Návštěvnické centrum ČNB

Co má na starosti centrální banka a proč ji vlastně máme?

Proč je inflační cíl 2 %, jak rozhoduje bankovní rada a co můžeme udělat i my pro stabilitu finančního trhu? Pokud byste se o těchto tématech chtěli dozvědět více, máme pro vás dobrou zprávu. Nově si pro odpovědi budete moci přijít do Návštěvnického centra, které pro vás aktuálně budujeme.

Česká národní banka se dlouhodobě věnuje podpoře finanční a ekonomické gramotnosti laické veřejnosti a vytvoření Návštěvnického centra je jejím doposud největším počinem v této oblasti. Centrum je budováno v rámci projektu Revitalizace bankovní haly v budově ústředí ČNB a své návštěvníky bude vítat přímo ve středu těchto unikátních prostor. Jeho cílem je přiblížit nejširší veřejnosti funkce centrální banky a ukázat jakým způsobem její činnost ovlivňuje každého z nás.

Ve své nabídce představí novou interaktivní výstavu prezentující jednotlivé role ČNB, možnost účasti na workshopech a seminářích zaměřených na vybraná témata nebo prohlídku krátkodobých výstav.

Obsahovou náplní a formou ztvárnění cílí centrum primárně na žáky a studenty ve věku 12 - 16 let, nicméně na své si díky přizpůsobení obsahu a doprovodným programům přijdou i zástupci dalších cílových skupin, ať již mladší děti, senioři, učitelé i např. nevidomí.

Součástí centra se stane také expozice Lidé a peníze mapující naši měnovou historii od jejích prvopočátků až do současnosti. Díky tomuto spojení získají návštěvníci ucelený pohled na naší měnu i instituci, která se o ni stará.

Své první návštěvníky plánuje Návštěvnické centrum přivítat na jaře roku 2022.


Pozn. V případě jakýchkoliv dotazů spojených s Návštěvnickým centrem ČNB se na nás neváhejte obrátit prostřednictvím emailové adresy infoNC@cnb.cz, nebo telefonicky na tel. 224 412 626.

První vizualizace Návštěvnického centra ČNB