Česku hrozí problémy jako Maďarsku

Jan Sochor (Hospodářské noviny 18.6.2009 strana 20, rubrika: Finance)

Banky v Česku sice prošly úspěšně zátěžovými testy, to nejhorší je ale teprve čeká. Zvlášť pokud nastane jeden z horších scénářů vývoje ekonomiky, které kvůli testování bank sestavila ČNB. „Banky to nejhorší mají teprve před sebou, když se ekonomická recese protáhne, budou mít problémy se ztrátami. Na to, jak dlouho potrvá, přitom budou mít velký vliv vlády. Čím více budou zasahovat do ekonomiky, tím bude recese delší,“ myslí si člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

* Jak reálná je hrozba, že českou ekonomiku potká některý z těch horších scénářů a zažije hluboký pokles?

To záleží na tom, jak bude probíhat hospodářská recese. Jestli bude typu V nebo typu U. To první znamená, že propad dosáhne dna v letošním roce a potom se ekonomika zotaví. Ten druhý případ, že zotavení bude velmi pomalé. V případě, že recese bude dlouhodobá a bude trvat dva tři roky, možná déle – budou mít banky problémy se splácením úvěrů, budou se dostávat do ztrát a doplňovat kapitál. Očistný proces

* Takže české banky budou mít ztráty?

Banky mají to nejhorší teprve před sebou. Pokud nastane recese typu U budou mít některé z nich problémy se ztrátami.

* Co rozhodne o tom, zda bude recese pomalejší, nebo naopak rychlá?

To závisí nejvíc na tom, jak bude probíhat recese v západní Evropě. Já stále věřím variantě rychlejšího zlepšení, ale ruku do ohně bych za to nedal. Podstatou současné krize je, že se ekonomické subjekty předlužily. Teď musí dojít k očistnému procesu. Jak dlouho to bude trvat, nelze předvídat, může to být dva, tři, čtyři roky. Čím více se budou vlády do toho plést, zalévat ekonomiky penězi a sanovat podniky jako je GM, a bránit tak tomu očistnému procesu, tím bude recese delší.

* Vlády by tedy neměly vůbec zasahovat?

Neměly by sanovat špatné banky a špatné podniky.

* Nezpůsobilo by ještě větší problém, kdyby vláda nechala padnout třeba takový kolos, jako je právě GM?

Krach velkého podniku, který se předlužil, samozřejmě způsobí problémy, ale to se nedá nic dělat. Vlády to nezlepší tím, že jim budou pomáhat, lepší by bylo třeba pomoci nezaměstnaným. Z vládních balíčků plyne jedině to, že vlády vydávají velké množství dluhopisů, což se promítá do růstu dlouhodobých úrokových sazeb. Úvěry jsou dražší, investice obtížnější, a to právě recesi prohlubuje.

* Může se kvůli těmto faktorům prodloužit recese třeba na pět let?

To si představit dovedu. Pak by to byly ty špatné scénáře a bankovní sektor by se potýkal se ztrátami. Ale dobrá kapitalizace našich bank by jim umožnila pokrýt je z vlastního kapitálu.

* Z vlastního, nebo kapitálu mateřských firem?

Matky některých našich bank jsou na tom hůře než dcery, tato možnost se mi nezdá příliš aktuální.

* Nehrozí potom bankám, že si z nich jejich matky peníze nějakým způsobem naopak vytáhnou?

Náš dohled bdí nad tím, aby expozice našich bank vůči mateřským firmám nepřesáhla určitý limit. Druhá věc je zisk. Dokud mají naše banky zisky a plní kapitálovou přiměřenost, tak jim nemůžeme zakázat, aby vyplácely dividendy svým vlastníkům. V momentě, kdy by bylo plnění jejich kapitálové přiměřenosti ohroženo, musely by použít zisky na doplnění vlastního kapitálu. A na to my dohlížíme.

* Úroky ČNB jsou na historickém minimu, přesto banky půjčují stále draho. Proč?

