Návštěvnické centrum ČNB

Co má na starosti centrální banka a proč ji vlastně máme?

Proč je inflační cíl 2 %, jak rozhoduje bankovní rada a co můžeme udělat i my pro stabilitu finančního trhu? Pokud byste se o těchto tématech chtěli dozvědět více, máme pro vás dobrou zprávu. Nově si pro odpovědi budete moci přijít do Návštěvnického centra, které pro vás aktuálně budujeme přímo v ústředí ČNB.

Česká národní banka se dlouhodobě věnuje podpoře finanční a ekonomické gramotnosti laické veřejnosti. Návštěvnické centrum, které vzniká v prostorách bývalé bankovní haly, je jejím doposud největším počinem v této oblasti. Jeho cílem je přiblížit nejširší veřejnosti funkce centrální banky a ukázat jakým způsobem její činnost ovlivňuje každého z nás.

Ve své nabídce představí novou interaktivní výstavu prezentující jednotlivé role ČNB, možnost účasti na workshopech a seminářích zaměřených na vybraná témata nebo prohlídku krátkodobých výstav.

Obsahovou náplní a formou ztvárnění cílí centrum primárně na žáky a studenty ve věku 12 - 16 let, nicméně na své si díky přizpůsobení obsahu a doprovodným programům přijdou i zástupci dalších cílových skupin, ať již mladší děti, senioři, učitelé i např. nevidomí.

Součástí centra se stane také expozice Lidé a peníze mapující naši měnovou historii od jejích prvopočátků až do současnosti. Díky tomuto spojení získají návštěvníci ucelený pohled na naší měnu i instituci, která se o ni stará.

Své první návštěvníky plánuje Návštěvnické centrum přivítat na jaře roku 2022.

Pozn. O možnosti rezervací prohlídek a programů vás budeme informovat blíže k termínu otevření Návštěvnického centra.

První vizualizace Návštěvnického centra ČNB