Česká národní banka provádí pravidelně analýzy sladěnosti české ekonomiky s eurozónou, které slouží vládě jako podklad k rozhodování o zavedení eura. Na tom není nic politického, je to čistě ekonomická a odborná věc.

Silva: Pane profesore, jaký je váš názor na snahy ČSSD prosadit v důsledku rychle rostoucích cen pohonných hmot snížení spotřební daně z nich, resp. DPH? Není to přehnané?
14:25:52 - Holman Robert: Nejsem příznivcem snižování těchto daní. DPH a spotřební daň z benzínu mají fiskální význam. Na tom se nic nemění.

Jsolová: Dobrý den, kdy myslíte, že naše země doroste z hlediska životní úrovně na průměr starých členských zemí EU? Není naopak pravda, že je to práce na sto let a politici jen veřejnost "konejší", jak se nám brzy povede dobře?
14:28:17 - Holman Robert: Česká ekonomika roste v posledních letech zhruba dvojnásobným tempem oproti starým zemím EU, to je fakt, žádné konejšení. Tyto země ekonomicky doháníme. Nedokážu ale předvídat, kdy bude toto dohánění dokončeno, zda za 10, 15, 20 nebo více let.

zvedavec: dobrý den, kdy bude zavedeno v česku euro a máme se v této souvislosti bát dalšího zdražování?
14:30:16 - Holman Robert: Datum musí stanovit vláda. Čím dříve euro zavedeme, tím větší je riziko, že se u nás inflace zvýší. Důvody jsou makroekonomické - dnes doháníme cenovou hladinu eurozóny prostřednictvím posilování koruny, po zavedení eura ji budeme dohánět prostřednictvím vyšší inflace.

Termín pro euro: Dobrý den, jak se pane profesore, díváte na názor, že bychom měli termín přijetí eura stanovit třeba na rok 2019 ale závazně, což je sice dost daleko ale lepší než to neříct vůbec?
14:31:43 - Holman Robert: Je lépe stanovit datum přijetí eura až tehdy, budeme-li mít jistotu, že splníme kritéria a že zavedení eura nepřinese české ekonomice více rizik a nákladů než přínosů. Dnes považují stanovení tohoto termínu za předčasné.

student: Dobrý den, pane profesore. Co Vás stále motivuje k tomu, opustit pravidelně každý týden Vaši kancelář v ČNB, sednout si za katedru VŠE a přednášet o ekonomii studentům?
14:32:42 - Holman Robert: Přednášet ekonomii je stále moje profese, na tom mé jmenování do bankovní rady nic nezměnilo. Přednáším rád a nerad bych s tím přestal.

Pavel: Dobrý den, pane profesore. Zajímal by mě Váš názor na měnovou politiku Číny. Nemyslíte, že udržováním fixního kurzu k dolaru Čína přispívá k nestabilitě světové ekonomiky?
14:37:01 - Holman Robert: Jsem zastáncem volně pohyblivých kurzů. Fixní kurzy mohou za určitých okolností vést k destabilizaci, jak tomu bylo v Asii v 90. letech. Udržování fixního kurzu čínské měny na nízké úrovni vyvolává velké čínské obchodní přebytky, což má za následek velké přebytky úspor a devizových rezerv Číně.

Zuza: Myslíte si, že zdražování potravin může způsobit válečné konflikty tak, jak varuje Světová banka?
14:37:46 - Holman Robert: Takový pesimista nejsem, myslím že nic takového nehrozí.

Jakub: Dobrý den! Rád bych se zeptal na situace ve Spojených státech. Nejsou řeči o recesi pouze nafouknutou bublinou?
14:39:20 - Holman Robert: Probíhá zpomalení hospodářského růstu v USA, ale hlubokou americkou či dokonce světovou recesi bych neočekával.

martin: Dobrý den, očekával byste, že bude česká koruna až do přijetí eura posilovat?
14:40:19 - Holman Robert: Ano, to bych očekával.Je to odůvodněno naší hospodářskou konvergencí k zemím eurozóny.

Jarda: Dobrý den, zajímal by mě vývoj kurzu Kč/USD - bude Kč v nejbližší době stále posilovat vůči dolaru ? A jak to bude výhledově?
14:41:19 - Holman Robert: Krátkodobé pohyby kurzu nelze předvídat.

Huf: Dobrý den! Co říkáte na firmy (rádo by banky), které využívají neznalosti české veřejnosti a účtují si za úvěr vysoké až téměř lichvářské úroky a při prodlení se splácením stanovují pro dlužníka až likvidační sankce? Neměla by s tím ČNB jako bankovní dohled něco dělat?
14:44:17 - Holman Robert: ČNB si je vědoma působení těchto subjektů u nás, postihujeme je v případech, kdy porušují naše zákony. Lidé by však sami měli být obezřetní a zvážit rizika, do kterých vstupují.

http://www.mesec.cz/clanky/je-inflace-opravdu-jiz-za-vrcholem/