Mince a lední hokej – část 2
Stejně jako první ze čtyř zvažovaných mincí s motivem ledního hokeje, ani třetí mince nevyšla. Prakticky ihned po vítězství českého týmu na hokejovém turnaji (zvaném „turnaj století“ pro historicky první účast hráčů severoamerické Národní hokejové ligy, která byla v době konání olympiády přerušena) 18. zimních olympijských her, které se konaly od 7. do 22. února 1998 v japonském Naganu, byly podávány návrhy na vydání pamětní mince k tomuto velkému úspěchu českých hráčů. Šlo o první zlaté olympijské medaile samostatné České republiky a současně o naše vůbec první zlaté olympijské medaile z ledního hokeje.
Pokud by mince byla vydána, jednalo by se o pamětní stříbrnou dvousetkorunu v parametrech používaných v letech 1993–2010, tedy ze slitiny stříbra a mědi v poměru 900:100 o průměru 31 mm a hmotnosti 13 g, raženou v uvažovaném množství 20 000 kusů v běžné a 3 000 kusů ve špičkové kvalitě. Příprava a výroba mince však není jednoduchou záležitostí. Doba realizace mince od rozhodnutí o doplnění plánu emise do jejího vydání není pevná a je ovlivněna řadou skutečností. V tomto případě činila tato doba 10–12 týdnů i při uplatnění zjednodušených postupů a maximálním urychlení všech souvisejících procesů.
První odchylkou od standardních postupů mělo být získání výtvarného návrhu tak jako u „hokejové stokoruny“ z roku 1985 jinak než soutěží. Uvažovalo se přitom o dvou způsobech, zajišťujících největší urychlení. Prvním bylo, po získání příslušných souhlasů, využití jednoho z rubových razidel stříbrných medailí, ražených v České mincovně ještě před zahájením olympiády pro Český olympijský výbor a Český svaz ledního hokeje podle návrhu akademického sochaře Ladislava Kozáka. V zájmu stylové jednoty jednoho autora by byla na lícní stranu použita lícní strana Kozákovy 200 Kč z roku 1994 k ochraně a tvorbě životního prostředí s pouhou ryteckou úpravou letopočtu.
Druhou uvažovanou cestou bylo využití rubové strany nerealizovaného kresebného návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla na medaili k 90. výročí založení českého hokeje nebo přímé zadání návrhu rubové strany mince, jehož odevzdání garantoval tento autor do 48 hodin. Opět v zájmu stylové jednoty jednoho autora by byla na lícní stranu použita lícní strana Opplovy 200 Kč z roku 1996 k 100. výročí zahájení činnosti České filharmonie opět s pouhou ryteckou úpravou letopočtu.
Hned několik nepříznivých skutečností však bylo důvodem pro určitou zdrženlivost při úvahách o realizaci této mince i v případě, že by Česká národní banka získala návrhy některým z těchto dvou zjednodušených postupů. Za prvé by zmíněná doba realizace posunula emisi a prodej mince do doby vzdalující se oslavované události a zkušenosti s prodejem podobných mincí jasně ukazují, že po ukončení turnajů a podobných sportovních událostí zájem výrazně opadá. Tuto dobu mohla dále posunout jednání o souhlasu s použitím znaku olympijských her (kruhy) a 18. olympijských her v Naganu (květ). Za druhé Česká mincovna neměla na dobu uvažované výroby dostatečné množství střížků (kovových polotovarů mincí), které v zájmu zachování vysoké kvality při ražbě nelze dlouhodobě skladovat a ideálně se nakupují s malým předstihem až na plánovanou výrobu. V uvedené době by proto bylo možné zajistit ražbu jen asi poloviny plánovaného nákladu, druhá polovina by mohla být dána do prodeje nejdříve za další měsíc. Za třetí tehdejší postupy získávání objednávek neumožňovaly dostatečně rychlou reakci, a proto se uvažovalo o přímém prodeji veřejnosti v pobočkách České národní banky v návaznosti na propagaci mince ve sdělovacích prostředcích. Na takovou formu prodeje však pobočky centrální banky nejsou připraveny již od tzv. delimitace Státní banky československé, uskutečněné k 1. lednu 1990. Propagační kampaň by navíc oslabovala propagaci sady zlatých mincí Karel IV., která vycházela 18. března toho roku. Mohla se projevit také jistá přesycenost tématem, neboť kromě dvou zmíněných stříbrných medailí Česká mincovna vzápětí po „zlatém turnaji“ vydala jednu z těchto medailí ve zlatě. Shodné technické parametry pamětní mince a zmíněných medailí by též mohly působit matení veřejnosti a podvodné záměny obou těchto ražeb.
Uvažovanou ražbu pamětní mince k vítězství českých hokejistů na hokejovém turnaji v Naganu tak bankovní rada České národní banky 26. února 1998 rozumně zamítla. Jediným výtvarným pozůstatkem úvah o této minci jsou dvě varianty návrhu rubové strany od Vladimíra Oppla.
Dvě varianty kresebných návrhů na rubovou stranu dvousetkoruny k vítězství českých hokejistů na turnaji v Naganu od akademického sochaře Vladimíra Oppla.
Vítězství našich hokejistů na „turnaji století“ však přesto bylo připomenuto sadou oběžných mincí v běžné kvalitě, kterou vydaly Česká národní banka a Česká mincovna 4. května 1998 v množství 5 000 kusů. Na první straně obalu je brankář Dominik Hašek v obranném zákroku před brankou českého reprezentačního mužstva, na první a poslední straně je vyobrazena zlatá olympijská medaile obránce pražské Sparty Františka Kučery. Tato sada neobsahuje obvyklý žeton s motivem vztahujícím se k sadě, na jehož přípravu nebyl dostatek času.
Sada oběžných mincí 1998 v běžné kvalitě s motivem zimních olympijských her v Naganu.
Sada oběžných mincí v běžné kvalitě s motivem ledního hokeje vznikla také v roce 2004 u příležitosti 68. mistrovství světa v ledním hokeji, které bylo vybojováno v 56 utkáních v Sazka aréně v Praze a ČEZ aréně v Ostravě ve dnech 24. dubna až 9. května 2004. Sady vydaly Česká národní banka a Česká mincovna 11. února 2004 v množství 10 000 kusů. Na první straně obalu je útočník Jaromír Jágr v dresu českého reprezentačního mužstva. Součástí sady je i žeton z tzv. severského zlata (slitina mědi, hliníku, zinku a cínu v poměru 89:5:5:1) o průměru 24,5 mm a hmotnosti 8,10 g. Autorem žetonu s motivem maskota mistrovství světa na líci a postavami hokejistů v různých pozicích na rubu je náš zřejmě největší specialista na sportovní motivy Mgr. Petr Horák.
Sada oběžných mincí 2004 v běžné kvalitě s motivem mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě.
Lícní a rubová strana žetonu ze sady oběžných mincí s motivem mistrovství světa v ledním hokeji 2004.