(ČT 24 5. 5. 2019, pořad Otázky Václava Moravce)
Současné dobré výsledky splácení hypotečních úvěrů automaticky neznamenají, že tomu tak bude i v budoucnu, upozornil viceguvernér Tomáš Nidetzký v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce s odkazem na zkušenosti z Irska po roce 2008.
Václav MORAVEC, moderátor
Ceny bytů rostou. Meziročně se v posledním čtvrtletí loňského roku zvedly v průměru o 10 procentních bodů. Zrychlení růstu je pro analytiky překvapením vzhledem k tomu, že Česká národní banka právě na začátku posledního čtvrtletí zpřísnila regulaci hypoték. Od 1. října loňského roku totiž platí, že banky by neměly klientům dát vyšší půjčku, než je devítinásobek jejich ročního čistého příjmu.
Václav MORAVEC, moderátor
Přál jste si, aby novela zákona o České národní bance prošla i s tím, že by kupříkladu mladí měli dostupnější cestu k hypotékám?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Přál bych si, aby prošla i s tím kompromisním návrhem, který jsme připravili společně s Ministerstvem financí.
Václav MORAVEC, moderátor
Vy vnímáte snadnější přístup těch mladých lidí do 36 let jako za kompromis?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Já bych jenom chtěl na začátku říct, že ta nová legislativa nastavení těchto makroobezřetnostních ukazatelů má reagovat na vývoj v ekonomickém a finančním cyklu. Česká národní banka má potom pravomoc v reakci na vývoj toho ekonomického a zejména finančního cyklu reagovat a nastavovat parametry. Zákon sám ty parametry nenastavuje, ale umožňuje České národní bance tyto parametry nastavovat. A my třeba i s vývojem v rámci toho finančního cyklu už dnes diskutujeme v rámci finanční stability i možnost, že třeba právě ten ukazatel, který se týkal měsíčních nákladů na splácení dluhu, tak to je zrovna ukazatel, který se často používá, když jsou nízké úrokové sazby. Pokud úrokové sazby stoupají, tak samozřejmě tento ukazatel hraje menší roli a může se také stát, že třeba ukazatele tak můžeme časem uvolnit. A tohle byla třeba jedna z debat, která vedla k tomu kompromisnímu návrhu, to znamená, jak je dnes navržený zákon. Tedy že by pevně ukotvil ukazatele v těch výších tak, jak jsou, ale umožní centrální bance na to reagovat podle vývoje ekonomického a finančního cyklu do budoucna. Samozřejmě hlavně si vynucovat plnění těchto ukazatelů.
Václav MORAVEC, moderátor
O té novele, o níž se bavíme, tedy novela zákona o České národní bance, zpřísnění úvěrových ukazatelů, tedy přenesení doporučení České národní banky do zákona, tak o tom se tady v Otázkách bavíme už několik let. Vy po těch pravomocích voláte, jste připraveni na plán B, že i ten kompromis může narazit ve sněmovně jako centrální banka.
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Já bych opravdu chtěl připomenout, že já jsem velmi rád, že se ta debata vede, protože tím, že se vede, má už taky nějaký kultivační význam pro trh, takže to považuji za důležité. Chtěl bych připomenout také, že když se podíváme na zprávy třeba Mezinárodního měnového fondu, Světové banky nebo Evropské rady pro systémová rizika, tak na jednu stranu nás chválí, že využíváme řadu makroobezřetnostních nástrojů, kterými jsou nejenom tyto ukazatele. Vedle těchto ukazatelů používáme taky zátěžové testování bank a dalších finančních institucí, využíváme kapitálové rezervy, kterými reagujeme vlastně na vývoj v tom finančním cyklu. A máme taky navrženy makroobezřetnostní ukazatele, za to nás chválí, ale na druhé straně ve stejné zprávě nás tyto instituce kárají za to, že vlastně nemáme tyto ukazatele uzákoněny.
Václav MORAVEC, moderátor
Proto se ptám na plán B, jestli když znovu ve sněmovně ten váš návrh narazí, co se odehraje na hypotečním trhu.
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Na jednu stranu je potřeba si také říct, že banky doporučení dodržují. V současné době významnými poskytovateli hypotečních úvěrů jsou naše banky, které mají sídlo v České republice, a ukazatele s respektem k dohledu dodržují. Ony jsou si také vědomy, že my máme nástroj, že pokud bychom zjistili nedodržování těchto ukazatelů, tak bychom si to byli schopni vynutit jinými, ale méně vhodnými nástroji, jako je zvyšování kapitálových požadavků těchto bank. To je to je plán B.
Václav MORAVEC, moderátor
Že byste si to vynutili jinak?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Mohli, ale bylo by to méně vhodné, protože ty kapitálové požadavky mají dopad i na korporátní půjčky, a to bych chtěl připomenout, že tyto ukazatele cílí skutečně v tom bankovním sektoru na ten konkrétní problém, který máme, a tím problémem je nedostatečná nabídka a rychlý růst cen nemovitostí. To je celý problém naší bytové situace.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane profesore, to, že tady, ať už ještě tím nezákonným, teď v negativním slova smyslu, ale tím že centrální banka nemá k dispozici zákon, tak kritici vůči centrální bance říkají, že zpřísňování podmínek čerpání hypoték lidem znemožní dosáhnout na vlastní bydlení a že bůhví co s tím udělá zákon. Co byste řekl námitce na tyto kritiky?
Michal MEJSTŘÍK, ekonom, IES FSV UK
Za prvé, skutečně si myslím, že hlavní problém je na nabídkové straně, která je do značné míry zásadně ovlivněna tím pomalým schvalováním, já se k tomu můžu ještě za chvilku vrátit, protože sám se podílím na rekodifikaci stavebního zákona, takže mám k tomu docela blízko. Tam já vidím skutečně jako klíčový problém v současné době, že ta nabídka těch bytů je nedostatečná, a to nejenom bytů k prodeji, ale i nájemních. V tuto chvíli totiž všichni jsou soustředění pouze na koupi nemovitostí a my patříme k zemím, které vlastně mají poměrně vysoký, až sedmdesátiprocentní, někdy se odhaduje podíl vlastně bytů a domů, v kterých bydlí lidé jako vlastnicky, v osobním vlastnictví. Doporučil bych tato opatření než to, co tady zaznělo předtím.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy: není na místě ta kritika centrální banky z toho, že by znemožňovala dosáhnout na vlastní bydlení? A myslíte plán B?
Michal MEJSTŘÍK, ekonom, IES FSV UK
No plán B, mně se nelíbí zvyšování těch kapitálových požadavků, protože bankám bych spíš vyčítal něco jiného. Já bych vyčítal větší aktivitu právě v oblasti poskytování úvěrů korporacím. Když si uvědomíte, že naše banky disponují situací, kdy mají od 30 až 35 % více vkladů jako v celém bankovním systému, než poskytují úvěrů. To je opravdu unikátní situace, a nejsme Lucembursko, které jako z nějakých důvodů je v podobné kategorii, a nechceme být ani Dánsko, které zase na druhé straně vlastně té likvidity má málo, ani Řecko tedy, který jich má už katastrofálně málo, ale nicméně ta představa, že do budoucna postavím vývoj bankovnictví pouze na rozvoji hypotečních úvěrů a úvěrů tohoto typu, které představují, teď nevím přesně ta poslední čísla, třetinu zhruba celé bilanční sumy, tak ta se mi zdá skutečně trošku naivní, protože navíc, když vezmeme situaci v tuto chvíli takzvané fintechy, to znamená, to jsou ty velcí i menší hráči, ať už jsou to menší firmy nebo ty největší, se pustily do bankovnictví a přebírají ten Brett and Butter byznys platební od bank. A zrovna já spatřuju u těch hypoték takový předpoklad, že to se dá velmi dobře digitalizovat a de facto i náklady na poskytování hypoték v těch bankách mohou i do budoucna výrazně klesat a do toho může vniknout docela snadno právě ten element druhý, takže já bych spíš právě proto nepreferoval ten plán B, protože ten by brzdil vlastně banky v té hlavní činnosti, jo, a to je poskytování skutečně těch úvěrů, které poskytovat mají, a to jest úvěrů korporacím, nikoliv jenom dobře zajištěných úvěrů typu hypoték.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane viceguvernére.
