Klaus: Rozdělení československé měny bylo úspěchem

Rychle a efektivně provedené rozdělení československé koruny na českou a slovenskou měnu před 20 lety bylo úspěchem. Pro drtivou většinu občanů České republiky i Slovenska se stal moment rozdělení společné měny naprostou „neudálostí“, uvedl prezident České republiky Václav Klaus na dnešní Konferenci k 20. výročí ČNB a samostatné české měny. Konferenci uspořádala Česká národní banka.

„Naše měnová odluka je důkazem, že takový zdánlivě zcela výjimečný a vysoce nestandardní krok lze uskutečnit,“ řekl Václav Klaus s tím, že první rok po této odluce ustála i samostatná česká ekonomika a její hrubý domácí produkt v roce 1993 mírně stoupl.

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera se vlastní měna České republice vyplatila. „Samostatná česká měna se osvědčila v době finanční a dluhové krize jako nárazník proti exogennímu šoku,“ připomněl například guvernér.

„V ČNB v tuto chvíli nevidíme žádné silné důvody pro to, abychom se v dohledné budoucnosti zbavovali vlastní měny,“ dodal Miroslav Singer s tím, že to platí o to více i proto, že dnes není dostatečně zřejmé, jak bude eurozóna za pár let vypadat a fungovat.

Česká národní banka je centrální bankou České republiky. Vznikla 1. ledna 1993 rozdělením Státní banky československé, je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem o ČNB. Nová měnová soustava České republiky začala platit 8. února 1993 poté, co parlamenty nástupnických zemí rozdělené České a Slovenské federativní republiky schválily ukončení krátce trvající měnové unie a zavedení dvou samostatných měn - české koruny a slovenské koruny.

Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB