Projev guvernéra Aleše Michla po jmenování nových členů bankovní rady dne 14. prosince 2022

Aleš Michl, guvernér ČNB
Jmenování nových členů bankovní rady ČNB
Praha, 14. prosince 2022

Vážený pane prezidente,

děkuji Vám za jmenování pana viceguvernéra a za doplnění bankovní rady o dva nové členy. Všichni pracovali řadu let úspěšně pro Českou republiku, ve prospěch českých občanů. A budou tak bezpochyby pracovat i nadále.

Jsem rád, že je tu s námi i viceguvernérka Zamrazilová. Před Vámi i veřejností tímto prohlašujeme, že naprostou prioritou pro ČNB je podstatné snížení inflace. Dopady měnové politiky na ekonomiku se dostavují se značným zpožděním. První pozitivní výsledky politiky nové bankovní rady se dostaví na jaře. Inflace začne klesat. V květnu jsem při jmenování guvernérem řekl, že předpokládám, že boj se současným typem inflace bude trvat dva roky. Teď, po půl roce, konzistentně s tím říkám, že naše prognóza předpokládá, že za rok a půl dojde k obnovení cenové stability, i když to bude bolestivé.

Neméně podstatným úkolem je zajistit, aby česká koruna zůstala pevná. Česká národní banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Dalším úkolem pak je, aby náš finanční sektor zůstal stabilní a podporoval ekonomiku i v těžkých časech. Jak jsem poznal od července novou bankovní radu a jak jsem se seznámil s životopisy nových členů a hlavně jejich odborností, máme vytvořeny skvělé předpoklady pro to, aby Česká národní banka byla nadále kredibilní a aby splnila svůj mandát.