Jana Mlčochová (Reuters 13.6.2013)
* Expanzivní politika by měla v příštích kvartálech pomoci zotavení
* Janáček je připraven oslabit korunu, ale nyní nevidí důvod
* Kurz koruny v pásmu 25,6 až 26,0 za euro je "uspokojivý"
Česko už má nejhorší za sebou a ekonomika by se měla začít ve druhém pololetí zotavovat poté, co ožijí investice a tvorba fixního kapitálu a připojí se k růstu spotřeby a vývozů, řekl ve čtvrtek Kamil Janáček z České národní banky (ČNB).
Ačkoli se výhled vylepšuje, měla by měnová politika zůstat v příštích kvartálech expanzivní, aby pomohla ekonomice vybřednout z nejdelší recese v historii České republiky, řekl člen bankovní rady ČNB Janáček v rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Můj názor je, že první čtvrtletí bylo pravděpodobně poslední z těch hodně špatných," řekl Janáček. "V každém případě by mělo oživení přijít již letos. Bude záležet, kdy se obnoví investice do fixního kapitálu."
Hrubý domácí produkt klesl v prvním čtvrtletí mezikvartálně o 1,1 procenta, zejména kvůli propadu volatilní kategorie zásob, což představuje nejvýraznější pokles od roku 2009 a šesté mezikvartální snížení v řadě.
Spotřeba domácností, jež v uplynulých čtvrtletích brzdila růst ekonomiky a nejvíce ovlivňuje poptávkové cenové tlaky, stoupla o 1,6 procenta, což představuje nejrychlejší mezikvartální expanzi za poslední tři roky.
"Mírný pokles nezaměstnanosti, trvale nízká inflace a dostatek peněz na finančním trhu mohou konečně trochu zvednout spotřebitelský optimismus," řekl Janáček a dodal, že konec přísnější fiskální politiky je také "důležitým signálem" pro spotřebitele.
Janáček řekl, že budou muset zrychlit investice, aby zotavení ekonomiky získalo pevný základ. Firmy obnoví investice, až budou mít objednávky na období devíti měsíců až jednoho roku namísto nynějších tří až šesti měsíců. Janáček řekl, že podle jeho názoru by se tak mělo stát do konce roku.
UVOLNĚNÁ POLITIKA
Aby centrální banka kompenzovala dopad restriktivní fiskální politiky na spotřebu a inflaci, snížila v listopadu dvoutýdenní repo sazbu na 0,05 procenta, tedy na "technickou nulu".
ČNB současně pohrozila, že dalším krokem k uvolnění měnové politiky poté, co vyčerpala úrokový kanál, mohou být intervence na devizovém trhu za účelem oslabení kurzu koruny.
Janáček potvrdil, že banka je připravena použít intervence v případě, že bude cítit potřebu dalšího impulsu ze strany měnové politiky, jež by měla zůstat uvolněná po několik příštích kvartálů, aby pomohla ekonomice vybřednout z vleklé recese.
"Expanzivní měnovou politikou se dle mého názoru snažíme utvářet podmínky pro to, aby růst byl obnoven a nastartoval rychleji," řekl.
"Pokud se inflace bude chovat tak jako teď, tak o změně politiky v horizontu několika čtvrtletí uvažovat nebudu."
Meziroční inflace v květnu zpomalila na 1,3 procenta z dubnových 1,7 procenta, a zůstala tak tři desetiny procentního bodu pod hodnotou v prognóze ČNB.
Centrální banka očekává, že celková inflace v horizontu měnové politiky během příštích 12 až 18 měsíců zůstane pod inflačním cílem, který si nastavila na hodnotu 2 procenta, nicméně by se měla udržet v tolerančním pásmu jednoho procentního bodu oběma směry.
"Zatím nevidím faktory, pro které je nutné okamžitě intervenovat," řekl Janáček. "Protiinflační rizika jsou mírně v převaze, ale nikoliv tak veliká, aby mě to nutilo jednat."
Dodal, že současný kurz koruny v pásmu 25,6 až 26,0 za euro je "uspokojivý".
Následuje plné znění odpovědí člena bankovní rady České národní banky Kamila Janáčka:
MĚNOVÁ POLITIKA
"Jsem nadále připraven intervenovat a k intervenci máme neomezené zdroje. Zatím nevidím faktory, pro které je nutné okamžitě intervenovat. Podle mého názoru budeme pokračovat ve slovních intervencích. Pokud by prognózovaná celková inflace šla mimo koridor, který považujeme jako toleranční, pak jsem připraven intervenovat.
