(ČRo Rádio Česko 1.6.2009, rubrika: 08:46 Informace ze světa financí)
moderátor
--------------------
Čistý zisk tuzemských bank v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 6,6 %, a to na 11 miliard 900 milionů korun. Ve stejném období loni přitom jejich zisk vzrostl meziročně téměř o čtvrtinu. Objem úvěrů a vkladů letos nadále rostl, tempo růstu ale zpomalilo. Vyplývá to ze včera zveřejněných údajů centrální banky. Co to znamená pro domácí bankovní sektor? Na to už se teď zeptáme viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla. Dobré ráno.
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Dobré ráno.
moderátor
--------------------
Čistý zisk domácích bank se tedy snížil, podíl pohledávek za problémovými klienty se pak zvýšil o takřka polovinu. Pane viceguvernére, z vašeho pohledu, v jaké jsou teď vlastně domácí banky situaci?
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Pořád platí to, co říkáme dlouhodobě, český bankovní sektor je stabilizovaný, je v dobré kondici, a to platí zejména ve srovnání s některými bankovními sektory v Evropské unii na západ od nás. Uvědomme si, že jsme jednou z devíti zemí v celé Evropské unii, čili jsme ve výrazné menšině, která nemusela přijímat zatím žádná mimořádná opatření v bankovním sektoru, nemusela rekapitalizovat banky, dosypávat peníze do bankovního sektoru. V tomto jsme tedy spíše výjimkou a platí to, co jsme říkali, první kolo té krize bankovní sektor ustál velmi dobře. My samozřejmě víme, že přijde jakýsi druhý zásah v podobě, v podobě většího podílu a nesplácených úvěrů díky vývoji reálné ekonomiky, to víme, a na to jsme připraveni, ale ani tento druhý zásah by neměl výrazně stabilitu bankovního sektoru ovlivnit. Čili ta čísla, která jste komentoval, to jsou čísla, která potvrzují tento příběh.
moderátor
--------------------
Kdy očekáváte ten řekněme druhý zásah, tedy třeba promítnutí těch nesplácených úvěrů?
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Platí to zase, co jsme říkali od konce loňského roku, ten druhý zásah by se měl objevit někdy ve druhé polovině tohoto roku nebo na začátku roku příštího. Je to zase něco přirozeného, co ten bankovní sektor prostě inkasuje se zpožděním. Ale znovu říkám není to nic, co by mělo stabilitu bankovního sektoru výrazně ovlivnit. Já jenom upozorním, že teď je ve světě takový poměrně velká móda, která se jmenuje space testing, neboli zátěžové testování bankovního sektoru. Pro Českou republiku to není nic nového, protože Česká národní banka zátěžové cesty bankovního sektoru dělá už několik let, čili, čili v tomto jsme předběhli dobu. Budeme zanedlouho v červnu prezentovat zprávu o finanční stabilitě, která právě ukáže výsledky těchto zátěžových testů a z nich všichni, kteří budou mít zájem budou moct vidět to, co říkám, to jest, že i když vystavíme bankovní sektor extrémní zátěži český bankovní sektor, tak by žádný problém, žádný významný problém v českém bankovním sektoru neměl nastat a český bankovní sektor by měl zůstat nadále stabilizovaný. Měl by zůstat určitou výjimkou v evropském kontextu, kde pořád mluvíme o ziscích a nikoli o ztrátách.
moderátor
--------------------
Přesto ještě k těm negativním faktorům. Vy jste se zmínil o růstu nesplácených úvěrů. Na kolik mohou domácí finanční ústavy ohrozit možné problémy jejich mateřských ústavů, o kterých se v souvislosti s probíhajícími problémy evropské ekonomiky spekuluje.
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
No, myslím, že to byl můj kolega pan viceguvernér Singer, který poměrně vtipně řekl, že možná největším rizikem pro české dceřiné společnosti, české banky je v tuhle chvíli reputace jejich matek. Ale je to míněno v nadsázce, prostě české finanční instituce jsou, jsou právnické osoby řízené podle českých zákonů, které musí dodržovat české předpisy. Takže zprostředkovaně možná nějaký vliv možná je, ale nikoli fatální. Znovu říkám, my nemáme absolutně žádný důvod v danou chvíli si myslet, že bankovní sektor nezůstane stabilní tak jako je teď. A znovu říkám, možná, že některé posluchače udivuje to, že zisk v bankovním sektoru klesá, ale velmi marginálně, řekl bych, že i to první čtvrtletí v bankovním sektoru se vyvíjelo jako překvapivě dobře a znovu opakuji v českém bankovním sektoru pořád mluvíme o ziscích, nikoli o ztrátách jako většina, jako většina vyspělých zemí na západ od nás.
moderátor
--------------------
Agentura Mudis přezkoumala ratingy několika českých bank. Někteří analytici se domnívají, že i některých bank dojde k jejich snížení. Souhlasil byste s tímto odhadem, a co by to pro tyto banky i sektor jako celek znamenalo?
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Já jsem ty výhledy Mudis komentoval už asi minulý týden nebo předminulý týden, když se ty zprávy objevily. Mně připadá, že to je jenom zpožděná reakce na to, co my jsme říkali, že skutečně ten vývoj reálné ekonomiky bude muset mít nějaký dopad na splatnost úvěrů nebo kvalitu portfolií bank. Ale to není nic nového, já myslím, že Mudis jenom se zpožděním říká to, co Česká národní banka komentovala právě od toho konce loňského roku. Čili pro mě to není kvalitativně nová informace, je to spíš prostě uvědomění si, uvědomění si reality. Nevidím v tom nic, co by měnilo náš názor na vývoj finančního sektoru jako celku.
moderátor
--------------------
Říká pro Rádio Česko viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Děkuji za rozhovor, na slyšenou.
Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Mějte se, na shledanou.