ČNB vydává zlatou minci Hrad Pernštejn
Česká národní banka vydává zlatou minci s motivem středověkého hradu Pernštejn. Mince má nominální hodnotu 5 000 Kč a v desetidílném cyklu zlatých mincí „Hrady České republiky“ je čtvrtou v pořadí. V prodeji je od 24. října.
Vydáno bude 3 300 mincí v běžném a 7 800 mincí ve špičkovém (proof) provedení. Autorem mince je přední český medailér Luboš Charvát.
„Těší mě, že další ze série zlatých mincí přispěje k trvalému odkazu jednoho z našich nejkrásnějších hradů, který byl stěžejním sídlem rodu Pernštejnů. Tento mocný rod propojoval Čechy s Moravou a svým úspěšným konáním se stal inspirací pro mnohé další šlechtické rodiny,“ uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.
Na lícní straně mince se nachází detail gotických dveří s mnohočetným znakem rodu Pernštejnů. Dveře jsou v horní části překryty kompozicí heraldických zvířat z velkého státního znaku, umístěnou ve štítech. V levé horní části mincovního pole můžeme vidět název státu. V levé spodní části mince se nachází označení její nominální hodnoty spolu s názvem tematického cyklu. Při spodním okraji najdeme značku České mincovny, která minci vyrobila. Na rubové straně mince je ztvárněna část hradu Pernštejna, včetně zubra s uhlířem, iniciálami autora a rokem ražby. Při horním okraji mince je umístěn název hradu.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není prodejní cenou, která zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince bude představena přímo v prostorách hradu Pernštejn, který je ve správě Národního památkového ústavu. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Cyklus zlatých mincí s motivy českých a moravských hradů otevřel koncem května loňského roku hrad Kost. Jako dalším v pořadí byla mince věnována hradům Bezděz a Bouzov. Do roku 2020 se v tomto cyklu představí ještě hrady Zvíkov, Rabí, Veveří, Švihov, Bečov nad Teplou a Buchlov. Cyklus je součástí emisního plánu pamětních mincí na období let 2016 až 2020, schváleného bankovní radou ČNB.
Marek Zeman
ředitel odboru komunikace ČNB