Ceny počítačů či oděvů by neměly růst, ale rostou. Proč?

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 24. 1. 2022 strana 6, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Lednová, únorová i březnová inflace budou v Česku drsné. Zbrždění růstu množství peněz v oběhu by mělo pomoci. Respektive postupné snížení deficitu státního rozpočtu, pokud se uskromníme v požadavcích na nárůst mezd nebo větší přísnost bank při poskytování hypoték.

Záhada jsou „tradebles“, což je anglický výraz používaný pro obchodovatelné zboží. Prostě zboží, které se běžně kupuje stejně všude po světě – počítače, televize, ledničky, obuv, oděvy, nábytek a kupa dalšího. Nespadají tam energie nebo potraviny. Mezinárodně obchodovatelné zboží je vystaveno drsné konkurenci. Proto by jeho cena neměla příliš růst. Počítače dlouho nezdražovaly, i když se zlepšovaly jejich čipy.

V Česku po dobu dvaceti let před covidem meziročně klesaly ceny obchodovatelného zboží v průměru o 1,4 procenta. Od počátku covidu ceny ale začaly růst. Nejdříve kolem 3 procent, v prosinci 2021 to už bylo meziročně o 8,9 procenta. Podobně v Americe nebo v Německu. Je to kvůli tomu, že během covidu došlo k přesunu poptávky spotřebitelů ze služeb (nešlo třeba cestovat) více ke zboží. A výrobci toho využili a zdražili.

Celé je to jeden z efektů kečupové ekonomiky, kterou přinesly lockdowny. Loni jsem přirovnal chod ekonomiky ke kečupu v láhvi s úzkým hrdlem. Když ji koupíte a chcete z ní kečup dostat, v první fázi se stane, že kečup rychle neteče. Musíte zatřást sklenicí. Ve druhé fázi kečupu na talíř vyteče najednou strašně moc. Až ve třetí fázi už kečup teče celkem rovnovážně.

V ekonomice i v běžném životě jsme stále v první fázi. Jakoby stále se protlačujeme tím úzkým hrdlem sklenice s kečupem. Po lockdownech světoví dodavatelé nestačí vyrábět dostatečný počet čipů, polovodičů, plastů, prostě součástek. Jak se ale postupně učíme s covidem žít, normalizuje se i chování nabídky a poptávky. Postupně jdeme do druhé fáze. Poptávka se normalizuje, ale nabídky bude najednou moc. Ve třetí fázi se přizpůsobí také nabídka. Až pak se plně naučíme s covidem žít a pracovat. Tím se normalizuje ekonomický růst a inflace.

Jestli to bude trvat půl roku, rok, dva, to neví nikdo. Ale není důvod, aby „tradebles“ pak dál zdražovaly (s výjimkou dopadů zelené politiky EU). Do příštího týdne se naučte prosím další anglická slovíčka: „stimmy“, „tapering“ a „sticky“ – bude o nich příští sloupek.