Emise zlaté 2500 Kč mince „Kulturní památka zdymadlo na Labi pod Střekovem“ z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“
Česká národní banka vydává 20. května 2009 do oběhu sedmou zlatou minci z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, která je věnována funkcionalistickému zdymadlu na Labi pod Střekovem. Zlatá mince má nominální hodnotu 2500 Kč a je dílem MgA. Josefa Oplištila, který byl autorem i druhé mince cyklu věnované observatoři pražského Klementina. Hlavním motivem lícní strany mince je ztvárnění Kaplanovy turbíny ve strojovně vodní elektrárny ústeckého zdymadla. Tento reliéf doplňuje kompozice heraldických zvířat. Na rubové straně je vyobrazen celkový pohled na zdymadlo. ČNB dnes, v den emise, uspořádala slavnostní vernisáž na lodi Porta Bohemica kotvící v malé plavební komoře zdymadla pod Střekovem.
Mince je součástí cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, který připomíná veřejnosti významné památky technického charakteru situované na území České republiky. Cyklus zahrnuje celkem deset mincí postupně vydávaných v letech 2006 - 2010. Při výběru památek byl kladen důraz na jejich tematickou různorodost a na zastoupení různých regionů. Mince vydané v letech 2006 – 2008 zobrazovaly papírnu ve Velkých Losinách, observatoř pražského Klementina, Ševčinský důl v Příbrami – Březových Horách, vodní mlýn ve Slupi, řetězový most ve Stádlci a plzeňský pivovar. Letos na podzim vyjde mince znázorňující větrný mlýn v Ruprechtově s jediným exemplářem Halladayovy turbíny v České republice a cyklus bude zakončen v příštím roce mincemi věnovanými největšímu manufakturnímu hamru u nás nacházejícímu se v Dobřívě a dolu Michal v Ostravě, prvnímu plně elektrifikovanému dolu na našem území.
Vydávané mince mají nominální hodnotu 2500 Kč, průměr 22 mm a hmotnost 7,78 g (1/4 troyské unce). Síla mince se liší v návaznosti na výšku reliéfu. Mince jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9 a vydávají se ve dvojím provedení ražby, které má rozdílnou povrchovou úpravu a hranu. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) mají mincovní pole s vysokým leskem a matovaným reliéfem a jejich hrana je hladká. Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.
Podrobnější informace a zobrazení mince
Marek Petruš, mluvčí ČNB