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Já na to jenom zareaguji, že s tím můžu souhlasit. Chtěl bych ještě pana profesora doplnit, že ten podíl těch úvěrů na bydlení tvoří 60 % všech úvěrů, které banky poskytují, takže ta expozice je velká. Já bych chtěl ještě doplnit, že skutečně Česká národní banka se snaží o ochranu spotřebitele. Samozřejmě ochrana spotřebitele není úplně primárním mandátem centrální banky, ale tím, že budeme chránit spotřebitele před nadměrným zadlužováním, a to ve dvou parametrech, to, že se budou zadlužovat na dlouhou dobu, to v tom doporučení je, že hypotéka by měla trvat maximálně 30 let, takže tomu hypotečnímu záření se nebudou vystavovat příliš dlouho. A druhá věc, druhý parametr, to je ten parametr, že je i jejich měsíční splátky úvěrů nebudou zatěžovat ten rodinný rozpočet příliš. To znamená, že dnes je tam nastavený limit 45 %, tak to vlastně vede k ochraně spotřebitelů, ale v následné fázi i ochraně těch bank, protože při zhoršení situace dojde k tomu, že vlastně některé úvěry se nebudou splácet, a to že dneska máme podíl nesplácených úvěrů vlastně pod 2 % hypoteční, tak to je stávající situace, tohle nemusí se odehrávat v budoucnu. Kdybychom tady měli čas diskutovat situace např. v Irsku, tak tam za pár let podíl nesplácených úvěrů vzrostl až na 25 %. To ukazuje, že naše současné dobré výsledky splácení úvěrů neznamenají, že stejně dobré výsledky budou vykazovat i do budoucna.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane viceguvernére, začnu u vás. Ještě očekáváte další pokles u úročení hypoték?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Tak všichni asi víme, že jsme ve čtvrtek zvedli tu referenční úrokovou sazbu. Ta reakce bank po poklesu úrokové sazby hypoték je podle mě reakce bank na situaci na hypotečním trhu. Já bych chtěl říct, že ta situace není nijak dramatická. Já už jsem zažil ve finančním sektoru, že vždy, když probíhá nějaká regulatorní změna, ať už to bylo třeba snížení státní podpory na stavební spoření, nebo to byly změny v oblasti životního pojištění, tak to vždycky vedlo k tomu, že se ten trh předzásobil, a potom to vedlo k upadnutí vlastně těch obchodních výsledků, to je vlastně 1 dopad těch opatření, to znamená, je tam předzásobení trhu. To znamená dnes už je mnohem menší produkce. Druhý vliv, který tam je, banky zareagovaly na zvýšení úrokových sazeb, které centrální banka udělala v závěru roku. Vlastně ty sazby vystoupaly až někam ke třem procentům, což také odradilo řadu klientů od toho, aby si ten hypoteční úvěr vzali. V neposlední řadě pořád pokračuje relativně svižná dynamika růstu cen nemovitostí, i když od roku 2017 se postupně tlumí, a já věřím, že je to díky těm našim opatřením. No a v neposlední řadě určitě i ty naše opatření mají dopad vlastně do té poptávky těch hypoték, ale právě proto jsme ty opatření zavedli.
