Brexit a chvála kurzu vlastní měny

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 9. 9. 2019 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Britská libra je nyní za 28,80 koruny, v červnu 2016, kdy bylo referendum o brexitu, stála 33,60 koruny. Oslabení o pět korun. Byl jsem o víkendu na festivalu Financial Times v Londýně. Na louce v parku jsme rozebírali problémy tohoto světa včetně brexitu. Koukal jsem tam na data od realitky Savills, podle kterých jsou průměrné ceny baráků, co se teď v Londýně prodaly, o 32 procent nižší než loni. Investice domácích firem jsou už dlouho „on hold“, zadržené, čeká se. A i zahraniční investice do Británie jsou v podobném režimu, váhá se, čeká se. Země flirtuje s recesí.

Honda již oznámila, že do roku 2021 zavře svou továrnu v britském Swindonu a o práci přijde 3 500 lidí (důsledek jejích delších problémů s prodejem vozů v Evropě, nejde to hodit na brexit). Jak ale britská libra oslabila, ulehčilo to dalším exportérům. A země je levnější pro cizince. Zvýšil se zájem o studium na vyhlášených britských školách a univerzitách. Školné po přepočtu vyjde levněji. Největší zájem mají Číňané, přihlášky ke studiu na střední školy jsou nahoře meziročně o 30 procent. Levnější libra znamená i více turistů. V roce 2017 padl rekord. Letos se čeká podle státní agentury Visit Britain opět číslo blízko rekordu. Více turistů, více peněz utracených u místních obchodníků.

Ale zase na druhou stranu: někteří podnikatelé si stěžují, že zboží, které dovážejí z jiných zemí, je dražší. Ta slabší měna má své minusy, ale jedno podstatné plus: podporuje export a láká nové investice ze zahraničí. Pozor, není spasení bez vlastního přičinění. Kurz může pomoci, ale v zemi musí být duch podnikání. Pak těch 3 500 lidí po Hondě ve Swindonu mohou zaměstnat ostatní místní vývozci, kteří mají po oslabení libry větší tržby. Anebo se naláká na továrnu ve slevě nový investor ze zahraničí. Tímto budiž představena role kurzu vlastní měny jako nakopávacího mechanismu pro zemi v problémech ...