Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 22. ledna 1998

Bankovní rada konstatovala, že existuje řada signálů, které naznačují, že trend zpomalování dynamiky poptávky bude pokračovat. Soukromá spotřeba bude formována snížením dynamiky průměrných mezd, především v rozpočtové sféře. Jejich akceleraci bude bránit rostoucí nezaměstnanost. Byl vyjádřen názor že nezaměstnanost spolu s dalšími nejistotami zamezí snižování úspor. Rozsah investiční poptávky odpovídá stávající výši úrokových sazeb a v narůstající míře bude také ovlivňován obezřetným chováním bankovního sektoru při poskytování nových úvěrů.

V centru diskuse byl problém, zda nepříznivý vývoj obchodního deficitu v listopadu a prosinci není změnou trendu k obnovování vnější nerovnováhy. Údaje o obchodní bilanci za leden nebyly v době jednání BR známy. Výše deficitu obchodní bilance za prosinec se pohybovala na úrovni 17 mld. Kč, což byl nečekaně nepříznivý výsledek, který navazoval na vysoký deficit obchodní bilance za listopad. Nepanovala shoda o tom, zda převáží pokles domácí poptávky, zda listopadový a prosincový vývoj byl odchylkou od příznivého trendu předchozích měsíců a zda v roce 1998 je možno očekávat pokles měsíčních deficitů. Bylo konstatováno, že restrukturalizace ekonomiky nepokračuje dostatečně rychle. Navíc velký podíl investic realizovaný v oblasti infrastruktury v minulých letech přímo nezvýšil potenciální produkt ani exportní výkonnost země. Vývozní potenciál byl navýšen především úzkým segmentem restrukturalizované části ekonomiky např. v automobilovém průmyslu. Vzhledem k asijským událostem byl i ekonomický růst v zemích OECD identifikován jako zdroj nejistoty. Bankovní rada zvažovala rovněž hypotézu, podle níž změna ve vývoji obchodní bilance byla způsobena sezónními faktory, souvisela s určitým předzásobením na straně dovozu a měla charakter krátkodobé odchylky.

Bankovní rada posoudila adekvátnost výše úrokových sazeb také z hlediska vývoje finančních trhů. Následky asijské krize by mohly vést k přehodnocení rizikové prémie české ekonomiky zahraničními investory a uvolnění měnové politiky by proto bylo velmi riskantní. Navíc vývoj deficitu obchodní bilance za listopad a prosinec byl považován členy BR za potenciální impuls k oslabení kurzu. Na druhé straně bylo konstatováno, že vliv dynamiky devizových úvěrů na kurzový vývoj nebude zřejmě příliš významný, protože jejich značná část je vázána na exportní aktivity.
Dalším faktorem, který mohl krátkodobě formovat reakci finančních trhů byl deficit státního rozpočtu za rok 1997 převyšující původní očekávání spolu s postupným zveřejněním skrytého deficitu. Z dlouhodobějšího hlediska však zvýšená transparence veřejných financí byla naopak vnímána jako velmi pozitivní faktor.

I přes řadu nejistot byly odhady budoucího inflačního vývoje v souladu s inflačním cílem. Nebyly ještě známy údaje o inflaci za leden. Prosincové informace o cenách a o vývoji poptávky signalizovaly útlum očekávaného růstu cen průmyslových výrobců. Současně bylo poznamenáno, že tento příznivý výhled by mohl být ohrožen dopadem lednového přeceňování. Očekávaný vliv zvýšení tempa deregulací neohrožoval dosažení inflačního cíle, ačkoli bylo zřejmé, že v prvních měsících roku 1998 dojde ke zvýšení meziročního růstu čisté inflace.

Bankovní rada identifikovala jako jednu z nejistot rozhodovacího procesu dlouhodobější vývoj vnější nerovnováhy. Vzhledem k tomu, že naakumulovaná vnější nerovnováha byla poměrně značná, nebylo zřejmé, zda korekce hospodářské politiky v předchozím období byla dostatečná a zda vývoj v oblasti běžného účtu koncem roku 1997 neukazoval na nutnost dalších korekcí.

Na svém lednovém zasedání bankovní rada poprvé rozhodovala o nastavení úrokových sazeb v rámci strategie cílování inflace. Dostupné informace nedávaly - i přes řadu nejistot - výrazný signál ke změně sazeb. Úroková sazba REPO zůstala na 14.75%. Bankovní rada také rozhodla o snížení lombardní sazby z 23 na 19 % s platností 23. ledna. Cílem tohoto technického opatření bylo omezení volatility krátkodobých úrokových sazeb.

Zapsal: RNDr. Tibor Hlédik, MA, Sbor poradců bankovní rady ČNB

Případné komentáře je možné směřovat na emailovou adresu: Tibor.Hledik@cnb.cz