V této práci aplikujeme agregátní produkční funkci k aproximaci trajektorie potenciálního výstupu. Využíváme v čase proměnlivou NAIRU k odvození potenciální pracovní síly a nově vytvořený ukazatel kapitálových služeb k popisu produktivního dopadu kapitálu. Dále je odhadována trendová souhrnná produktivita výrobních faktorů. Jsou vypočítány produkční funkce pro klíčové sektory (zemědělství, průmysl, atd.), a to s využitím metody růstového účetnictví a dekompozice růstu souhrnné produktivity výrobních faktorů. V období let 1995-2005 byl růst potenciálního výstupu limitován postupným zvyšováním NAIRU, dočasným poklesem investiční aktivity a zejména pouze mírným růstem souhrnné produktivity výrobních faktorů. V tomto období česká ekonomika také trpěla strukturální zátěží, tj. veškerý růst souhrnné produktivity výrobních faktorů byl při počáteční alokaci zdrojů výhradně výsledkem jejich lepšího využívání s dokonce negativním příspěvkem přerozdělení zdrojů. Podstatné zlepšení výkonnosti na straně nabídky, s výjimkou fungování trhu práce, pozorujeme až od roku 2001.
Klíčová slova: Kapitálové služby, alokace a využití výrobních faktorů, růstové účetnitcví, NAIRU, potenciální výstup, produkční funkce, strukturální změny, souhrnná produktivita výrobních faktorů
Vydáno: říjen 2006
Publikováno jako:
- Hájková, D. and J. Hurník (2007): „Cobb-Douglas Production Function: The Case of a Converging Economy", Czech Journal of Economics and Finance, 57(9-10), s. 465-476.
- Hájková, D. and J. Hurník (2007): Supply-side Performance in the Czech Republic: A Macroeconomic View (1995-2005), Prague Economic Papers, 16(4), s. 319-335.
- Dybczak, K. and V. Flek (2007): Supply-side Adjustments in the Czech Republic: A Cross-Sector Perspective, Eastern European Economics, 45(6), s. 29-45.
Ke stažení: CNB WP No. 4/2006 (pdf, 318 kB)