ZM Barokní most v Náměšti nad Oslavou – technická příprava platidla

Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky (pdf, 1,7 MB)

ZM Barokní most v Náměšti nad Oslavou – technická příprava platidla

Celostátní neomezenou anonymní soutěž na umělecký návrh třetí zlaté mince z cyklu „Mosty“ s námětem „Barokní most v Náměšti nad Oslavou“ vyhlásila Česká národní banka v prosinci 2010, její uzávěrka byla stanovena na 11. února 2011. Vyhlášení soutěže bylo veřejné, prostřednictvím internetu. Členům Asociace umělců a medailérů, uměleckým školám a těm, kteří se již zúčastnili některé soutěže na české pamětní mince, byly soutěžní podmínky zaslány přímo.

Soutěže se zúčastnilo 19 výtvarníků, kteří předložili celkem 28 sádrových modelů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené práce dne 22. února 2011 v České národní bance za přítomnosti odborné poradkyně Ing. Arch. Evy Dvořákové z Národního památkového ústavu.

V prvním kole bylo vyřazeno čtrnáct návrhů, a to především pro nepříliš zdařilou kompozici, modelaci či písmo, případně z důvodu věcných nepřesností v zobrazení zadaného objektu. Ve druhém kole získalo odměnu osm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a tematicky byly zdařilejší.

Do třetího kola postoupilo šest návrhů. První cenu a doporučení k realizaci získala kombinace lícní a rubové strany dvou návrhů MgA. Martina Daška za výstižné a vkusné zobrazení náměšťského mostu, vyváženou kompozici obou stran i vyjádření charakteru doby, v níž most vznikal. Druhou cenu komise udělila návrhu akademického sochaře Jiřího Harcuby za sochařsky profesionální ztvárnění tématu a dokonalou kompozici. Třetí cenu obdržel návrh Jaroslava Bejvla za celkové zachycení atmosféry a charakteru mostu i jeho zasazení do okolní scenérie a zdařilou propojenost pohledů z obou stran mostu na lícní i rubové straně návrhu. Dalším třem návrhům od Terezy Eisnerové, MgA. Josefa Oplištila a akademického sochaře Jiřího Harcuby, které postoupily do třetího kola, udělila komise mimořádné odměny.