Prohlášení guvernéra k obnovení cenové stability

Aleš Michl, guvernér ČNB
Praha, 15. února 2024

Dnes jsem poslal zaměstnancům ČNB dopis, ať jsou hrdi na to, že společně pracujeme pro dobro země. 

Nová bankovní rada začala svou práci v červenci 2022 – tehdy byla meziroční inflace 17,5 procenta. Změnili jsme strategii měnové politiky. A podařilo se inflaci podstatně snížit. Český statistický úřad dnes oznámil, že inflace byla letos v lednu meziročně 2,3 procenta. Obnovili jsme cenovou stabilitu, což je náš zákonný mandát. V projevu při jmenování guvernérem v květnu 2022 jsem řekl, že cílem bude postupný návrat inflace k úrovni 2 procent. A že předpokládám, že to bude trvat dva roky. Děkuji všem v ČNB za to, že mi pomohli splnit slib, který jsem dal při jmenování guvernérem.

Zůstaneme jestřáby, kteří udělají vše pro cenovou stabilitu. Jádrová inflace je stále vysoká. Oslabování koruny je proinflační riziko. Deficit veřejných financí je proinflační riziko. To jsou argumenty, proč úrokové sazby snižovat opatrně a proč proces snižování sazeb můžeme kdykoliv zastavit. Očekáváme, že sazby budou na vyšší úrovni, než jsme byli zvyklí posledních více než 10 let. Ekonomiku je totiž potřeba založit na úsporách a nikoliv na dluzích (viz také debata u Isabel Schnabel / ECB o dluhu veřejných financí a dalších faktorech, které mají za následek nutnost vyšších sazeb, resp. vyšší  r*, podobně Fed, BoC, diskutujeme i v ČNB). 

Oslava, tisková konference apod. žádné nebudou, protože budoucnost nás bude hodnotit nikoliv podle dílčích, ale podle dlouhodobých výsledků práce.