Tomáš Holub: Za mě teď bude debata o tempu, jakým snižovat úrokové sazby

Rozhovor s Tomášem Holubem, členem bankovní rady ČNB
Krystof Chamonikolas, Peter Laca (Bloomberg 29. 1. 2024)

„Na blížícím se měnověpolitickém jednání bankovní rady 8. února jsem otevřený diskusi o snížení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů," uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg člen bankovní rady Tomáš Holub.

Vybrané citace

„Za mě bude na měnověpolitickém zasedání bankovní rady v únoru debata o tempu dalšího snižování úrokových sazeb. Jsem otevřený diskusi o snížení základní úrokové sazby o 50 bazických bodů."

„Bitva za obnovení cenové stability a dosažení našeho inflačního cíle není definitivně vyhraná, ale dostaneme se do blízkosti hodnot inflace, které lze považovat za celkem standardní."

„I kdybychom na příštím zasedání 8. února rozhodli pro snížení základní úrokové sazby na 6,25 %, měnové podmínky by zůstaly přísně nastavené.“

„Platí, že pokud by koruna měla tendenci oslabovat výrazněji, řekněme nad 25 Kč za euro, mohlo by to zbrzdit tempo našeho snižování úrokových sazeb, nebo v případě velkého výkyvu být příčinou pro jeho dočasné přerušení."

„Bylo legitimní, že jsme vědomě mírně zaostali za křivkou vzhledem k dočasné zvýšené nejistotě ohledně růstu mezd v závěru loňského roku, inflačních očekávání a lednového přecenění. Ale s tím, jak se tato nejistota zmenšuje, měli bychom být připraveni tu prognózovanou křivku poklesu úrokových sazeb dohánět."

Co v rozhovoru dále zaznělo:

Možnosti pro měnověpolitické zasedání bankovní rady 8. února zahrnují snížení základní úrokové sazby (2T repo sazba) o 25 nebo 50 bazických bodů poté, co centrální banka začala minulý měsíc s uvolňováním měnové politiky snížením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 6,75 %, což bylo první snížení za více než tři roky.

Zatímco prognóza centrální banky naznačuje rychlý pokles základní úrokové sazby na zhruba 3,5 % na konci roku, Tomáš Holub v rozhovoru uvedl, že přetrvávající cenové tlaky ve službách a potenciální oživení domácích cen nemovitostí zůstávají i nadále proinflačním rizikem. Pokud by se tato rizika zhmotnila, mohl by být oprávněný opatrnější přístup ke snižování úrokových sazeb.

Tlak na korunu je „dočasný“ a pravděpodobně odezní, až Evropská centrální banka přistoupí k uvolňování měnové politiky.

Vývoj mezd ve třetím a zřejmě i čtvrtém čtvrtletí 2023 byl pro Tomáše Holuba až „překvapivě utlumený“. Dostupné indikátory zároveň naznačují, že v údajích o inflaci za první měsíc roku, které budou zveřejněné v polovině února, nedojde k „žádnému dramatu“, řekl Holub. Dodal, že pozornost měnové politiky se brzy přesune z roku 2024 na rok 2025, kdy očekává, že jádrová inflace již bude „zkrocená“.