ČNB by mohla uvolnit politiku, stoupnou-li rizika

Praha 13. září (Reuters) - V české ekonomice se hromadí protiinflační rizika a pokud narostou, mohl by příští krok České národní banky (ČNB) v příštích kvartálech vést k uvolnění měnové politiky, řekl v pondělním rozhovoru viceguvernér Mojmír Hampl.

Od posledního měnového zasedání bankovní rady 4.srpna posunuli někteří z jejích sedmi členů výhled růstu hlavní sazby z nynějších 0,75 procenta dále za přelom roku, kam jej klade aktuální makroekonomická prognóza ČNB.

Hampl hodnotí tato vyjádření jako "více než vhodná".

Zároveň řekl, že v budoucnu nemůže vyloučit jakýkoli pohyb, zejména kvůli rychle se proměňující situaci na globálních trzích a signálům oslabení poptávky doma i v zahraničí.

"Když nedojde k žádnému vyrušení ze zahraničí, nebudou žádné špatné zprávy ze zahraničí, tak se nemusí nic moc stát," řekl Hampl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Ale jestli se objeví dodatečná rizika, pak jsem řekl, že bych si mohl představit mnoho věcí, pokud jde o měnovou politiku... dokonce včetně nezbytnosti měkčích měnových podmínek, abychom byli schopni dosáhnout svých cílů."

Meziroční inflace v srpnu stagnovala na 1,7 procenta čili 0,4 procentního bodu pod úrovní předpovídanou ČNB a také pod inflačním cílem centrální banky nastaveným na 2 procenta s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry.

Hamplovo vyjádření zachází o něco dále než slova guvernéra Miroslava Singra, jenž minulý týden řekl, že rizika na dolní straně jsou výraznější a mohla by vést k odkladu růstu sazeb.

Eva Zamrazilová, která hlasuje pro zvýšení sazeb od loňského září, rovněž tento měsíc naznačila, že by se na příštím zasedání 22.září mohla rozhodnout jinak vzhledem k nejistotě zastírající výhled ekonomiky.

Hampl dodal, že trajektorii úrokových sazeb v Česku by mohly ovlivnit také náznaky od Evropské centrální banky (ECB) o možnosti prodloužené stability měnové politiky.

"Je to jeden z faktorů, které ovlivňují naši předpověď, a tento faktor míří protiinflačním směrem neboli směrem spíše nižších než vyšších sazeb v České republice oproti trajektorii z poslední prognózy," řekl Hampl.

 

ÚSPORY TÍŽÍ

Hampl řekl, že hlavním zdrojem protiinflačních rizik je domácí ekonomika, kde se spotřebitelé zdráhají utrácet kvůli stále vysoké nezaměstnanosti a vládním úsporným krokům.

Středopravý kabinet Petra Nečase chce letos snížit schodek veřejných financí na 4,6 procenta hrubého domácího produktu a v příštím roce dále na 3,5 procenta HDP, přičemž konečným cílem je dosáhnout vyrovnaného výsledku hospodaření v roce 2016.

Jedním z kroků - jenž má pomoci nahradit výpadek průběžného důchodového systému po zavedení opt-outu - je zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent z nynějších 10 procent od příštího roku a sjednocení sazeb na úrovni 17,5 procenta od roku 2013.

Premiér Nečas minulý týden rovněž oprášil dříve zmiňovanou variantu sjednocení DPH na 19 procentech od příštího roku s výjimkou pro některé položky.

Hampl řekl, že takový krok by měl "významný" dopad na poptávku. Dodal, že rostoucí tlak na domácí poptávku a vnější prostředí by mohl, spolu s faktory provázejícími finanční sektor v eurozóně, vést k ještě výraznější rozpočtové konsolidaci.

To by ve výsledku mohlo ještě více oslabit domácí poptávku a stlačit inflaci do bodu, jenž by si mohl potenciálně vyžádat reakci měnové politiky.

"Pro mě jsou tyto konsolidační snahy více než vítané. Je absolutně nezbytné na této frontě něco udělat," řekl Hampl.

"Ale toto úsilí by také mohlo znamenat útlum poptávkových tlaků a také by mohlo znamenat větší prostor pro nikoli striktnější, ale spíše slabší měnovou politiku v příštích měsících a kvartálech."

Domácí ekonomika stoupla ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,1 procenta a meziročně o 2,2 procenta, a výrazně tak zpomalila oproti prvním třem měsícům roku.

Hampl řekl, že v listopadové aktualizaci makroekonomické prognózy se pravděpodobně odrazí oslabení globálního výhledu.

Bez dalších podrobností uvedl, že by jej překvapilo, kdyby prognóza ukazovala na zrychlení růstu ekonomiky. V srpnové prognóze ČNB předpovídala pro příští rok růst o 2,2 procenta.

"Zaprvé se mi zdá, že nelze vyloučit, že tlak domácí poptávky bude spíše slabší, než se dříve odhadovalo," řekl.

"Zadruhé nezapomínejme na mezinárodní prostředí. Je zřejmé, že situace na finančních trzích a také v reálné ekonomice v okolních zemích, obzvláště v eurozóně, je dost hrozivá."

Hampl dodal, že zatímco se koruna těší relativní stabilitě ve srovnání s regionálními protějšky, nesouhlasí s některými investory, kteří naznačují, že by se česká měna mohla ukázat jako bezpečný přístav v bouři na globálních trzích.