"Říkám, že jsem připraven držet kurz na úrovni, která by pomáhala exportérům, a zároveň říkám českým občanům, že éra klesajících cen zboží z dovozu díky posilujícímu kurzu je krátko- až střednědobě u konce a nelze očekávat výrazný pohyb cen dolů.
"Jsme na technické nule a sazby podle mého názoru budeme držet takto nízko po delší dobu, pokud se nějakým zásadním způsobem nezmění situace, pokud jde o inflaci. Protiinflační rizika jsou mírně v převaze, ale nikoliv tak veliká, aby mě to nutilo jednat. Jediným proinflačním faktorem může být, že rychleji oživne spotřebitelská poptávka, což při stlačených maržích bude znamenat tlak na růst cen.
"Expanzivní měnovou politikou se dle mého názoru snažíme utvářet podmínky pro to, aby růst byl obnoven a nastartoval rychleji. Pokud se inflace bude chovat tak jako teď, tak o změně politiky v horizontu několika čtvrtletí uvažovat nebudu.
"Zatím si myslím, že exportéři jsou spokojeni s úrovní kurzu. Úroveň mezi 25,6 a 26,0 (koruny za euro) je pro mě uspokojivá úroveň, která nevyžaduje nějakou reakci ze strany banky.
"Na bankovním trhu je přes 200 miliard volných peněz, banky si to u nás přes noc parkují. Je zde přebytek likvidity a to omezuje náš prostor dalšího uvolňování.
"Z našich průzkumů mezi podniky vyplývá, že 80 procent podniků říká, že jsou jim úvěry nabízeny, a hlavní důvod, proč si úvěry neberou, je nedostatek vhodných projektů a nejistota ohledně odbytu.
"Vliv měnové politiky je co do změny psychologie na trhu omezený. Banky jsou zdravé, nadkapitalizované. Nemusíme dělat to, co ECB, která se snaží velkými transakcemi podržet bilance velkých evropských bank, které kdyby zkolabovaly, tak zkolabují celé ekonomiky. Tady taková situace není.
"Vliv povodní bude mít jen krátkodobý pozitivní dopad pro některá odvětví. Pozitivní dopad bude na stavebnictví, ale to má velmi malý multiplikátor. Pokud jde o přidanou hodnotu, stavebnictví má velký vnitřní hrubý obrat. Ale přidaná hodnota je nízká."
EKONOMIKA
"Můj názor je, že první čtvrtletí bylo pravděpodobně poslední z těch hodně špatných. Myslím, že ten pokles již dále pokračovat nebude. Jsme na dně a je otázka, jak dlouho po tom dně půjdeme, jestli budou známky oživení vidět ve třetím čtvrtletí nebo až ve čtvrtém. V každém případě by mělo oživení přijít již letos. Bude záležet, kdy se obnoví investice do fixního kapitálu.
"Je zde několik faktorů, které mě vedou k mírnému optimismu: po více než třech letech se zastavil pokles spotřeby domácností. Mírný pokles nezaměstnanosti, trvale nízká inflace a dostatek peněz na finančním trhu mohou konečně trochu zvednout spotřebitelský optimismus.
"To, že vláda řekla, že tvrdší úsporná politika, pokud jde o veřejné finance, skončila, to je velmi důležitý signál pro obnovu spotřebitelského optimismu. Lidé mají důvěru, že inflace zůstane nízká a nezaměstnanost již nebude stoupat. Také vidí, že přestal pokles veřejných výdajů.
"I přes snižování odhadů růstu Německa, Slovenska a dalších našich obchodních partnerů jsou výsledky zahraničního obchodu velmi překvapivé. Ukazuje se, že nám pomáhá fakt, že Německo více než před deseti lety začalo s poměrně významnou reorientací svých exportů na země mimo EU, kam nyní směřuje jen 57 procent jejich exportu (oproti) 70 procentům. Německý export mimo Evropu táhne za sebou české exportéry, kteří jsou subdodavateli německých firem."
"Stále však zůstává otazník, kdy se po téměř třech letech zvednou investice do fixního kapitálu. Bude to záviset na tom, až budou zakázkové knihy na devět, dvanáct měsíců dopředu, nikoliv jen na tři až šest. Myslím, že to nastane koncem tohoto roku a během příštího.
"Z toho dovozuji, že příští rok bude růst kolem 1,5 procenta a v roce 2015 si myslím, že je šance, že se přehoupneme přes hranici 2 procent, možná až k 2,5 procenta. V porovnání s polovinou minulé dekády bude růst v krátkém až středním období dvou až tří let anemický."