Alois Rašín s permanentkou na Slavii

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 29. 7. 2019 strana 9, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Když se věnuji zahálce, chodím na fotbal. Na Slavii. Včera jsme hráli s Olomoucí. O poločase v muzeu na stadionu jsem objevil zmínku o exministru financí Aloisi Rašínovi. Dochovaly se kratičké notičky z devadesátých let 19. století: Rašín byl předsedou Literárního a řečnického spolku Slavia, v jehož rámci později vznikl i sportovní klub. Nebyl to typicky fotbalový funkcionář či čutálista. Sestavil první kompletní účetní osnovu klubu. Příliš oblíben prý nebyl. V tom účetnictví si hleděl hesla: pracuj a šetři. Když si přečtete historické zápisky, tak v nich najdete, že zkoumal dlouhé fronty lidí na lístky na fotbal.

Zajímalo ho, kdo v nich stojí a zda to nejsou lidé na podpoře, kteří by dávku od státu utratili za lístek. Nebál se říci, že lidé lenivějí. No, dnes máme volného času na zábavu a lelkování násobně více. Což však současné vedení Slavie musí vítat a vidí to i na rekordních prodejích permanentek.

V roce 1930 napsal ekonom John Maynard Keynes esej, ve kterém předpověděl, že za sto let, tedy kolem roku 2030, už dosáhneme takové vyspělosti, ze budeme pracovat jen malinko a energii budeme věnovat tomu, co s volným časem. Tak doufám, že na začátku fotbalové sezony 2030/2031 seženu na Slavii permanentku. I když, fakt už bude západní civilizace tak bohatá, že nebude muset tolik makat? Bez práce budou koláče? Nebo nám ty permanentky, které se teď kupují z peněz za práci a z úspor, jak to razil Rašín, bude v roce 2030 zdarma a bez fronty rozdávat strýček stát? Kde by na to bez naší práce vzal?