Rozhovor s viceguvernérem Mojmírem Hamplem
ČRo1, 25.7.2008 - Radiožurnál str. 1 07:50 Ranní interview
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
Česká měna, na jejíž raketový růst si stěžovali vývozci, hoteliéři i ekonomové, začala oslabovat po slovní intervenci centrální banky. To se stalo ve středu odpoledne a už včera se objevovaly fronty lidí před směnárnami. Báli se totiž pádu koruny. Chovali se lidé, kteří se takto stavěli do front, racionálně? Tak na to se teď živě ptám v Ranním interview ranního Radiožurnálu v sedm hodin a jednapadesát minut viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla, dobrý den.
Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky
Dobré ráno.
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
Ta slovní intervence guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy byla opravdu tedy až nebývale úspěšná a koruna začala oslabovat tak rychle po ní, že si toho určitě všimli i lidé, které jinak vlastně ekonomika příliš nezajímá. Chovali se tedy lidé racionálně, když šli do těch front, postavili se a stáli?
Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky
No, já myslím, že to je dobrý dotaz, konkrétně pro ekonoma, protože ekonom většinou předpokládá, že lidé se chovají racionálně, takže mně připadá, že, že správná odpověď je asi ano, to znamená, že do, do značné míry důvěřují tomu, co říká centrální banka, důvěřují slovům centrální banky a důvěřují i jejím očekávaným akcím, takže možná ano.
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
A s jakými reakcemi veřejnosti se teď setkáváte, píší vám třeba lidé například?
Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky
Dobrý dotaz, po období stížností ze strany exportérů se objevuje nové období stížností ze strany běžných lidí, kteří zase jezdí na dovolené, ale to je, to je v pořádku, prostě měnová politika se týká úplně všech, vývoj kurzu, sazby, inflace, to je, to je věc, která je bytostně veřejná a týká se úplně všech a v každém okamžiku existuje nějaká zájmová skupina lidí, která má určitou představu o tom, jak mají být nastaveny sazby, jak má, jak má vypadat kurz, jak má vypadat inflace, takže je úplně v pořádku, že konkrétní zájmové skupiny v každém okamžiku vyjadřují svůj názor. Vtip je v tom, že měnová politika jako celek se dělá pro všechny v dlouhém období, cílem měnové politiky je zajišťovat dlouhodobou cenovou stabilitu pro celou ekonomiku a prostě měnová politika se nikdy v žádném okamžiku nemůže uchýlit k tomu, že by v jednu chvíli nastavovala úrokové sazby pro střadatele, ve druhou chvíli pro dlužníky, v jednu chvíli dělala inflaci, která je výhodná pro věřitele, v jednu chvíli, která je výhodná pro, pro dlužníky, takže smyslem měnové politiky takto, takto konat není, smyslem měnové politiky je zajišťovat cenovou stabilitu dlouhodobou pro všechny a kdyby to dopadlo tak, že měnová politika bude reagovat krátkodobě na krátkodobé zájmy konkrétních skupin, tak to by byl začátek konce měnové politiky a hospodářské stability.
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
Dobrá, ale jaká rizika tedy plynou vlastně pro českou ekonomiku právě ze silné měny a hlavně z jejího rychlého růstu, je nějaké nebezpečí tedy skutečné pro hospodářství?
Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky
První poznámka je taková, že ta normální přirozená míra posilování koruny, ta je v pořádku, je zdravá, ale je naprosto zjevné, že v tuhle chvíli se z toho, co je za normálních okolností, co je za normálních okolností, řekněme, zdravé, tak že se z toho stává, že z té odměny se stává trest a že to posilování koruny v poslední době se, shakespearovsky řečeno, vymknulo z kloubů a jakékoliv, jakékoliv extrémy jsou v měnové politice nežádoucí. Když se ptáte na to, jak to může ovlivnit ekonomiku, tak já musím říct, že česká ekonomika má v tuhle chvíli desetiletou zkušenost s volně plovoucím kurzem, s kurzem, který určují tržní síly a už jsme zažili jedno období v roce 2002, kdy měna takto silně posilovala, tím chci zároveň říct, že v tom desetiletém období jsou tyhle periody spíš výjimkou než pravidlem a pamatujeme si možná ještě někteří, co se s ekonomikou stalo, do roka a do dne téměř přesně po té, té periodě výrazného posilování koruny se inflace dostala do záporných hodnot, byla záporná, pod nulou, zpomalil se růst, zpomalil se, zpomalil se růst exportu, takže tahle ekonomika už má zkušenost s tím, konkrétní svou vlastní zkušenost s tím, co neudržitelně posilující kurz může udělat a je to samozřejmě jedna z věcí, které ovlivňují, ovlivňují jednání a chování centrální banky.
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl přispěl do Ranního interview ranního Radiožurnálu, děkujeme vám za váš čas.
Mojmír HAMPL, viceguvernér České národní banky
Díky, na shledanou.
Daniela KARAFIÁTOVÁ, moderátorka
Sedm hodin šestapadesát minut, zaměřili jsme se na téma česká měna, na jejíž raketový růst si tedy stěžovali vývozci, hoteliéři i ekonomové, která začala oslabovat po slovní intervenci centrální banky. Teď dobré ráno.