Aleš Michl (Mladá fronta DNES 23. 11. 2020 strana 10, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Žádný jiný okamžik není tak báječně skvělý jako ten těsně před krizí. Vzpomeňme před rokem, co jsme řešili.
Vybírám z titulků zpráv z 23. listopadu 2019: „Voráček vyzrál na Ritticha a vstřelil jubilejní gól v NHL.“ – „Sní cukroví pro dekoraci – památky bojují s neukázněnými turisty.“ – „Novinářka Petra Procházková udeřila redaktora Sputniku.“ Anebo: „Nemáme vyprofilované lídry, přiznává trenér Sparty Jílek.“
Čím lepší období je před krizí, tím více nemáme roupama co dělat a řešíme blbosti. Svádí to k menší pozornosti a opatrnosti. A tím hlubší je pak následný pád.
Rok 2020 je ztracený kvůli covidu-19. Ale i poučný pro připomenutí.
Děje se a bude se dít řada nahodilých katastrof. Co třeba výpadek energetické sítě, blackout? Co výpadek telekomunikační sítě? Kybernetický útok? Nebo riziko války? Teroristický útok? Velká dopravní nehoda, letecká nehoda, kosmická nehoda, jaderná katastrofa, chemická katastrofa, zemětřesení, tsunami, sesuv půdy, sopka, laviny, tropická bouře, krupobití, bouřka, tornádo, hurikán, extrémní vedro, extrémní mráz, sucho, něco z vesmíru? Pád velkého meteoritu, sluneční erupce, hvězdná exploze, přílet mimozemského tělesa nebo co já vím.
Kolaps ekonomického systému, hyperinflace, zhoubná dlouhá deflace, krachy na dluhy, hladomor, kobylky sní úrodu, povodeň, obrovský požár, další epidemie...
Shrnuto – ekonomika se kvůli nahodile se vyskytujícím katastrofickým jevům může snadno přetočit vzhůru nohama.
Libanonsko-americký filosof Nassim Taleb v knize „Antifragilita: jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu“ píše, že téměř vše, co se kdy událo v ekonomii nebo v dějinách lidstva, se stalo na základě nepředvídatelných událostí. Podstatně jednodušší než předpovědět výskyt další ničivé události je přijít na to, že země, národ, obyvatelé, podnikatelé či firmy, které mají v lepších časech úspory, bohatství, polštáře a ne jen dluhy, pak mohou lépe zmírňovat ekonomické dopady katastrof.