ČNB se ohradila proti zavádějícím informacím v zahraničním tisku

(ČRo - Rádio Česko 25.2.2009, rubrika: 09:08 Rozhovor na aktuální téma)

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Česká národní banka se ohradila proti zavádějícím informacím v zahraničním tisku, konkrétně proti několika článkům, které podle ní uvádí o české ekonomice zavádějící a nepřesné informace. V době finanční krize jsou trhy na nepřesná data velmi citlivé a zavádějící interpretace údajů může mást investory, varovala česká centrální banka. Já teď zdravím člena bankovní rady a viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla, dobrý den. Dobré ráno.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Které články byly podle vás natolik zavádějící, a v čem, že jste se proti nimi ohradili?

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Konkrétně jsme se ohradili vůči třem článkům, dva z nich vyšly v deníku Financial Times, jeden v týdeníku The Economist. Jsou vesměs z posledních dnů a to, co nám na nich nejvíc vadilo, to jsou v zásadě dvě věci. Za prvé, nesprávná interpretace toho, jaká je výše zadlužení České republiky vůči zahraničí obecně. Tam se Finanacial Times spletly pětinásobně, řekl bych, což je docela nepříjemné. Představte si, že v době, kdy finanční krize je v plném proudu, tak by například o vás někdo řekl, že dlužíte pětkrát tolik, než reálně dlužíte. A to ještě v cizích měnách a do zahraničí. A druhá věc, která nám vadila, byly informace týkající se zadlužení domácností v cizích měnách. Což je fenomén, který v České republice prakticky neexistuje. My jsme uvedli, že zadlužení v cizích měnách u našich domácností je na úrovni jedné desetiny procenta všech dluhů, čili prakticky nic. A přitom jsme byli Economistem označeni jako země, kde domácnosti budou mít problémy při depreciaci měny se splátkami svých úvěrů v cizích měnách, což je problém jiných zemí, nikoliv České republiky. Takže primárně tyhle dvě věci.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Jsou, pane viceguvernére, podobné chyby zveřejněné v zahraničních médiích, skutečně v současnosti v době finanční krize pro české hospodářství nebezpečné?

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
No, já bych chtěl říct, že není tak ani důležitá ta chyba nebo ten omyl samotný, ten se stane a ten, kdo sleduje zahraniční média, tak ví, že i zahraniční média se často mýlí a píšou chyby. Takže důležité není, nejsou samotné ty věty a ty tabulky a ta čísla, důležitý je kontext. Ta, ty informace v kontextu současné krize a současného nahlížení na střední a východní Evropu mohou přidávat něco k tomu negativnímu sentimentu, a to je nebezpečné. Čili já, který čtu zahraniční noviny pravidelně, tak bych mohl poměrně dost často psát nějaké komentáře k tomu, co je v těch novinách nepřesné, ale jaksi stane se, každý děláme chyby, my taky děláme chyby. Ale je prostě nepříjemné, když se takovéto zásadní omyly, a to už nejsou drobné chyby, když se takovéto zásadní omyly objevují v době, kdy investoři jsou extrémně citliví nebo přecitlivělí na špatné zprávy nebo jenom náznaky budoucích špatných zpráv. A objeví se ty informace právě v tom kontextu celého toho regionu, tak v tom okamžiku máme za to, že to může potenciálně nebezpečné, ne ta informace sama, ale prostě to, jak je prezentována, v kontextu jakých dalších informací je prezentována.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Pojďme k dalšímu tématu. Minulý týden poslala akcie nejen na české burze prudce dolů zpráva mezinárodní ratingové agentury Moody’s, která varovala před masivními ztrátami ve velkých bankách angažovaných ve střední a východní Evropě. S postupující hospodářskou recesí je podle agentury možné, že banky v zemích střední a východní Evropy budou mít tak špatné výsledky, že nepříznivě ovlivní hospodaření mateřských bank v západní Evropě. Bylo toto tvrzení podle vás opodstatněné, odpovídá situaci u nás v České republice?

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Zase. Já samozřejmě tu analýzu Moody’s znám a vím, že ta analýza je napsána v zásadě správně v tom, že výrazně diferencuje mezi jednotlivými zeměmi toho regionu a jednoznačně říká, jaké problémy jsou v některých zemích a jak malé jsou problémy v jiných zemích téhož regionu a mluví i o České republice. Takže ta zpráva diferencuje, dělá to, co my se snažíme neustále zdůrazňovat, že ten region není homogenní, že v něm rozdíly jsou, ale je fakt, že když vyjde takováto zpráva právě v té zjitřené atmosféře a jsou tam jaksi všichni naházeni do jednoho pytle, tak je docela dobře možné, že někteří nervózní investoři, kteří zkrátka ty informace destilují poněkud komplikovaně a nebo je vůbec neumí v dané chvíli dobře přeložit, tak mohou znervóznět. Takže ale cesta kupředu není podle mého hlubokého přesvědčení v tom, že budeme regulovat jako ratingové agentury. Cesta je v tom, že investoři budou sami kritičtěji posuzovat výstupu ratingových agentur, a to je něco, co za ně nikdo neudělá. Neudělá to za ně ani žádná vláda, aniž žádný národní regulátor. A proto mi upozorňujeme na to, probůh, dívejte se kriticky na čísla, informace a vstupy, které dostáváte. To je to podstatné.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Mezinárodní ratingové agentura Standart & Poor's naopak včera informovala o tom, že se Česká republika pravděpodobně vyrovná se současnou krizí lépe než většina ostatních východoevropských zemí. A to díky odolné spotřebitelské poptávce a relativně silným ekonomickým základům. Může tato zpráva trochu vyvážit to negativní hodnocení agentury Moody´s z minulého týdne?

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Tak určitě může. Já zase tu zprávu znám a vím, že v ní opět figuruje to, o čem my neustále mluvíme, to jest diferenciace, zdůrazňuje se tam ta rozdílnost situace, například na Ukrajině nebo v Pobaltí nebo v Bulharsku, oproti situaci ve, v zemích typu Česká republika a Slovensko, což si myslíme, že je korektní popis reality, narozdíl od některých těch článků, o kterých jsme mluvili na začátku, které de facto byly napsány tak, jako kdybych to něčím připodobnil, jakože vyjde článek obsahu - všichni vojáci, všichni čeští vojáci v zahraniční misi padli a vy nakonec zjistíte, že žádní čeští vojáci na žádnou misi neodjeli. Tak jako v tom, si myslím, že ta zpráva Standart & Poor's je korektní, že prostě rozlišuje, diferencuje. A nejde o to, jestli něco vyvažuje něco jiného, důležité je, aby, když se objeví nějaké evidentní chyby nebo omyly, tak aby se na reagovalo, aby bylo objasněno, že to jsou chyby a omyly. A je důležité vysvětlovat investorům, které informace jsou relevantní a které ne. Čili to je, toto my bereme v dané chvíli jako i náš úkol a snažíme se v tomto duchu komunikovat.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Ještě krátce na závěr. Zmínili jsme se o hodnocení Standart & Poor's a Moody´s, jak investoři v případě takto rozdílných výroků jednotlivých agentur tyto zprávy hodnotí?

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
No, musí si je nějak přetřídit, musí si udělat sami svůj vlastní názor a sami svůj vlastní obrázek. A to je právě to podstatné. Já myslím, že pokud něčím byla charakterizována doba před vznikem krize, tak to bylo prostě nekritické přijímání zpráv některých jejich tvůrců, například ratingových agentur. A to je samozřejmě chyba. Na všechny informace je potřeba dívat se kriticky, ověřovat, dívat se, jestli to odpovídá realitě a dělat si vlastní kritický úsudek, pokud k tomuto povede současná finanční krize, tak to nebude úplně málo. Zatím se zdá, že jsme tak na půl cesty.

Martin KŘÍŽEK, moderátor
--------------------
Člen bankovní rady a viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Děkuji vám za rozhovor, na slyšenou.

Mojmír HAMPL, viceguvernér, Česká národní banka
--------------------
Díky, na shledanou.