ČNB vydává zlatou 10 000 Kč minci s motivem Zlaté buly sicilské
Česká národní banka vydává zlatou minci v nominální hodnotě 10 000 Kč k 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské. Desetitisícikoruna je první mimořádnou ražbou zlatých mincí, které ČNB naplánovala v rámci emisního plánu 2011-2015. V prodeji bude od 26. září 2012.
Pro mimořádné ražby zlatých mincí o hmotnosti jedné unce a nominální hodnotě deset tisíc korun vybrala Česká národní banka tři zásadní události českých dějin. Zlatá bula je jednou z nich. „Zlatá bula sicilská významně posílila autonomii českých zemí a udělila jim privilegia, jakými nedisponoval žádný z panovníků zemí Svaté říše římské,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek, který dohlíží na činnost sekce peněžní a platebního styku.
Česká národní banka vydává do oběhu 14 tisíc uncových mincí ze zlata o ryzosti 999.9 s motivem Zlaté buly sicilské. Celkem 3 100 zlatých desetitisícikorun bylo vyraženo v běžné kvalitě a dalších 10 900 kusů ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným polem a matovaným reliéfem. Nominální hodnota mince není její prodejní cenou, ta zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata nebo náklady spojené s výrobou.
Na lícní straně zlaté desetitisícikoruny je zobrazena pečeť Fridricha II. jako krále Sicílie a kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku v gotické podobě umístěných ve štítech. Na rubové straně mince je zobrazeno symbolické předání Zlaté buly sicilské českému králi. Autorem výtvarného návrhu zlaté mince je Jaroslav Bejvl, razila ji Česká mincovna.
Zlatou bulu sicilskou udělil římský král Fridrich II. českému králi Přemyslu Otakarovi I. v Basileji 26. září 1212 a i o 800 let později je tento akt považovaný za jeden z nejvýznamnějších v naší středověké historii. Odměnou za podporu Fridricha
II. v boji o říšskou korunu bylo uvolnění závislosti českých panovníků na říši a další privilegia, která přinesla českému království zvýšení prestiže ve střední Evropě.
Desetitisícikoruna s motivem Zlaté buly sicilské je první ze tří mimořádných ražeb zlatých mincí, které ČNB přichystala pro období 2011-2015. V roce 2013 ČNB vydá do oběhu minci k příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje a v roce 2015 zlatou minci, která připomene 600 let od upálení mistra Jana Husa.
Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB