K některým aspektům ilustrace dopadu nákladů a poplatků na návratnost investice při poskytování investičních služeb

Cíl stanoviska

Cílem tohoto výkladového stanoviska je poskytnout odpověď na otázku, v jaké formě a v jaké periodicitě má obchodník s cennými papíry zákazníkovi poskytovat ilustraci za účelem poskytnutí informací o souhrnném dopadu celkových nákladů a poplatků na návratnost investice při poskytování investičních služeb, a dále jakým způsobem má být určen hrubý roční výnos daného investičního nástroje pro potřeby zhotovení ilustrace podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565.

Shrnutí stanoviska

Obchodník s cennými papíry musí zákazníkům poskytovat předem i zpětně ilustraci dopadu celkových nákladů a poplatků na návratnost investice při poskytování investičních služeb, nicméně konkrétní formu této ilustrace právní předpisy podrobněji nespecifikují.

Při plnění povinnosti poskytovat ilustraci předem (ex-ante), tedy před konkrétní investicí, vychází obchodník s cennými papíry z odborného odhadu, který musí naplňovat požadavek na poskytování investičních služeb s odbornou péčí a zároveň nesmí být v rozporu s pravidly komunikace se zákazníky.

Při plnění povinnosti poskytovat ilustraci zpětně (ex-post), tedy za souhrn investic v posledních 12 měsících, vychází obchodník s cennými papíry ze skutečně dosažených výsledků za roční období trvání příslušné investice. Ilustrace by tedy zákazníkovi měla být poskytnuta v přiměřené době po uplynutí každých 12 měsíců od počátku investice, resp. smluvního vztahu. V praxi však nic nebrání tomu, aby se smluvní strany dohodly na poskytování ilustrace ke konci kalendářního roku, nebo aby nad rámec každoroční informace docházelo i k častějšímu informování (např. čtvrtletně či měsíčně) či na poskytování i při jiných okolnostech než těch, které se váží k době trvání investice, např. vždy po realizaci prodejního či nákupního pokynu.

Odůvodnění

Právní úprava

Pokud jde o relevantní právní úpravu, odkazujeme zejména na § 15g odst. 3 ZPKT[1], který je vedle § 15d odst. 1 písm. e) ZPKT[2] transpozicí čl. 24 odst. 4 směrnice MiFID II. Právě čl. 24 odst. 4 směrnice MiFID II, a tedy i odpovídající § 15g odst. 3 ZPKT a § 15d odst. 1 písm. e) ZPKT, jsou prováděny v čl. 50 nařízení (EU) 2017/565.

Podle čl. 50 odst. 9 nařízení (EU) 2017/565 platí, že investiční podniky poskytují každoročně zpětně informace o všech nákladech a poplatcích spojených s finančními nástroji i investičními a doplňkovými službami, pokud finanční nástroje zákazníkovi doporučily nebo v rámci uvádění na trh nabídly, případně zákazníkovi poskytly v souvislosti s finančními nástroji klíčové informace/dokumenty pro investory a udržují nebo v průběhu roku udržovaly se zákazníkem trvalý vztah.

Podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565: „investiční podniky poskytnou svým zákazníkům ilustraci, která znázorňuje souhrnný dopad nákladů na návratnost při poskytování investičních služeb. Tato ilustrace se poskytuje předem i zpětně. Investiční podniky zajistí, aby ilustrace splňovala následující požadavky: a) ilustrace ukazuje dopad celkových nákladů a poplatků na návratnost investice; b) ilustrace ukazuje všechna očekávaná maxima či výkyvy nákladů a c) u ilustrace je uveden její popis.“.

Problematiku ilustrace dále podrobněji rozvádí a vyjasňuje výkladový materiál ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics v kapitole 9 věnované informacím o nákladech a poplatcích, a to zejména v otázkách 2, 3 a 27 této kapitoly.

K určení hrubého ročního výnosu pro potřeby ilustrace do budoucna (ex-ante)

Pro potřeby ilustrace do budoucna ohledně potenciálního hrubého výnosu konkrétního investičního nástroje (tedy u ilustrace poskytované předem, obsahující předpokládané náklady a poplatky včetně daní[3] ve vztahu ke konkrétní realizované investici vůči předpokládaným výnosům za účelem posouzení jejich vlivu na návratnost investice) právní předpisy nestanoví, jak by měla být složka potenciálního hrubého výnosu určena, zda např. na základě vyhodnocení průměrných historických výnosů investičního nástroje či na základě výnosů akciových indexů aj.

