Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2021 mírně pod prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 2. čtvrtletí roku 2021

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,2 %. Mezičtvrtletně se ekonomická aktivita zvýšila o 1 %. Meziroční růst české ekonomiky tak byl ve druhém čtvrtletí letošního roku mírnější, než očekávala prognóza ČNB.

Zveřejněná data odrážejí zotavování domácí ekonomické aktivity po uvolnění protiepidemických omezení během jara a počátkem léta. Historicky nejvýraznější meziroční zvýšení HDP ve druhém čtvrtletí letošního roku je však znatelně ovlivněno i nízkou srovnávací základnou a rekordním propadem ekonomické aktivity během první vlny pandemie v loňském roce. Oživení spotřeby domácností po jarním rozvolnění je rychlé a přispělo k němu rozpouštění nuceně vytvořených úspor. Dvouciferné tempo růstu tvorby hrubého kapitálu odráží zejména nadále silný příspěvek změny stavu zásob, nicméně s otevřením ekonomiky postupně ožívá také investiční aktivita podpořená zlepšujícím se podnikatelským sentimentem. Vysoká meziroční dynamika vývozu je významně ovlivněna jeho propadem ve stejném období loňského roku, přičemž exportní výkonnost v letošním druhém čtvrtletí tlumil nedostatek součástek v průmyslové výrobě a nucené naskladňování nedokončené výroby. Růst dovozu tak byl v důsledku oživení spotřeby domácností a investic svižnější než dynamika vývozu. Růst spotřeby vlády odráží pokračující mimořádné výdaje ve zdravotnictví.

2. čtvrtletí 2021 meziročně v %
ZoMP léto 2021 skutečnost
Hrubý domácí produkt 9,0 8,2
Spotřeba domácností 3,9 7,4
Spotřeba vlády 3,6 3,0
Tvorba hrubého kapitálu 10,8 13,0
Vývoz zboží a služeb 35,1 30,6
Dovoz zboží a služeb 31,4 31,3

stálé ceny, sezonně očištěno v %

Stávající prognóza očekává, že česká ekonomika ve druhém pololetí letošního roku robustně poroste. Pokud by došlo ve zbytku léta či na podzim k epizodám dílčího zpřísnění protiepidemických opatření v důsledku opětovného zvýšení počtu pozitivních případů nemoci COVID-19, nemělo by to již mít hmatatelné hospodářské dopady. K tomu přispějí jak zvyšující se proočkovanost populace a dostupné nové formy účinné medikace, tak i fakt, že se ekonomika naučila s koronavirem lépe fungovat. Tahounem růstu bude především dynamika spotřeby domácností odrážející jak vliv dříve odložené spotřeby, tak postupné zlepšování situace na trhu práce podporující spotřebitelský sentiment. Přetížení globálních řetězců, které aktuálně brzdí produkční a exportní výkon českého průmyslu, bude ve zbytku letošního roku slábnout. Česká ekonomika tak podle aktuální prognózy ČNB v souhrnu v letošním roce vzroste o více než 3 %. V příštím roce její růst dále mírně zrychlí, čímž se již výkon hospodářství dostane na předpandemickou úroveň. V roce 2023 se hrubý domácí produkt navrátí ke svému rovnovážnému růstu.

Dana Hájková, ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz