Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna

V pořadí druhým vítězem Ceny guvernéra České národní banky (ČNB) za mimořádný přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti se stal učitel odborných předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno Martin Svoboda. Ocenění od guvernéra ČNB Aleše Michla převzal v sobotu 1. června během oslav druhých narozenin Návštěvnického centra ČNB.

Cena guvernéra ČNB každoročně oceňuje, podporuje a propaguje autory projektů, které významně přispívají k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti v České republice. „V České národní bance pevně věříme, že finanční zdraví obyvatel je klíčové pro stabilitu ekonomiky. S našimi znalostmi a know-how se snažíme aktivně přispívat k posílení finanční a ekonomické gramotnosti mezi žáky, studenty a širokou veřejností. Oceněním chci motivovat a vyzdvihnout ty, kteří s námi sdílí stejný cíl,“ uvedl k ocenění guvernér České národní banky Aleš Michl.

Navrhnout svého favorita či favoritku bylo možné do 28. března prostřednictvím nominačního formuláře na webu www.cnb.cz. Celkem lidé nominovali 28 osobností. O vítězi rozhodl guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu.

Martin Svoboda se již patnáct let věnuje výuce finanční a ekonomické gramotnosti a svou pedagogickou a organizační činností významně ovlivňuje rozvoj této oblasti nejen v jihomoravském regionu, ale i v celé České republice. „V rámci výuky finanční gramotnosti na naší škole realizujeme různé dílčí aktivity a metody, kde se na finanční gramotnost snažíme pohlížet jako na celek. Protože finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financím a správně s nimi zacházet v různých životních situacích v celém jeho životě,“ říká vítěz druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB.

Vyhlášení třetího ročníku Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Guvernér ČNB Aleš Michl zahájil příjem nominací pro třetí ročník ceny. Svoje nominace na ocenění osobností dlouhodobě se věnujících propagaci finanční a ekonomické gramotnosti mohou lidé zasílat do 28. března 2025 prostřednictvím webového formuláře.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB