Aleš Michl (Mladá fronta DNES 23. 3. 2020 strana 10, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Zaujal mě příběh rodinné firmy DF Partner z vesnice Neubuz na Valašsku.Třicet let vyrábí a dodává na tuzemský trh chladicí kapaliny a vody do ostřikovačů. Přizpůsobila se těžkým časům a teď dělá jen dezinfekce. Zaujal mě příběh firmy Pardam z Roudnice nad Labem. Dosud se zaměřovala na výrobu produktů z nanovláken – filtry, léčiva, kosmetické produkty, palivové články nebo baterie.K tomu jako doplněk vyráběla respirátory. Loni jich udělala 4 000. Teď vše překopala a přednostně pro zdravotnická zařízení může vyrábět až 100 tisíc kusů respirátorů měsíčně. Zaujaly mě Průšovy 3D tiskárny, které teď dělají ochranné štíty na obličeje pro lékaře.
A pak ty roušky: zaujala mě havlíčkobrodská firma Pleas. Producent spodního prádla, triček, pyžam nebo tepláků. Pružně změnil skladbu výrobního programu.Část svých sil vrhl na šití textilních roušek, které zdarma vyrábí pro brodskou nemocnici a město. Denně jich vyprodukuje kolem čtyř tisíc. I firma Pietro Filipi, zaměřující se na luxusnější módu, šije roušky. Část rozdává nemocnicím, část prodala velkým firmám. Zaujala mě vietnamská komunita v Česku. Jak vytvořili dobročinný krejčovský tým. Dříve dělali třeba nehty v malých salonech. Teď šijí roušky ve velkém – začali dodávkou pro Nemocnici v Podolí.
Mou textilní roušku mi hodila z okna módní návrhářka MiMi Lan, Pražačka původem z Vietnamu. V krizi se pozná charakter – člověka i firmy.