Důvody jsou dva. Banky mají vyšší rizikovou prémii na úvěry. Doba je zlá, zpřísňují podmínky a požadují vyšší úroky. S tím ČNB nic neudělá. Druhá věc je, že měnová politika ztrácí kontrolu nad dlouhodobými úroky v momentě, kdy se vláda zadlužuje a prodává stále více státních dluhopisů. Čím déle bude trvat recese, tím déle bude vliv ČNB na klientské úroky omezený. Deficit rozpočtu vzroste

* Pozorujete, že by ty rizikové prémie klesaly?

Zatím jsou vyšší a žádný obrat nevidím.

* Pomůže tomu další snížení úroků Českou národní bankou?

Prostor pro snížení tu samozřejmě je, snižování má však menší smysl. Ten dopad měnové politiky je teď hlavně přes kurz koruny. Když snížíme sazby, koruna může oslabit, a tím se ekonomice uleví a inflace může být vyšší. Je tu ale riziko, že větší snížení úroků by mohlo vést k výprodeji korun a přílišnému oslabení české měny.

* Kvůli pokračující krizi roste prudce i státní dluh Česka. Nedostaneme se do situace, kdy půjde v záplavě dluhopisů dalších zemí jen těžko české dluhopisy prodat?

To ne – je to spíše otázka ceny. Takže se stane to, že vláda bude prodávat dluhopisy za vyšší výnosy. Já bych měl samozřejmě jako ekonom radit vládě, aby nezvyšovala schodky, ale v době, kdy se blíží volby, to nemůžeme čekat. Potom ty strany, které vyhrají volby, budou muset plnit alespoň některé svoje předvolební sliby. Takže očekávám, že v příštím roce se schodek rozpočtu ještě zvýší.

* Nehrozí nám potom, že se v očích investorů přesuneme do zcela jiné – horší – kategorie?

Ta situace je u nás nebezpečnější než ve vyspělejších zemích, jako je třeba Belgie. Hrozí nám maďarská cesta. S překotným růstem zadlužení by investoři mohli ztrácet zájem o českou korunu, která by mohla pak začít více oslabovat. To by se promítlo i do zvýšení inflace, Česko by přestalo být chápáno jako atraktivní pro zahraniční investice, HDP by dál klesal.

* Co musíme udělat, abychom na tu cestu nenastoupili?

Musíme udržet zdravé veřejné finance. Náš dluh zatím není tak velký. Stačí, aby se zastavil růst rozpočtových schodků. I když v příštích třech letech to bude velmi těžké.

* Kdy bychom se mohli dostat situace, že zase začneme plnit maastrichtská kritéria?

To nešťastné kritérium deficitu státního rozpočtu zřejmě nebudeme plnit v následujících třech letech.

* Takže to samé platí i pro euro?

Pro přijetí eura to nejsou jenom maastrichtská kritéria, která je třeba plnit, ale samozřejmě euro se minimálně o tři roky odkládá. Ceny nemovitostí klesnou

* ČNB jmenovala jako jedno z rizik pro další vývoj ekonomiky pokles cen nemovitostí. Jak hluboko budou klesat?

Již loni jsme upozorňovali na to, že existuje určité nebezpečí narůstání cenové bubliny na trhu nemovitostí. Překotný růst cen nemovitostí byl v minulosti hnán růstem ekonomiky. V posledních letech se však k tomu přidal i faktor spekulační.

* Praská tedy na trhu nemovitostí bublina?

Ceny nemovitostí již klesají a budou klesat. Otázka je, jak výrazně. Opět to závisí na vývoji recese, pokud to bude recese typu U, ceny nemovitostí výrazně klesnou. Což samozřejmě také způsobí problémy bankám, protože nemovitosti slouží jako zástavy k hypotékám.

* Nehrozila by pak podobná situace, která celou krizi v USA odstartovala?

U nás banky neposkytovaly žádné druhořadé hypotéky. Nebezpečí, že by tady došlo k velkému propadu cen a k situaci, že by lidé v masovém měřítku nemohli splácet hypotéky, nehrozí. Projeví se to v určitém poklesu tržních cen nemovitostí, ale já neumím a ani nechci odhadnout, jak bude velký.