Bankovní sektor loni zvýšil zisk

Bankovní sektor loni vykázal v podmínkách nepříznivého ekonomického vývoje čistý zisk 60,2 miliardy korun, což v meziročním porovnání představovalo takřka třetinový nárůst z předloňských 45,7 miliardy korun. Hlavním zdrojem zlepšené ziskovosti bank byl růst zisku z finanční činnosti.

V prostředí nízkých úrokových sazeb úrokový zisk bank, jehož podíl na celkovém zisku z finanční činnosti činil loni více než 61 procent, meziročně posílil o 5,4 procenta. Zisk z poplatků a provizí, jež tvoří asi 21 procent zisku z finanční činnosti, bankám prakticky stagnoval, když meziročně stoupl o ani ne procento.

V důsledku poklesu ekonomiky a snížené schopnosti podniků i obyvatelstva splácet své závazky vzrostl objem hodnoty bankovních úvěrů v selhání (nestandardní, pochybné nebo ztrátové úvěry) meziročně o více než 64 procent na 114,3 miliardy Kč. Podíl pohledávek se selháním na celkových pohledávkách bankovního sektoru se meziročně zvýšil o 1,7 procentního bodu na 4,5 procenta na konci roku 2009.

Podle výsledků aktuálních zátěžových testů zveřejněných ČNB v únoru zůstává bankovní sektor v ČR odolný vůči šokům, jimž by mohl čelit v následujících dvou letech. Kapitálová vybavenost celého odvětví neklesá pod regulatorní minimum 8 procent ani v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři zhoršení vývoje ekonomiky.

Ziskové byly i další instituce finančního trhu. Pojišťovací sektor loni hospodařil s čistým ziskem 15,5 miliardy korun, což představovalo meziroční zlepšení o 64,3 procenta. Penzijní fondy loni vytvořily čistý zisk 2,6 miliardy korun a v porovnání s rokem 2008 si polepšily více než trojnásobně. Družstevní záložny zvýšily meziročně čistý zisk o zhruba tři čtvrtiny na 22,1 milionu korun.

Na českém finančním trhu působilo v závěru roku 2009 celkem 39 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen, 52 pojišťoven a poboček zahraničních pojišťoven, deset penzijních fondů a 17 družstevních záložen.

Marek Petruš, mluvčí ČNB

O sektorech finančního trhu - tabulky a komentáře