Jože Plečnik na stříbrné minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci v hodnotě 200 Kč, která připomene 150. výročí narození slavného architekta Jože Plečnika. V prodeji bude od středy 26. ledna 2022.

Světoznámý slovinský architekt Jože Plečnik se narodil 23. ledna 1872 v Lublani. Po studiích nejprve pracoval ve Vídni, poté přesídlil do Prahy, kde až do počátku dvacátých let tvořil a vyučoval. Koncem roku 1920 byl jmenován profesorem architektury na nově založené univerzitě v Lublani. Krátce po vzniku Československa přijal nabídku prezidenta Masaryka, aby učinil z Pražského hradu a jeho zahrad důstojné sídlo hlavy demokratického státu. Po řadě úprav iniciovaných Plečnikem dodnes nese Pražský hrad architektovu nesmazatelnou stopu. Na přelomu třicátých let Plečnik pro Prahu navrhl moderní chrám Nejsvětějšího srdce páně, který se stal dominantou Náměstí Jiřího z Poděbrad. Jože Plečnik zemřel v lednu 1957 v Lublani, v roce 1997 obdržel in memoriam jednoho z nejvyšších vyznamenání ČR, řád TGM I. třídy.

Výročí Plečnikova narození a jeho tvorbu na našem území připomíná pamětní stříbrná dvousetkorunová mince ČNB, která je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi, má průměr 31 mm a hmotnost 13 g. ČNB vydává celkem 17 100 mincí ve dvojím provedení – v běžném (standard) a špičkovém (proof). V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 5 900 kusů, dalších 11 200 kusů pak má špičkovou kvalitu, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.

Podobu mince navrhl Vojtěch Dostál, který na její lícní stranu umístil kompozici fragmentů z fasády kostela Nejsvětějšího srdce Páně v Praze a zakončení sloupu na Moravské baště v zahradě Na Valech Pražského hradu. Na rubové straně mince je portrét Jože Plečnika.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Další pamětní stříbrnou mincí z emisního plánu na období 2021–2025, kterou ČNB představí veřejnosti v červnu, bude pětisetkoruna s motivem motocyklu Jawa 250 z tematického cyklu „Slavné dopravní prostředky“.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB