Emise zlaté 2500 Kč mince Kulturní památka hamr v Dobřívě

Česká národní banka dnes vydává do oběhu zlatou 2500 Kč minci tématicky věnovanou vodnímu hamru v Dobřívě. Jde o devátou a předposlední minci z cyklu „Kulturní památky technického dědictví“, který připomíná veřejnosti unikátní technické památky situované na území České republiky. Hamr v Dobřívě je největším manufakturním hamrem na českém území.

Při výběru památek jsme kladli velký důraz na jejich tématickou různorodost a na zastoupení různých regionů. Vodní hamr v Dobřívě je výjimečným dokladem staré průmyslové výroby a přitom je stále provozuschopný. Těší nás, že 1. července 2010 získá status národní kulturní památky,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek při příležitosti dnešní slavnostní vernisáže zlaté mince přímo v objektu dobřívského hamru.

Zlatá mince má nominální hodnotu 2500 Kč, je ražena v limitovaném nákladu 3 800 kusů v běžné kvalitě a 10 200 kusů ve špičkové kvalitě a je dílem akademického sochaře Jaroslava Veseláka. Hlavním motivem lícní strany je kompozice heraldických zvířat. Na rubové straně je vyobrazeno nadhazovací kladivo, které je součástí vnitřního vybavení hamru, a vodní kolo, které jej pohání.

Cyklus zahrnuje deset zlatých mincí postupně vydávaných v letech 2006–2010. Již vydané mince zobrazovaly papírnu ve Velkých Losinách, observatoř pražského Klementina, Ševčinský důl v Příbrami – Březových Horách, vodní mlýn ve Slupi, řetězový most ve Stádlci, plzeňský pivovar a zdymadlo na Labi pod Střekovem a větrný mlýn v Ruprechtově. Cyklus bude zakončen letos v říjnu emisí zlaté mince věnované dolu Michal v Ostravě, prvnímu plně elektrifikovanému dolu na našem území.

Prodej mincí fyzickým osobám zajišťuje ČNB prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numizmatickým materiálem. Jejich seznam i další informace o zlatých mincích emitovaných ČNB jsou k dispozici na webových stránkách ČNB (www.cnb.cz).

Podrobnější informace a zobrazení mince.

Marek Petruš, mluvčí ČNB