Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 31. srpna 2006
Přítomni: guvernér Z. Tůma, viceguvernér L. Niedermayer, viceguvernér M. Singer, vrchní ředitelka M. Erbenová, vrchní ředitel J. Frait.
Bankovní radě byla předložena srpnová situační zpráva vyhodnocující nové informace a rizika spojená s naplňováním červencové prognózy.
Červencová meziroční inflace 2,9 % byla o 0,1 p.b. nižší, než předpokládala aktuální prognóza. Jde o důsledek oproti prognóze pomalejšího růstu regulovaných cen, korigované inflace bez pohonných hmot a cen pohonných hmot. To převážilo dopad rychlejšího růstu cen potravin, které měly podle prognózy ještě meziročně klesat. Ceny průmyslových výrobců a dovozní ceny rostly rychleji, než předpokládala prognóza, meziroční růst cen zemědělských výrobců oproti prognóze naopak výrazně poklesl.
Nově dostupné údaje o vývoji nabídkové strany, zahraničního obchodu a konjunkturních šetření signalizují pokračování dosavadního vysokého růstu HDP s tendencí k postupnému zpomalování v následujících čtvrtletích, což je v souladu s červencovou prognózou. Předběžné odhady na základě vývoje zahraničního obchodu signalizují snížení tempa meziročního růstu reálných vývozů v porovnání s prognózou. Zaměstnanost a mzdy se vyvíjejí v souladu s prognózou, patrný je však mírně rychlejší pokles registrované nezaměstnanosti.
Po prezentaci situační zprávy bankovní rada diskutovala rizika naplňování červencové prognózy. Členové bankovní rady se shodli, že ekonomika se vyvíjí v souladu s touto prognózou a její rizika lze považovat za vyvážená.
Bankovní rada se shodovala, že předpokládaný fiskální vývoj představuje proinflační riziko. Zazněl názor, že z důvodu objemu plánovaného rozpočtového deficitu a zákonného charakteru významné části plánovaných rozpočtových výdajů je situace vážnější než v minulosti. Bylo konstatováno, že odhadovaný fiskální impulz vzrostl z úrovně -1,1 p.b v roce 2004 na současných 0,2 p.b a v roce 2007 má dosáhnout hodnoty 0,5 p.b. To představuje výraznou fiskální expanzi v období silného ekonomického růstu.
Bankovní rada se shodovala, že jediným významným protiinflačním rizikem je možné nominální zhodnocování měnového kurzu. V diskuzi na toto téma zaznělo, že ve směru posílení kurzu koruny by mohlo působit ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb v USA. Naproti tomu zaznělo, že tlak na posilování koruny by mohl být tlumen přetrvávající politickou nejistotou a mírně horším než předpokládaným vývojem platební bilance.
Platební bilanci se věnovala bankovní rada v další diskuzi. Zazněl i názor, že by mohlo docházet k obratu v trendu platební bilance. Bylo také konstatováno, že rostoucí podíl spotřeby při rychlém ekonomickém růstu může mít dopady do objemu dovozů. V této souvislosti se bankovní rada shodla, že změna struktury růstu HDP byla nedílnou součástí prognózy, a tudíž mírné zhoršení čistého exportu bylo očekáváno. Bylo řečeno, že očekávané zahraniční investice sice v budoucnu zvýší exportní kapacity, krátkodobě se však mohou projevit negativní dopady na obchodní bilanci v položce dovozu technologií. Zaznělo také, že navíc je výhled dalších přímých zahraničních investic v delším horizontu nejistý.
Bankovní rada pokračovala diskuzí o možném vývoji vnějšího prostředí a jeho dopadech na českou ekonomiku. Bylo řečeno, že pro domácí inflaci bude důležitý ekonomický vývoj v zahraničí v letech 2007 a 2008. Bylo poukázáno na relativně vysoký hospodářský růst v zemích EU, který by měl podpořit domácí ekonomiku. V tomto kontextu bylo vyjádřeno určité překvapení z horší dynamiky českého vývozu. Naopak někteří členové bankovní rady poukazovali na zpomalování hospodářského růstu v USA, což může ovlivnit poptávku po evropských vývozech.
Diskuze bankovní rady se dotkla i dalších nejistot budoucího vývoje. Někteří členové bankovní rady vyjádřili obavu ohledně dopadu cen energií na zisky domácích výrobců a jejich konkurenceschopnost. Značná nejistota byla vnímána u tvaru výnosových křivek v eurozóně a načasování a rozsahu dopadů zvýšené daně na cigarety.
Po projednání situační zprávy bankovní rada jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 2,25 %.
Zapsal: Juraj Antal, poradce bankovní rady
Případné komentáře je možno směřovat na e-mailovou adresu autora: juraj.antal@cnb.cz