Způsob vyjádření budoucího hrubého výnosu pro účely ilustrace je na obchodníkovi s cennými papíry, který a priori nemusí vycházet pouze z kalkulací z let minulých či jen z informací dostupných k danému investičnímu nástroji. I pro potenciální hrubý výnos se přiměřeně uplatní požadavek na provedení odborného odhadu tohoto hrubého výnosu s tím, že předběžné předpoklady pro odborné odhady budou revidovány podle skutečnosti a v případě potřeby provedeny úpravy těchto předpokladů [viz čl. 50 odst. 8 nařízení (EU) 2017/565]. Především však jakákoli kalkulace provedená obchodníkem s cennými papíry musí naplňovat požadavek na poskytování investičních služeb s odbornou péčí, tedy musí naplňovat požadavky na jednání kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu zákazníka (viz § 15 odst. 1 ZPKT). Zároveň také nesmí být v rozporu s obecným zákazem poskytování nejasných, nepravdivých, zavádějících nebo klamavých informací zákazníkům podle § 15a odst. 1 ZPKT.

Pokud by například ilustrace informovala o návratnosti investičního nástroje, ačkoliv by tento nástroj byl typicky velmi ztrátovým či pokud by potenciální výnos kalkuloval s takovým zhodnocením, pro které není, ať již z historických zkušeností vztahujících se k příslušnému druhu nástroje, či z předpokládaného ekonomického vývoje nebo pravděpodobného budoucího vývoje, náležité opodstatnění, zjevně by byl takový postup v rozporu s § 15 odst. 1 ZPKT, resp. § 15a odst. 1 ZPKT.

Vzhledem k povinnosti podle čl. 44 odst. 2 písm. d) nařízení (EU) 2017/565 pak ilustrace musí naplňovat také obecný požadavek, že informace v ní jsou dostačující a jsou prezentovány způsobem, u něhož je pravděpodobné, že mu porozumí průměrný příslušník skupiny, které jsou určeny nebo která se pravděpodobně stane jejich příjemcem. Rovněž ilustrace musí odpovídat požadavku na individualizaci[4] a musí být tedy poskytnuta (tedy zaslána nebo předána, nikoliv jen zpřístupněna) na trvalém nosiči[5].

K formě a periodicitě poskytování informace v podobě ilustrace zpětně (ex-post)

K ilustraci poskytované zpětně zejména poukazujeme na to, že informace o skutečných nákladech a poplatcích poskytované podle čl. 50 odst. 9 a zpětnou ilustraci podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565 považujeme za „spojené nádoby“ a obě tyto povinnosti slouží k individualizovanému posouzení vlivu skutečných nákladů a poplatků konkrétního zákazníka na návratnost jeho uskutečněné investice[6].

Forma ilustrace blíže určena není, její podoba a forma je tedy ponechána na úvaze povinné osoby,[7] ovšem za předpokladu naplnění požadavků podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565, tj. tato ilustrace

  1. znázorňuje souhrnný dopad nákladů a poplatků na návratnost investice při poskytování investičních služeb, tedy ukazuje dopad celkových nákladů a poplatků na návratnost investice,
  2. ukazuje všechna očekávaná maxima či výkyvy nákladů a poplatků[8], a
  3. je doprovázena popisem ilustrace (legendou).

Povinnost podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565 se neváže ke kalendářnímu roku, ale k ročnímu období trvání příslušné investice[9]. Máme ale za to, že v praxi nic nebrání tomu, aby např. první zpětná informace byla poskytnuta ke konci kalendářního roku (ačkoli doba trvání investice dosud nedosáhla jednoho roku), a následně byla pravidelně poskytována po uplynutí každého následujícího kalendářního roku. Rovněž není vyloučeno, že se smluvní strany dohodnou, nad rámec obligatorně poskytované informace zpětně za roční období trvání investice, na poskytování informací i za kratší časová období (např. čtvrtletně či měsíčně), případně na poskytování i při jiných okolnostech než těch, které se výlučně váží k trvání investice (např. vždy i po realizaci prodejního či nákupního pokynu)[10].

Informace by se obvykle měla vztahovat k souhrnu uskutečněných investic v daném roce, resp. ve sjednaném období trvání smluvního vztahu. Zákazník může však požadovat podrobnější rozpis sdělovaných informací na jednotlivé položky (investice) podle § 15d odst. 4 in fine ZPKT. Rozdělení ilustrace podle položek apriori právní předpisy explicitně nevyžadují, nicméně zákazník může o individuálně rozlišenou ilustraci podle čl. 50 odst. 10 nařízení (EU) 2017/565 obchodníka s cennými papíry požádat podle § 15d odst. 4 ZPKT in fine.

