Renesanční most ve Stříbře na zlaté minci ČNB
Česká národní banka dnes vydává do oběhu zlatou 5 000 Kč minci s motivem renesančního mostu ve Stříbře. Vydáním této zlaté mince se uzavírá první rok z celkem pětiletého cyklu ‘Mosty České republiky‘.
„Kamenný most ve Stříbře vedoucí přes řeku Mži byl součástí městského opevnění a jeho dominantou je vysazená mostní věž. Je druhým nejstarším mostem z aktuálního cyklu zlatých mincí. Mezi desítku mostů zobrazených na zlatých mincích cyklu se dostal pro svoji architektonickou i historickou hodnotu,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.
Most s charakteristickou věží a sousoším sv. Jana Nepomuckého je vyobrazen na rubu zlaté mince. Lícní stranu vyplňuje sgrafitová výzdoba mostní brány s kompozicí heraldických zvířat z velkého státního znaku a znakem města Stříbra. Autorem výtvarného návrhu je stejně jako u první mince z cyklu ‘Mosty České republiky’ akademický sochař Zbyněk Fojtů.
Půluncová mince je vyražena ve dvojím provedení ze zlata o ryzosti 999.9. V běžné kvalitě je v prodeji 2 700 kusů, náklad ve špičkové kvalitě s leštěným polem mince a matovým reliéfem čítá 7 300 kusů.
Šedesát metrů dlouhý a 5,8 metru široký most z pískovcových kvádrů byl postaven jako součást opevnění Stříbra v letech 1555 až 1560. Tvořil příjezdovou cestu do města směrem od Prahy a Plzně, která pokračovala středověkou stezkou dál na západ. Až do roku 2000 sloužil most silniční dopravě, ta je dnes omezená ve prospěch chodců.
Cyklus ‘Mosty České republiky‘ navazuje na předchozí úspěšné cykly ‘Deset století architektury‘ a ‘Technické památky kulturního dědictví’. V letech 2011–2015 představí na zlatých mincích v nominálních hodnotách 5 000 Kč celkem deset významných mostů ČR. V roce 2011 to jsou gotický most v Písku a renesanční most ve Stříbře.
Marek Petruš, mluvčí ČNB