ČNB otevře nové Návštěvnické centrum. Buďte u toho!

Komu z vaší rodiny se podaří při šlapání na rotopedu udržet inflaci na dvouprocentním cíli? Kdo z vás zvládne ochránit finanční instituci před pádem? Kolik měříte v korunách a kolik naopak vážíte v tisícikorunách? A jaké všechny ochranné prvky mají naše bankovky? Pokud chcete strávit sobotu plnou zábavy a her a přitom se dozvědět, co dělá Česká národní banka nebo jak vznikly peníze, přijďte už 21. května v době od 9 do 16 hodin na slavnostní otevření nového Návštěvnického centra ČNB v Praze v ulici Na Příkopě. Těšit se můžete také na bohatý doprovodný program.

Návštěvnické centrum ČNB se v sobotu 21. května poprvé otevře veřejnosti. ČNB na tento den přichystala pro zájemce všech věkových kategorií nejen prohlídku svých expozic, ale i speciální doprovodný program v Kongresovém centru ČNB a ve svých garážích. Celodenní program bude možné navštívit bez předchozí rezervace a zdarma.

Co všechno na návštěvníky během slavnostního otevření čeká: v novém Návštěvnickém centru se vydají na cestu za poznáním ve dvou stálých expozicích ČNB Za měnou a Lidé a peníze. Hlavním lákadlem bude nově otevřená interaktivní a hravá expozice Za měnou umístěná v bývalé bankovní hale. Návštěvníci se v ní zábavnou formou seznámí s tím, co dělá centrální banka, jak její činnost ovlivňuje život každého z nás i jak jí právě my s jejími úkoly můžeme pomoci. Návštěvníci se například zúčastní jednání bankovní rady ČNB, připomenou si nejvýznamnější milníky v historii české a československé koruny při rozhovoru s dobovými bankéři, kteří na ně promluví z unikátních transparentních dotykových displejů, nebo si vyzkouší, jak je obtížné rozhodovat o nastavení úrokových sazeb tak, aby se podařilo udržet inflaci na 2% cíli.

Po roce se veřejnosti opět otevře i oblíbená expozice Lidé a peníze v prostorách původního trezoru, která se zaměřuje na prezentaci historie peněz a centrálního bankovnictví. V těchto neobvyklých prostorách je umístěna mimo jiné také výjimečná zlatá mince s nominální hodnotou 100 mil. Kč, která váží přes 130 kg a je největší svého druhu v Evropě a druhá největší na světě.

Pro všechny návštěvníky bude v sobotu 21. května připraven i doprovodný program, jako třeba ukázka práce Policie České republiky, aktivity partnerů ČNB pro výrobu mincí a bankovek – České mincovny a Státní tiskárny cenin – či vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

Nové Návštěvnické centrum ČNB je dosud největším počinem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším milníkem ve snaze centrální banky o větší otevřenost vůči široké veřejnosti. Expozice jsou instalovány ve dvou podlažích hlavní budovy ústředí ČNB v ulici Na Příkopě v Praze na ploše více než 1 000 m². V celoroční nabídce Návštěvnického centra budou také krátkodobé výstavy a postupně se představí také tematické workshopy a semináře. Návštěvnické centrum bude otevřené pět dní v týdnu – od úterý do soboty. Návštěvy v pracovní dny je možné již nyní rezervovat prostřednictvím rezervačního systému na webu nc.cnb.cz. Vstup v sobotu bude možný bez objednání.

Co: Slavnostní otevření Návštěvnického centra pro veřejnost

Kdy: Sobota 21. května 2022, 9.00–16.00

Kde: Česká národní banka, Na Příkopě 28, Praha 1

Program:

  • prohlídka expozic – Za měnou – nová interaktivní expozice v prostorách bankovní haly (prezentace současné role centrální banky), Lidé a peníze – znovuotevřená oblíbená expozice v prostorách původního trezoru (historie peněz a centrálního bankovnictví)
  • speciální pancéřované vozidlo určené k přepravě peněz
  • vozidla používaná Policií ČR včetně posádky v odpovídající výstroji a výzbroji
  • doprovodný program České mincovny, Státní tiskárny cenin a Hudby Hradní stráže a Policie České republiky

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace ČNB


Generální mediální partner
Český rozhlas – logo
Hlavní mediální partner
Český rozhlas – logo