Narozeniny Návštěvnického centra oslavilo s ČNB téměř šestnáct set lidí

Téměř 1 600  gratulantů přišlo v sobotu 1. června 2024 do Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v Praze na oslavu jeho druhých narozenin. Zapojili se do workshopů, komentovaných prohlídek výstav a zábavného programu pro děti a také se dozvěděli jméno vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti, kterým se stal učitel Martin Svoboda. Sledovali také křest nové knihy Matematické hádanky guvernéra ČNB, ve které guvernér ČNB Aleš Michl odhaluje barvitý svět matematiky a motivuje řešitele k finančnímu vzdělávání zábavnou cestou.

Sobota 1. června byla v Návštěvnickém centru ve znamení zábavně-vzdělávacího programu pro celou rodinu. Děti v kreativních dílnách zažily narozeninové tvoření, z kterého si odnášely vlastnoručně vyrobené dárky, vyzkoušely si, jaké je být grafikem, a mohly se stát asistenty kouzelníka Pavla Dolejšky, který jim předvedl triky nejen s penězi. Dospělí se ponořili do světa českých bankovek během dvou speciálních komentovaných prohlídek krátkodobé výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka. Výstavu budou moci lidé v ČNB navštívit až do konce tohoto roku. Nechyběly ani prohlídky stálých expozic Návštěvnického centra, projekce edukativních videí, tvarování z balónků či soutěže o ceny.

Guvernér Aleš Michl během slavnostního dne vyhlásil jméno vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti, kterým se stal učitel odborných předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno Martin Svoboda. Zároveň zahájil příjem nominací pro třetí ročník Ceny guvernéra, jejímž cílem je propagovat autory projektů finanční a ekonomické gramotnosti. Své návrhy na vítěze v pořadí třetího ročníku mohou lidé zasílat prostřednictvím formuláře na webu ČNB. Laureát Martin Svoboda následně pokřtil novou knihu guvernéra ČNB Aleše Michla Matematické hádanky guvernéra ČNB. Kniha obsahuje 100 matematických úloh a hádanek, které se dotýkají finanční gramotnosti a zároveň dokazují, že matematika není nezáživná věda, ale poučná a zábavná disciplína.

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB ve svých expozicích v Praze a v Brně poskytuje návštěvníkům informace o ekonomických tématech, historii naší měnové politiky i centrálním bankovnictví. Pražské centrum tvoří dvě stálé expozice Za měnou a Lidé a peníze. První z nich přibližuje centrální banku, její vliv na běžný život lidí a také to, jak mohou lidé přispívat k naplňování cíle ČNB. Expozice Lidé a peníze v původním trezoru ukazuje historii peněz a měnový vývoj. Dominantou je stomilionová zlatá mince, vidět lze i jiné vzácné artefakty, a návštěvníci si mohou dokonce potěžkat zlatou cihlu. Brněnské expozice poskytují návštěvníkům možnost objevit moravská specifika naší peněžní historie i nahlédnout do ateliéru a poznat tvorbu významného medailéra Jiřího Harcuby. Součástí nabídky Návštěvnického centra jsou také krátkodobé výstavy, tematické dny a další doprovodný program.

Aktuální otevírací doba a další informace jsou dostupné na webu nc.cnb.cz. Veškerá nabídka je zdarma.

Petra Vlčková
mluvčí ČNB

Související odkazy