ČNB: Vyspělejší ekonomika přináší větší rozdíly v mzdách

Rozhovor s viceguvernérem ČNB Luďkem Niedermayerem

(Mladá fronta dnes 1.6.2001, str. 3)

P r a h a  -  Pětiprocentní růst reálných platů je podle viceguvernéra centrální banky Luďka Niedermayera důkazem, že kondice českého hospodářství se zlepšuje a ekonomické oživení začínají na vlastní kůži pociťovat lidé. Podaří-li se ekonomiku ochránit od hrozeb vyvolaných vysokými schodky státního rozpočtu a obchodní bilance, oživení bude podle Niedermayera sílit, a tím pádem mohou růst i platy. Ale stav, kdy dvě třetiny lidí zůstávají se svou mzdou pod celostátním průměrem, podle viceguvernéra ani při pokračující konjunktuře nezmizí.

Platy rostou rychleji než ceny a jejich tempo je vyšší než loni. Čím to je?

To číslo odpovídá tomu, co jsme čekali, a tomu, kam jsme se dostali v nynější fázi ekonomického cyklu. Ekonomika už loni vykázala určité známky růstu, nyní růst pokračuje. Zlepšuje se situace podniků, rostou jejich zisky, a zaměstnanci tím pádem byli zřejmě schopni vyjednat vyšší platy.

Prognózy analytiků i vlády hovoří o průměrném platu kolem dvaceti tisíc za pět let. Je to reálné?

Já bych byl rád, kdybychom měli jasno v mnohem kratším horizontu. Důležité je, aby růst mezd odpovídal vývoji ekonomiky. Bude-li ekonomika fungovat, mohou růst i reálné mzdy. Už jsme měli situaci, kdy mzdy rostly rychleji, než bylo zdrávo, a ekonomika to neunesla.

Věříte snad tomu, že by se růst mezd mohl zastavit?

V zásadě ne, ekonomický vývoj je dobře nastartován. Ale jsou tu problematické body, hlavně ochabnutí růstu v západní Evropě, což je při naší závislosti na vývozech špatné. A doma hlavně nepříznivý vývoj veřejných financí.

V čem růst státního dluhu mohl ohrozit platy normálních lidí?

Dojde-li k přehřátí ekonomiky, roste inflace a kupní síla platů se nezvyšuje. Rozkolísá-li se ekonomika, musí se pak šlápnout na brzdu a stát pak musí šetřit tam, kde to rychle jde. Čili třeba v platech pro státní zaměstnance. A za třetí: nerovnováha může přivodit oslabení kursu koruny, což omezí kupní sílu na dovolené a zdraží dovážené zboží.

Změní se někdy stav, kdy dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou?

Aby někdo mohl mít nadprůměrnou mzdu, tak někdo musí mít mzdu podprůměrnou. Mzda závisí na poptávce po vaší práci. Myslím, že rozptyl mezd se bude spíš zvyšovat.