Víte, odkud se berou peníze a co je to RPSN? Ne? Tak se dívejte!

ČNB přichází vůbec poprvé s vlastním seriálem o penězích na podporu finanční gramotnosti. Cyklus krátkých zábavně-vzdělávacích videí je určený pro žáky 2. stupně ZŠ a prvních ročníků SŠ. V roli sebevědomého žáka účinkuje herec Lukáš Pavlásek a jako jeho „učitel“ vystupuje člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. První díl „Zrození peněz“ je od dnešních 19.00 volně přístupný na webové stránce www.otanegramota.cz, kanálu Youtube a sociálních sítích Instagram, Facebook a Twitter.

Utrácet peníze může být zábavné. Mluvit o nich, nebo se o nich dokonce učit někdy zavání nudou. V seriálu ČNB se tak Ota Negramota alias „kandidát zvěd“ rozhodne, že se stane finančním géniem. Osloví proto člena bankovní rady ČNB Aleše Michla, aby mu svět osobních financí postupně představil. Postavička zmateného, ale o to sebevědomějšího Oty provede žáky a studenty různými životními situacemi zábavnou formou a s vtipem. Netradiční dvojice vysvětlí, jak peníze vznikají a zanikají, jak přemýšlet o rodinném rozpočtu či jaký je rozdíl mezi přáním a potřebou. Proberou spolu i témata, jak bezpečně nakupovat a proč je důležité celoživotní vzdělávání. Diváci se ale seznámí také s pojmy jako hypotéka nebo RPSN, dozví se, že není půjčka jako půjčka, a dostanou i vysvětlení, co znamená tzv. investiční trojúhelník.

Výuka finanční gramotnosti je od roku 2013 povinnou součástí vzdělávání na základních školách. Každá škola ale může k výuce přistoupit po svém. Některé ji začleňují do „tradičních“ předmětů – např. při výuce procentních počtů v matematice. V již tak napjatých učebních plánech, které se navíc zpozdily i kvůli distanční výuce během pandemie, učitelé těžko hledají čas a vhodné, ucelené materiály, kterými by dětem předali alespoň základy finanční gramotnosti v souvislostech. Právě proto se ČNB rozhodla vytvořit stručné a kompletní materiály založené na prezentaci Osobní finance a následně i její doplněk v podobě vzdělávacích videí s názvem Finanční trampoty Oty Negramoty. Tento „balíček“ by měl učitelům pomoci předat základy osobních financí během obvyklé, tedy omezené časové dotace, kterou na výuku finanční gramotnosti na školách mají.

Osm videí z tohoto populárně-naučného cyklu, jejichž stopáž se pohybuje okolo pěti minut, bude ČNB zveřejňovat postupně vždy v pondělí s týdenním odstupem až do 11. dubna. Témata jednotlivých dílů vycházejí z webu Peníze na útěku a z výše zmíněné výukové prezentace na téma Osobní finance, která je dostupná na webu ČNB. Jsou jimi: Zrození peněz; Potřeba a přání vs. krocení rozpočtu; Bezpečný nákup; Práce; Bydlení; Založení rodiny; Dluhová past; Investiční speciál.

Kam pokračovat?

No přece na web ČNB! Seriál svým obsahem doplňuje materiály, které centrální banka vydala již dříve, a jsou tedy ihned k využití ve výuce. Pro učitele ZŠ a SŠ je připraven kompletní výukový balíček s prezentací právě na téma Osobní finance včetně souvisejících metodických listů. K volnému stažení je nově také prezentace, která vznikla v reakci na  ekonomické dopady koronavirové pandemie s názvem Proč vznikají krize? Doplňkovým nástrojem pro výuku je pak řada kvízů, díky kterým si žáci a studenti mohou ověřit své nově nabyté znalosti. Dohromady s novou sérií videí tak ČNB nabízí komplexní a zábavnou výukovou pomůcku, se kterou se nebudou nudit žáci, ani učitelé. Starší cílové skupině (18–35 let) slouží microsite ČNB penizenauteku.cz, která radí, jak si vést vyrovnaný rodinný rozpočet, a je zaměřená na řešení financí v různých životních situacích. V blízké době ČNB také plánuje seminář pro učitele k problematice finančního vzdělávání.

Na co se těšit? Pozvání na závěr

Díky seriálu se naučíte zacházet s vlastními financemi. Do velkého ekonomického světa vás ale vtáhne nové Návštěvnické centrum ČNB, s jehož nabídkou se již teď seznámíte na našem webu. Těšíme se, že se v něm s vámi budeme moci potkávat už od konce května 2022!