"Řekl bych, že koruna je hvězda, ale spíše regionální než globální," řekl. "Koruna není švýcarský frank."

 

VZESTUP PROTIINFLAČNÍCH RIZIK

"Od posledního měnového zasedání jsme zaznamenali akumulaci protiinflačních rizik ve vnějším prostředí.

"Několik rizik, jež centrální banka zmínila před posledním zasedáním nad sazbami a po něm, se jednoduše zhmotňuje.

"Zaprvé, zdá se mi, že nelze vyloučit, že tlak domácí poptávky bude spíše slabší, než se dříve odhadovalo. Zadruhé, nezapomínejme na mezinárodní prostředí. Je zřejmé, že situace na finančních trzích a také v reálné ekonomice v okolních zemích, obzvláště v eurozóně, je dost hrozivá.

"Vyjádření, že bychom mohli začít s normalizací sazeb později než dříve, mi připadají více než vhodná.

"Situace se opravdu rychle mění a za těchto podmínek, pokud by se situace velmi rychle změnila tímto směrem, je pro mě, jako zodpovědného centrálního bankéře, těžké cokoli vyloučit.

"Když nedojde k žádnému vyrušení ze zahraničí, nebudou žádné špatné zprávy ze zahraničí, tak se nemusí nic moc stát.

"Ale jestli se objeví dodatečná rizika, pak jsem řekl, že bych si mohl představit mnoho věcí, pokud jde o měnovou politiku... dokonce včetně nezbytnosti měkčích měnových podmínek, abychom byli schopni dosáhnout svých cílů."

 

SAZBY V EUROZÓNĚ

"Má osobní poznámka je, že jsem nikdy nevěřil, že bychom se dočkali nějakého dramatického utažení měnové politiky v okolních zemích, včetně eurozóny. Nyní se mi zdá, že je rozumné očekávat, že se nic takového nestane.

"To je jeden z faktorů, které ovlivňují naši předpověď, a tento faktor míří protiinflačním směrem neboli směrem spíše nižších než vyšších sazeb v České republice.

"Řekl bych spíše nižších než vyšších sazeb oproti trajektorii z poslední prognózy."

FISKÁLNÍ DOPAD NA MĚNOVOU POLITIKU:

"Pokud bude konsolidační úsilí pokračovat, mohlo by to znamenat nižší domácí tlak pocházející z ekonomiky. Mohlo by to také znamenat prostor pro slabší měnové podmínky po delší období.

"Pro mě jsou tyto konsolidační snahy více než vítané. Je absolutně nezbytné na této frontě něco udělat. Ale toto úsilí by také mohlo znamenat útlum poptávkových tlaků a také by mohlo znamenat větší prostor pro nikoli striktnější, ale spíše slabší měnovou politiku v příštích měsících a kvartálech.

"Například, pokud bychom zvedli nižší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na 19 procent, tak by DPH u některých položek v podstatě stagnovala. Myslím, že v českých podmínkách by to mohlo mít významný dopad na domácí poptávku.

"Hovoříme-li o úsilí, pak mluvím o tom, že nakonec by mohlo být nezbytné udělat na fiskální frontě více, aby se dosáhlo publikovaných cílů.

"Za těchto podmínek... rostoucího tlaku ve vnějším prostředí a u vnější poptávky, na domácí frontě - domácí poptávka - možnosti nižších sazeb v Německu a v zemích, jež jsou našimi obchodními partnery a vzhledem ke stavu finančního sektoru a potenciálního dopadu na finanční sektor napříč Evropskou unií, tak nevylučuji - a myslím, že nikdo zodpovědný nemůže vyloučit - že k dosažení fiskálních cílů bude zapotřebí udělat více, a pokud to bude mít přímý dopad na poptávkové tlaky, inflační tlaky v naší ekonomice, mohlo by to také ovlivnit měnovou politiku a stav měnové politiky v příštích kvartálech."

 

KORUNA

"Koruna není švýcarský frank. Není. Pro mnohé investory je stále do jisté míry rozvíjející se měnou, měnou rozvíjející se ekonomiky. Řekl bych, že koruna je hvězda, ale spíše regionální než globální.

"Ale pokud by došlo k nadhodnocení české měny a jejího potenciálu, a pokud by tato očekávání začala ohrožovat inflační cíl, pak je to měnová politika, jež musí reagovat."

 

PROGNÓZA HDP

"Osobně by mě překvapilo, kdybychom vydali (v listopadové makroekonomické predikci) něco, co ukazuje spíše na vyšší růst oproti stávající predikci. Moje osobní očekávání je, že bych spíše vyhlížel slabší domácí poptávku, slabší poptávku ze zahraničí, což lze snadno překlopit do předpovědi pro vývoj české ekonomiky.

 

ŽÁDNÉ KVANTITATIVNÍ UVOLŇOVÁNÍ

"Z tohoto pohledu jsme celkem šťastní centrální bankéři, neboť jsme v průběhu krize nebyli nuceni začít takto uvažovat, nikdy jsme nebyli nuceni přijímat tato nestandardní opatření a nikdy jsme nebyli nuceni začít do hloubky promýšlet tento druh kroků. Z této perspektivy jsme šťastnější než naši kolegové v některých zemích.