Projev guvernéra ČNB při příležitosti slavnostní prezentace emise zlaté mince Jihlava

Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Jihlava, 5. října 2021

Vážené dámy, vážení pánové, vážení hosté,

na dnešní prezentaci Vám Česká národní banka představuje zlatou minci Městská památková rezervace Jihlava.  V letech 2021 až 2025 bude emitováno deset zlatých mincí věnovaných vybraným městům, městským památkovým rezervacím z České republiky. Jihlava je tedy druhá zlatá mince z tohoto pětiletého cyklu.

Dosud nikdy v historii českých a československých pamětních mincí na nich nebyla zobrazena Jihlava. K městu se ale váže pamětní stříbrná mince z roku 1949 vydaná k 700. výročí jihlavského horního práva v nominální hodnotě 100 Kčs, která byla realizována podle návrhu Otakara Španiela.

Co však předcházelo vzniku dnes prezentované zlaté mince Jihlava? Česká národní banka vypsala v červnu 2020 ceny za předložení uměleckého návrhu zlaté mince. Umělecké návrhy předložilo sedm výtvarníků. Jejich vyhodnocení provedla 1. září 2020 Komise pro posuzování návrhů na české peníze pod vedením Jaroslava Moravce. Vyhodnocení se účastnili odborný poradce z Národního památkového ústavu Martin Tomášek a také náměstek primátorky Jihlavy Martin Laštovička. Konečně 15. října 2020 potvrdila bankovní rada ČNB rozhodnutí Komise a schválila realizaci mince podle návrhu medailéra Luboše Charváta.

Co je na minci zobrazeno? Na lícní straně mince se nachází postava anděla na nebesích, který drží městský znak v jeho barokní podobě. Dále zde vidíme zemské znaky Čech, Moravy a Slezska. Po obvodu mince je pak uveden název cyklu Městské památkové rezervace, text Česká republika a značka České mincovny, která mince pro ČNB vyrazila. Líc mince nese také označení nominální hodnoty 5000 Kč.

Na rubové straně mince je ztvárněna koláž architektonických památek Jihlavy: zleva socha Panny Marie z morového sloupu na Masarykově náměstí, kostel svatého Ignáce z Loyoly, ochoz sídla Muzea Vysočiny, část gotického opevnění s bránou Matky Boží a úplně vpravo kostel svatého Jakuba Většího. V mincovním poli je také autorská značka medailéra Luboše Charváta.

Mince byly raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou v celkovém počtu 10 700 kusů, z toho 3 100 kusů v běžné kvalitě a 7 600 kusů ve špičkové kvalitě (s vysoce leštěným mincovním polem a hladkou hranou). Mince byla ražena ze zlata o ryzosti 999,9 a k výrobě uvedeného počtu mincí bylo použito celkem 166,4 kilogramu ryzího zlata. Pro zájemce a sběratele ještě uvedu, že mince váží ½ troyské unce, tedy 15,55 gramu, má průměr 28 milimetrů a síla mince je 1,9 milimetru.

Nominální hodnota zlaté mince Jihlava je 5 000 Kč, což však není prodejní cena. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou mince. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů ČNB oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.

Pamětní mince nejsou jen sběratelským artiklem či způsobem uchování hodnoty, ale také uměleckým dílem. Československé a české mince, a to nejen ty pamětní, byly realizovány podle návrhů předních medailérů a výtvarníků. Věřím, že také zlatá mince Jihlava vzbudí odpovídající zájem mezi numismatiky a širokou veřejností.

Děkuji Vám za pozornost.