Mince a lední hokej – část 3
Čtvrtá a zároveň i poslední zvažovaná mince na téma ledního hokeje byla vydána v roce 2008 k 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje. Důvodem, proč se mince a medaile k jeho výročí vztahovaly v minulých desetiletích jednou k letopočtům končícím číslem 8 a jindy 9 je, že Český svaz hockeyový byl založen na konci roku 1908, ale spolkovou činnost zahájil až v roce 1909.
O tom, jak tato mince vznikla, jsme na našich webových stránkách již v minulosti informovali. Řekněme si proto raději něco, co se běžně nedočteme. Autor mince, akademický sochař Zbyněk Fojtů, našel inspiraci pro postavu hokejisty na lícní straně ve svém kolegovi a příteli, který byl vášnivým hráčem hokeje. Nechal ho obléknout do plné hokejové výstroje, ale když si ho pak prohlédl, měl pocit, že to není hokejista, ale robot. To ho inspirovalo pojmout modelaci postavy segmentovým způsobem. Přitom hledal další inspiraci v různých pohledech na hokejisty, z nichž si sestavil celou postavu. Nohy jsou snad Jaromíra Jágra, čí je hlava, trup a ruce si pan Fojtů už nepamatuje. Adekvátně, ze segmentů, pak ztvárnil na rubu i stylizovaný pohár mistrů světa v ledním hokeji, do něhož je vloženo logo Českého svazu ledního hokeje. Rytecké zpracování mince je dílem ještě mladého, ale již doyena jabloneckých rytců Jaroslava Hrácha, který sdílí ryteckou dílnu České mincovny a pečlivě pracuje na našich mincích a medailích již od 1. ledna 1994.
Realizovaný návrh Zbyňka Fojtů.
Akademický sochař Zbyněk Fojtů při práci na sádrovém modelu.
Jaroslav Hrách předváděl mistrovství ryteckých úprav reliéfu v oceli i na Dni otevřených dveří České národní banky v roce 2013.
Pamětní stříbrná dvousetkoruna ke 100. výročí založení Českého svazu ledního hokeje ze slitiny stříbra a mědi v poměru 900:100 o průměru 31 mm a hmotnosti 13 g, ražená v množství 10 300 kusů v běžné a 15 100 kusů ve špičkové kvalitě, byla vydána 20. srpna 2008 a je dosud platná.
Zatím naposledy si lední hokej, který patří k našim nejúspěšnějším sportům, připomínáme mezinárodně úspěšnou, dvojjazyčnou česko-anglickou sadou oběžných mincí v běžné kvalitě, kterou vydaly Česká národní banka a Česká mincovna k právě probíhajícímu 79. mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v Praze. Na první straně obalu je stylizovaná kresba hokejisty a maskoti mistrovství světa, králíci Bob a Bobek, oblíbené postavy kreslíře Vladimíra Jiránka. Součástí sady je i žeton ze severského zlata o průměru 30 mm a hmotnosti 14 g. Autorkou nápaditého návrhu, rovněž s Bobem a Bobkem ze dvou pohledů, je medailérka Irena Hradecká, DiS.
Sada oběžných mincí 2015 v běžné kvalitě s motivem mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě.
Lícní a rubová strana žetonu ze sady oběžných mincí s motivem mistrovství světa v ledním hokeji 2015.
A jaká je možná budoucnost našich mincí s hokejovými motivy? Na příští pětileté období 2016–2020 se žádná pamětní mince s ledním hokejem neplánuje. Od roku 1980 jsme vydali celkem 10 mincí se sportovními motivy. Z pohledu sportů patří po dvou mincích lednímu hokeji, fotbalu a lyžování, po jedné pak dostihům, tenisu, atletice a poslední dnes už poněkud specifickému námětu, spartakiádě. Z pohledu připomenutých událostí bylo pět mincí věnováno výročím založení sportovních svazů a unií, dvě mistrovstvím světa a po jedné konání závodů a akcí. Jen jediná mince je však věnována samotnému sportovci – je to dvousetkoruna z roku 2013 k 100. výročí narození fotbalisty Josefa Bicana.
Nabízí se proto uvažovat, že příští mince s hokejovým motivem by mohla být věnována některému z našich proslulých hokejistů. Nejstarší generaci úspěšných českých hokejistů ani mistry světa z konce 40. let už nestihneme, ale kulatá výročí hráčů jedné z našich nejúspěšnějších hokejových generací 70. let jsou ještě před námi…