V případě, že by byla ilustrace zpětně poskytována hned po nákupním pokynu konkrétní investice, bude taková ilustrace zřejmě obsahovat jen složku nákladů, neboť hrubý výnos se nejspíše ještě nedostavil. Zároveň lze předpokládat omezenou přidanou hodnotu takové zpětné ilustrace, která by následovala vzápětí po ilustraci do budoucna poskytnuté zákazníkovi před nákupním pokynem. V případě ilustrace poskytované zpětně (ex-post) jsou zákazníkovi poskytnuty informace o skutečných nákladech a poplatcích[11], nikoli o předpokládaných, jako je tomu v případě ilustrace ex-ante.

Ilustrace zpětně (ex-post) i do budoucna (ex-ante) poskytované společně

Rovněž je připuštěna ilustrace, která personifikovaně zobrazuje současně jak informaci zpětnou k dané investici, tak i informaci k dané investici do budoucna[12]. V takovém případě však musí bezesporu být podle čl. 50 odst. 10 písm. c) nařízení (EU) 2017/565 z ilustrace a popisu jasné, která část ilustrace se týká minulosti a která budoucnosti, aby část sdělení se zpětnou informací, u které jsou vstupní data již pevně dána, nemohla být zaměňována s částí zaměřenou do budoucna[13], kde nejsou vstupní data pro ilustraci ještě zcela známa (viz též výše).

 

---------

[1] Podle § 15g odst. 3 ZPKT tam, kde to přichází v úvahu, je obchodník s cennými papíry povinen poskytovat zákazníkovi informace podle § 15d odst. 1 písm. e) ZPKT pravidelně po celou dobu trvání investice, alespoň však jednou ročně.

[2] Podle § 15d odst. 1 písm. e) ZPKT obchodník s cennými papíry je povinen informovat zákazníka v dostatečném časovém předstihu před poskytnutím investiční služby o veškerých nákladech a souvisejících úplatách, nejde-li o investiční službu poskytovanou profesionálnímu zákazníkovi jinou než uvedenou v § 4 odst. 2 písm. d) a e) ZPKT.

[3] K problematice daní viz Q&A 9.26 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics.

[4] Viz zejm. Q&A 9.22 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics: „investment firms shall provide ex-ante information on costs and charges in a fully individualized, transaction-based manner, i.e. in relation to the specific financial instrument (ISIN-based) and in relation to the specific investment service or ancillary service provided.“.

[5] Viz čl. 46 odst. 3 ve spojení s argumentem a contrario k čl. 3 odst. 2 nařízení (EU) 2017/565.

[6] Viz bod 78 preambule nařízení (EU) 2017/565 in fine: „V případě následného sdělení by informace o nákladech a poplatcích měly odrážet skutečnou částku investice zákazníka v okamžiku sdělení.“.

[7]The format of the illustration is not prescribed. This means that the illustration required can take multiple forms, among others a graph, a table or a narrative.“ v Q&A 9.2 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics .

[8] Mj. v případě, že jsou s investicí zákazníka spojeny nelineární náklady nebo poplatky.

[9] Viz § 15g odst. 3 ZPKT, resp. jeho implementovanou předlohu ve větě druhé čl. 24 odst. 4 druhého pododstavce MiFID II: „Tyto informace musí být, je-li to relevantní, poskytovány zákazníkovi pravidelně, nejméně jednou ročně, po celou dobu trvání investice.“. Anglické znění: „Where applicable, such information shall be provided to the client on a regular basis, at least annually, during the life of the investment.“.

[10] Viz zejm. Q&A 9.4 a 9.5 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics.

[11] Viz zejm. bod 78 preambule nařízení (EU) 2017/565: „…Náklady a poplatky sdělené zákazníkovi by však měly představovat náklady, které by zákazníkovi skutečně vznikly na základě předpokládané částky investice… V případě následného sdělení by informace o nákladech a poplatcích měly odrážet skutečnou částku investice zákazníka v okamžiku sdělení.“ nebo čl. 50 odst. 9 nařízení (EU) 2017/565: „Tyto informace vycházejí ze vzniklých nákladů a poskytují se individuálně.“. Obdobně se v této věci vyjadřuje mi ESMA, viz např. Q&A 9.5 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics: „…if a firm chooses to provide the client with more frequent information, for instance on a quarterly basis, it should ensure the differences between the annual ex-post figures based on actual costs“.

[12] Viz zejm. Q&A 9.3 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics.

[13] Viz též k tomu Q&A 9.33 v ESMA Questions and Answers on MiFID II and MiFIR investor protection and intermediaries topics.