Pamětní mince československých legií

Sto let od vzniku československých legií připomene pamětní stříbrná 200 Kč mince, kterou vydává Česká národní banka. Mince je v prodeji od 6. srpna 2014.

Na lícní straně mince se nachází prapor se znakem československých legií používaným v jejich náborových střediscích. Pod vyobrazením praporu je označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“. Na rubu mince jsou vyobrazeny postavy čtyř legionářů – vlevo je ruský legionář, vpředu francouzský, za ním italský a vzadu srbský legionář. Autorem mince je Luboš Charvát.

ČNB vydává do oběhu celkem 17 700 kusů mince, z toho 11 700 kusů ve špičkové kvalitě s leštěným polem a matovým reliéfem a 6 000 kusů v běžné kvalitě. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou; ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Název československé legie začal být používán po první světové válce jako souhrnné označení jednotek zahraničního vojenského odboje za první světové války. Tvořili ho Češi a Slováci žijící v zahraničí, kteří v průběhu války přeběhli na druhou stranu fronty. Legionáři působili hlavně v Rusku, Francii a Itálii.

V legiích působila řada osobností, které se později významně zapsaly do politického života nově vznikající republiky, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik nebo slavné osobnosti kulturního života, např. František Kupka, Jaroslav Hašek či Zdeněk Štěpánek.

Dvousetkoruna ke 100. výročí založení československých legií je v pořadí třetí z letošní pětice pamětních stříbrných mincí této nominální hodnoty, které vydává Česká národní banka. První dvě emise připomínaly narození významných českých osobností – Bohumila Hrabala a Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic – a ani čtvrtá mince připomínající narození Tomáše Bati nebude v tomto směru výjimkou.

Tomáš Zimmermann, mluvčí ČNB

Podrobnější informace o technické realizaci