Václav MORAVEC, moderátor
Pane viceguvernére, když se podíváme na konkurenci mezi bankami, tak jsem si vědom toho, že ta otázka je politická, protože ji nastavují politici, ale týká se bankovního sektoru v České republice, zavedení sektorové daně pro banky, se kterým v tomto týdnu přišli sociální demokraté. Byla by to ta konkurence, která by způsobila to, co vidíme u hypoték, že by zavedení bankovní daně nedopadlo na nás, na klienty? Nebo je velmi pravděpodobné, že by dopadlo i přes tu ne přísnou, ale zostřenou konkurenci nebo ten zostřený konkurenční boj na českém bankovním trhu?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
No, dostáváte mě do úzkých, protože to je politická debata, politické řešení. My si samozřejmě hájíme svou nezávislost a také jako centrální bankéři všeobecně, celosvětově nemáme rádi, pokud někdo mluví do měnové politiky centrální banky. My samozřejmě to vidění máme nastavené trochu jinak než politici, kteří řeší, jak jsme mohli vidět, aktuální problémy. My řešíme ty budoucí problémy, to je naše nazírání. Je spíš vpředhledící, než že bychom chtěli hasit aktuální situaci.
Václav MORAVEC, moderátor
Ale často vám právě politici jako centrálním bankéřům pak přinášejí ty problémy. Proto se ptám, zavedení té bankovní daně tak, jak je představováno sociálními demokraty. Jaký dopad by měla na bankovní sektor?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Já k tomu dám jasnou odpověď, dvě takové poznámky. Určitě se dostane na téma cen bydlení, a když se budete bavit s těmi, co ovlivňují ty ceny bydlení na té nabídkové straně, tak vám řeknou, že samozřejmě jedna věc je poptávka, ale třeba se tady zvedlo několikrát DPH na stavební práce. No to se okamžitě promítlo přece do cen těch nemovitostí, a to je potřeba tam také zakomponovat, anebo na ochranu těch klientů se zavedly přísnější stavební normy, a to se také projevuje v cenách nemovitostí, takže ono to není jenom o tom nedostatku, ale jsou tam i nějaký strukturální dopady. A zpátky k vašemu dotazu. Opravdu ty firmy by se o to podělily s klienty ve finále. Oni by si ty daně nenechali na sobě.
Václav MORAVEC, moderátor
Jinými slovy ta velká konkurence na bankovním trhu v České republice by i přesto dopadla na klienty, pokud by došlo k zavedení bankovní daně?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Protože tady by to bylo plošné opatření na všechny banky.
Michal MEJSTŘÍK, ekonom, IES FSV UK
By se to dotýkalo všech. V okamžiku, kdy se to dotýká všech, tak jsem úplně stejného názoru. Považuji to za naprosto neúčinné opatření v tomto slova směru.
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Já bych to doplnil. Já jsem chtěl říct na závěr, že špatná řešení se dělají většinou v dobrých časech, a my máme to štěstí, že žijeme v dobrých časech.
Václav MORAVEC, moderátor
A na začátku roku guvernér centrální banky Jiří Rusnok řekl, že jediným, kdo na trhu s bydlením v České republice něco dělá, je právě centrální banka. Pane viceguvernére, které kroky byste uvítali, když necháme stranou stavební zákon, o němž už trochu byla řeč, aby to nebyla centrální banka, která je obviňována, že jste to vy kvůli tomu zákonu, kteří tady způsobujete problémy na trhu s bydlením?
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Obviňování patří k životu centrálních bankéřů, na to je potřeba být připraven. Ty slova, které říkal pan guvernér, tak problém bytové situace má vlastně dvě roviny, je to strana poptávková a strana nabídková. My jako centrální banka můžeme dělat něco na straně té poptávky. Já v rámci těchto debat, které vedeme i na jiných fórech, tak dávám vždy příklad a říkal jsem, kdybychom všechny ta opatření, které jsme zavedli, ty ukazatele, zrušili, došlo by ke zlepšení bytové situace. Jaká by byla vlastně reakce? A nakonec se v rámci těch diskusí všichni shodneme, že by to vlastně vedlo jenom k tomu, že by rostly ceny nemovitostí, protože opatření nějakým způsobem limitují očekávání růstu cen nemovitostí, ale žádné z opatření České národní banky nemůže pomoci té nabídkové straně. To bych chtěl říct, abychom nevzbuzovaly vysoké očekávání od centrální banky.