100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi

Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky
Technická příprava platidla - výsledky soutěže

PSM ke 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi

Dnem 18. května vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 100. výročí výroby prvního automobilu v Mladé Boleslavi. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *". Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince, kterou razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,4 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Na lícní straně dvousetkoruny je uprostřed mincovního pole logo továrny Laurin & Klement, které je současně ochrannou známkou společnosti ŠKODA AUTO a. s. a na minci byla použita s jejím svolením. Při horním okraji mince je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA" ohraničený tečkami, při spodním okraji je rovněž v opisu označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky "200 Kč", taktéž ohraničené tečkami. Uprostřed při pravém okraji dvousetkoruny je značka mincovny. Hlavním motivem rubové strany mince je vyobrazení jednoho ze dvou prvních osobních automobilů Voiturette A vyrobených v Mladé Boleslavi v roce 1905. Při horním okraji jsou letopočty "1905-2005", při levém, spodním a částí pravého okraje je v opisu text "PRVNÍ AUTOMOBIL L&K Z MLADÉ BOLESLAVI". Letopočty i text jsou ohraničeny tečkami. Autorem výtvarného návrhu dvousetkoruny je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho autorská značka je umístěna při pravém okraji mince nad blatníkem automobilu.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bílé barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text v černé a tmavozelené barvě je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.

Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem a v omezené míře i na svých mimopražských pobočkách.

Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 11. 5. 2005