K plnění vybraných povinností podle § 306 ZISIF při veřejném nabízení investic do zahraničního UCITS fondu v České republice
Cíl stanoviska
Cílem stanoviska je vymezení okruhu osob odpovědných za provádění činností zajišťujících servis pro investory a komunikaci s příslušnými orgány podle § 306 odst. 1 ZISIF (dále jen „činnosti kontaktního místa“[1]). Konkrétně se jedná o objasnění odpovědností a vzájemných vazeb těchto osob a odpověď na otázku, zda do okruhu těchto osob patří i obhospodařovatel zahraničního UCITS[2] fondu.
Shrnutí stanoviska
Činnosti kontaktního místa mohou být zajištěny také obhospodařovatelem tohoto zahraničního UCITS fondu, a to buď samostatně anebo společně s některou z osob vyjmenovaných v § 306 odst. 3 ZISIF. Obhospodařovatel a osoby vykonávající činnost kontaktního místa společně s ním pak jednají jménem zahraničního UCITS fondu a na jeho účet.
Odůvodnění
Obecně lze říci, že účelem kontaktního místa je poskytnout investorům jistotu, že záležitosti týkající se zahraničního standardního fondu, který je nabízen v České republice, mohou zařídit i v České republice – např. reklamace nepřipsané dividendy, odkup cenných papírů nebo dostupnost informací. Vhodnou praxí je též využití kontaktního místa k vyplacení investorů v České republice při likvidaci fondu. Současně kontaktní místo zajišťuje komunikaci s příslušnými orgány, v kontextu ČR půjde zejména o Českou národní banku, případně Finanční analytický úřad.[3]
Ustanovení § 306 ZISIF je transpozicí čl. 92 UCITS, který byl nahrazen na základě čl. 1 odst. 4 směrnice CBDF novým zněním. Podle původního znění čl. 92 UCITS byl subjekt kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (SKIPCP) nabízející své podílové jednotky[4] na území jiného členského státu, tedy zahraniční UCITS fond, povinen učinit opatření, aby v členském státě, ve kterém hodlá nabízet své podílové jednotky, bylo možné provádět platby podílníkům, odkup nebo vyplácení podílových jednotek a zpřístupnit informace, které je zahraniční UCITS fond povinen poskytovat.
Aplikace původních ustanovení směrnice UCITS požadujících od zahraničních UCITS fondů zajištění zařízení ve prospěch investorů se v praxi ukázala, zejména v některých jurisdikcích, pro svoji těžkopádnost jako nevyhovující. Investoři navíc místní zařízení jen zřídka využívali způsobem, který by odpovídal záměru evropského zákonodárce. Upřednostňovaný způsob kontaktů se proto posunul směrem k přímé interakci mezi investory a správci zahraničního UCITS fondu, a to buď elektronicky, nebo telefonicky, přičemž platby a odkupy se provádějí prostřednictvím jiných kanálů.[5]
Novelizovaný čl. 92 odst. 2 směrnice UCITS stanoví, že členské státy od zahraničního UCITS fondu nevyžadují, aby byl pro účely výkonu činností vyjmenovaných čl. 92 odst. 1 směrnice UCITS v hostitelském členském státě fyzicky přítomen nebo aby jmenoval třetí osobu. Avšak v případě, kdy činnosti vykonává třetí osoba, musí být tato skutečnost sjednána písemnou dohodou. K určení této osoby (slovy směrnice i zákona „jmenování“) tak dochází právě touto dohodou. V souladu s čl. 92 odst. 3 písm. b) směrnice UCITS zahraniční UCITS fond zajistí, aby plnění činností bylo zajištěno jím samotným nebo třetí osobou podléhající příslušným předpisům a dohledu ve vztahu k úkolům, které mají být plněny, nebo oběma těmito subjekty.
Ustanovení § 306 odst. 3 ZISIF v návaznosti na ustanovení čl. 92 UCITS stanoví, že činnosti kontaktního místa musí být zajištěny zahraničním UCITS fondem nebo bankou, zahraniční bankou s pobočkou v České republice, obchodníkem s cennými papíry nebo osobou podle § 24 odst. 5 nebo § 28 odst. 1 zákona upravujícího podnikání na kapitálovém trhu (zahraniční osoba s povolením k poskytování investičních služeb na území České republiky) samostatně nebo společně na základě dohody v písemné formě. Tyto činnosti může tedy zahraniční UCITS fond zajišťovat buď samostatně, nebo jejich výkonem může pověřit zcela nebo částečně třetí osobu (nebo více osob) na základě písemné dohody[6].
Povinnost podle § 306 ZISIF je uložena přímo zahraničnímu UCITS fondu, který je za jejich výkon primárně také odpovědný. Činnosti podle § 306 odst. 1 ZISIF však může vykonávat i obhospodařovatel, pokud tak činí jménem zahraničního UCITS fondu a na jeho účet, nicméně veřejnoprávní odpovědnost zůstává na zahraničním UCITS fondu.
---------
[1] V informačním systému ČNB JERRS je tento subjekt označen jako „kontaktní osoba“, v zahraničí je pak zpravidla označován jako „paying agent“.
[2] ZISIF označuje tyto fondy jako zahraniční investiční fondy srovnatelné se standardním fondem.
[3] Konkrétně se podle § 306 odst. 1 ZISIF jedná o tyto činnosti: a) provádění pokynů týkajících se vydávání, upisování a odkupování cenných papírů nebo zaknihovaných cenných papírů vydávaných tímto fondem v České republice a provádění souvisejících plateb v souladu s podmínkami obsaženými v dokumentech podle § 307, b) poskytování informací investorům o způsobu, jakým mohou být pokyny podle písmene a) prováděny, a o rozdělování a vyplácení podílů na zisku a jiných výnosů z majetku tohoto fondu v České republice, c) stanovení vhodných postupů a opatření, jež zajistí řádné projednání stížností investora a odstranění veškerých omezení pro investory při uplatňování jejich práv, d) zpřístupňování informací a dokumentů investorům ke kontrole a k získání kopií, za obdobných podmínek, jako podle § 307, e) poskytování informací investorům týkajících se úkolů, které osoby plní, na trvalém nosiči informací, a f) působení kontaktního místa pro komunikaci s příslušnými orgány.
[4] Viz definice v čl. 1 odst. 3 písm. b) směrnice UCITS.
[5] Viz důvodová zpráva k zákonu č. 96/2022 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu zejména v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie týkajících se unie kapitálových trhů.
[6] K plnění povinností (včetně jazykového režimu) podle § 306 ZISIF u zahraničního UCITS fondu, který nabízí cenné papíry na území České republiky, viz také stanovisko „K přeshraničnímu nabízení investic do standardních fondů nebo srovnatelných zahraničních investičních fondů (UCITS)“.