K otázce, zda banky mohou obchodovat se zlatými mincemi či zlatými medailemi
Cíl stanoviska
Toto stanovisko poskytuje odpověď na otázku, zda banky mohou obchodovat se zlatými mincemi či zlatými medailemi.[1]
Shrnutí stanoviska
Banka je oprávněna provádět obchody se zlatými mincemi či zlatými medailemi, pokud má v bankovní licenci povoleno obchodování se zlatem na vlastní účet nebo na účet klienta, a to v rozsahu takto uděleného oprávnění.
Odůvodnění
Podle § 1 odst. 3 písm. m) ZoB může banka, pokud má takovou činnost povolenou ve své licenci, obchodovat „na vlastní účet nebo na účet klienta s devizovými hodnotami, které nejsou investičním nástrojem, a se zlatem“.
ZoB pojem „zlato“ užitý v § 1 odst. 3 písm. m) ZoB dále nevymezuje. Z obecného, blíže neomezeného označení použitého v tomto ustanovení lze proto dospět k závěru, že pojem zahrnuje i zlato v podobě pamětních zlatých mincí ve smyslu § 12 a násl. ZČNB, cizozemských zlatých mincí, či zlatých medailí.
---------
[1] Výlučnou pravomoc k emisi zlatých mincí má ČNB (viz § 12 a násl. ZČNB). Naproti tomu zlaté medaile nemají nominální hodnotu, nejsou legálním platidlem a jejich emitentem je soukromý subjekt. Podle § 21 ZČNB platí, že nikdo nesmí vyrábět, dovážet, nabízet, prodávat nebo jinak rozšiřovat medaile, žetony nebo podobné předměty, které jsou svým provedením způsobilé uvést jejich držitele v omyl, že jde o mince vydávané ČNB, ani při označení nebo popisu žetonu, medaile nebo podobného předmětu v souvislosti s jejich nabízením, prodejem nebo jiným rozšiřováním použít slovo „mince“.